معماران جوان - گروه معماری FFWD

معمار و معماری – 8

 

معماران جوان / گروه معماری<< FFWD 

 

 

Architect & Architecture – 8

Young Architects/ FFWD>> 

 

        ffwd1.jpg  

     

این علامت << FFWD شما را به یاد چهچیزی می­اندازد؟ احتمالا هنگام استفاده از وسایل صوتی و تصویری با این چنین علامت­هایی مواجه شده­اید. وقتی که بخواهیم تصاویر جدیدی ببینیم، به آهنگ­های مورد علاقه خود یا بخشی از فیلم که هنوز موعد اکران آن نرسیده است، سریعتر دست پیدا کنیم، چنین نشانه­ای را انتخاب می­کنیم و همچنان رو به جلو تا انتها پیش می­رویم. البته این یک نظر کاملاً شخصی است، شاید گروه معماری جوانی که معرفی خواهیم کرد نیز این چنین فکر کرده­اند و نام گروه خود را بدین گونه انتخاب نموده­اند، قابلیت، چند قدم جلوتر از دیگران، طراحی مطلوب، آوانگارد بودن و...

دو جوان به نام­های Laia Guardiola Raventos و  David Benito Cortazar از شهر بارسلونای اسپانیا، متولد سال 1980 و هر دو فارغ­التحصیل دانشگاه ETSAB (Superior Architecture Technical School of Barcelona)، در سال 2002، دفتر کار<< FFWD را در شهر بارسلونا تاسیس کرده و شروع به همکاری نمودند و در این بازه­ زمانی کوتاه توانستند از چهره­های موفق معماری شوند. آنها به آنچه که با فضا و خلاقیت در ارتباط باشد، علاقمند هستند. این دو، در بسیاری از مسابقات طراحی و معماری داخلی و خارجی شرکت کرده و جوایز بسیاری کسب نموده­اند و همچنین در زمینه طراحی، معماری داخلی و طراحی صنعتی فعالیت می­کنند.

  

Enter Mitgeres

(Finalist project at the competition for new public library of hostalric/2008)

در طراحی مرکز تاریخی "Hostarlic"، از ترکیب بدنه شهر و خیابان استفاده شده است و دیواره­های بنا به موازات خیابان است. فضای عمومی در کنار دیوار جنوبی است، دیوار شمالی نیز به موازات محل عبور پیاده قرار دارد و در نهایت بین این دو دیواره، فضای کتابخانه طراحی شده است.

         ffwd2.jpg

         ffwd3.jpg

                     ffwd4.jpg

        ffwd5.jpg

  

Promenade

(Competition for new Madrid townhall pavilion at the book fair/2008)

بزرگترین نمایشگاه کتاب جهان در فضای باز به طول 2 هفته در مادرید برگزار می­شود. در این پروژه پاویلیونی برای نمایشگاه طراحی شده است. این پاویلیون طوری جانمایی شده است که بازدیدکنندگان پس از عبور از آن به سایر فضاها دست پیدا کنند. فضاهای عملکردی دیگر همانند مفصلی بر بدنه پاویلیون متصل هستند. این بنا به منزله یک فضای عمومی، کریدور و خیابانی در نمایشگاه است.  

        ffwd6.jpg 

        ffwd7.jpg

           ffwd8.jpg

 

Plato Restaurant

فضای این رستوران دائما در حال تغییر است. در اینجا­ به جای دیوار و پانل از پرده استفاده شده است که بدین ترتیب می­توان، به تقسیمات فضایی مختلفی دست پیدا کرد، سیستم نوری آن نیز طوری طراحی شده که بتوان رنگ­های متفاوتی در فضا داشت، در نتیجه چنین به نظر خواهد رسید که همه روزه ما با یک رستوران نوین و جدیدی روبرو هستیم. در ضمن طراحی بنا به گونه­ای است که می­تواند به راحتی تغییر کاربری نیز دهد.

 

        ffwd9.jpg

 

        ffwd91.jpg

 

        ffwd92.jpg

 

        ffwd93.jpg

 

اولدوز فضلعلی

 

/ 5 نظر / 9 بازدید
HesamATIGHI

با سلام من می خواستم یک نکته کوچیک اضافه کنم که این گروه شهرت زیادی در طراحی داخلی و بویژه اشیا کاربردی دارند، به ویژه اینکه یک صندلی معروف طراحی کردن که اون صندلی تاثیر زیادی در شهرت گروه داشت - البته اسم صندلی رو یادم نیست -. در آخر هم ممنون از تمام مطالب واقعا جدی که در این بلاگ مطرح میشه. شاید معدود بلاگ معماری ست که با این کیفیت مطلب ارائه می کند. موفق باشید

احمدرضاسلیمانی

سلام با افتخار شما به ضيافت ششم وبلاگ ها با عنوان * معماری زمينه گرا * دعوت می شويد . سربلند باشيد

شیوا

جالب بود عزیزم.

سیاوش کرباسی

به قول خارجیان، WOOOOOOOW!! این دو واقعا ً جوانند آآ !! کاشکی می شد جایی کمی هم درباره جوانان ایران زمین خواند و دید . (‌البته اگر روی هوا نباشند :) ) ________________________________ راستی فضولی است ولی نمی خواهید که لینک اخبار معماری را پاک کنید که مرحوم شد ، باشد که خدای ناکرده جماعتی بیهوده کلیک نکنند و چیزی نباشد و این ها .

مجید بدر

سلام جدای از پروژه هایی که انجام دادند، این دو عجب روحیه ای دارند!