الگوهای معماری ایرانی ـ الگوی ایوان

باهم بخوانیم

الگوهای معماری ایرانی ـ الگوی ایوان

Read Together
Iranian Architecture Patterns

معروف‌ترین فضای سرپوشیده، ایوان نام دارد. ایوان فضایی است که با ایجاد سایه و امکان ارتباط مستقیم چشم‌انداز با درخت و سبزی، امکان تجربه‌های متنوع‌تری را در مقایسه با فضاهای بسته و باز برای زندگی فراهم می‌کند. قدیمی‌ترین الگوی فضایی باقیمانده از نوع سرپوشیده در خانه‌های ایرانی که تا اوایل قرن بیستم، احداث آن از ملزومات خانه به حساب می‌آمد، ایوان است. ایوان، فضایی سرپوشیده و مستقل است با طاقی رفیع که برای مجموعه‌ای از فعالیت‌های زندگی در نظر گرفته شده است.

الگوهای معماری ایرانی؛ الگوی ایوان - Iranian Architecture Patterns

یک طرف ایوان، باز و مشرف به حیاط است و دو طرف دیگر، نیمه بسته و ضلع چهارم بسته است. ضلع بسته، معمولا به اتاق‌های شاه‌نشین (متعلق به قلمرو عمومی) راه دارد که با بازشدن در - پنجره‌های این اتاق، فضای شاه‌نشین با ایوان ترکیب می‌شود و امکان تحقق فعالیت‌های گسترده را فراهم می‌کند. دو ضلع دیگر به توسط حریم‌های عبوری و طاق‌نماها به فضاهای دیگر مربوط می‌شود. در برخی از نمونه‌های بررسی شده، ایوان، در بالاخانه مستقر شده است و سازمان فضایی مستقلی را به خود اختصاص داده است.

_________________________
::
منبع: حائری مازندرانی،م.، ١٣8٨، خانه، فرهنگ، طبیعت، مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری، تهران.
::
لینک مطلب قیل: الگوهای معماری ایرانی؛ الگوی ورودی و سردر

/ 1 نظر / 153 بازدید
طلیعه توحیدی

من عاشق این بخش فضای رویدادم...! ممنون از توضیحات کاملتون...مثل همیشه عااااالی...توضیحات و تعریف دقیق و جز به جز شما از موضوعات مختلف باعث می شه که آدم گاهی حتی با تصورش بتونه اون فضا رو تو خیالش تجربه کنه.... موفق و پایدار باشید.