تازه­های معماری – 4

پارك مركزی‌جهان، جزيره گاورنورز

  

 

Architectural Innovation – 4

World Central Park, />Governors Island/>

جزيره گاورنورز در نيم مايلی جنوب منهتن واقع گشته است. بيش از 150 سال، جزيره بعنوان مكانی‌نظامی‌استفاده گشته است و از سال 1966 محل گارد نظامی آمريكا بوده است. در سال 2003،‌ دولت فدرال اين منطقه را دوباره به نيويورك تحويل داد و قرار شد در آن طرح يك پارك عمومی در ابعاد 25*40 جريب كه شامل يك تفرجگاه در كنار حوزه آبی‌بطول 2 مايل است و فضاهای آموزشی‌ مختلف، ايجاد گردد. پارك مركزی جهان نامی ‌استعاری ‌است كه برای نمايشگاه مربوط به پنج طرح برتر ‌انتخاب گرديد. به واقع اين پارك در مركز جهان نمی­باشد بلكه جزيره گاورنوز در مركز جزيره نيويورك واقع شده است و ديدهای ‌فوق­العاده­ای از مجسمه آزادی،‌ پل بروكلين،‌جزيره اليس و انبوهی از آسمان خراش­های ‌منهتن را داراست. جزيره از سه قسمت تشكيل شده است: ‌يك نماد بين­المللی، مجموعه قصر ويليام و فورت جی، يك حوزه شهری‌كه بسياری ‌از بناهای تاريخی را احاطه كرده است و يك مسير برای رژه. ناحيه مربوط به مجموعه ساحلی نظامی نيز ويران گشته است.

 

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز 

 

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز

/>/>

ژانويه گذشته اتحاديه احياء‌ جزيره گاورنورز، شروع به توسعه جزيره نمود و 5 تيم از ميان 29 طرح جهانی انتخاب نمود و از آنها خواست كه ايده­های مفهومی وساختاری خودشان را در طراحی آماده نمايند و به اين صورت رقابت در جزيره گاورنورز آغاز گشت. اين پنج تيم عبارت بودند از:

دبليو آر تی،‌ اوربان استراتژی: طرحی كه توسط دبليو آر تی ‌فيلادلفيا و اوربان استراتژی تورنتو مطرح گشت، فضاهايی است كه در زمان­های مختلفی از سال فعاليت دارند: ايحاد حيات وحش،‌ مزرعه،‌پارك،‌ كمپ كودكان،‌ باغ مجسمه­ها،‌ سالن نمايشگاه، رستوران و هتل. به گفته خودشان، منظور و هدف تنها خلق كردن يك منظر نيست بلكه، بيشتر تغيير شكل دادن يك منبع با ارزش به يك جزيره شهری است.

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز

هارگريوز و مايكل مالتزن: جرج هارگريوز يكی‌از شناخته شده ترين معماران منظر آمريكا می­باشد و به تازگی‌ يك پارك 100 جريبی طراحی كرده كه نام آن كريسی است و در سایت نظامی سان­فرانسيكو واقع شده است. طرح پيشنهادی گروه معماری ‌هارگريوز و مايكل مالتزن، سازماندهی در جهت خلق مجدد اجزاء فعال و غير فعال واقع در ناحيه می­باشد. اقطار بلند،‌ فضا را به جهار ناحيه تقسيم كرده است. بناها در محل ورودی قرار دارند كه شامل يك مركز تفريحی- اكولوژی، يك هتل و مركز كنفرانس،‌ يك تاتر و آمفی تاتر می­باشد. توجه مالتزن به فرم­های تنديس­گونه می­باشد و ساخت فضاهايی كه در آن حس مكان وجود دارد. آنها اعتقاد دارند كه  ديد و منظر قوی، فرصت­های خلق دوباره و  ‌آرامش موجود در جزيره، تحقيقات آنها را قوت می­بخشد.

 

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز 

 

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز

راموس الا و مايكل دسويگن: شايد جسورترين طرح در بين 5 طرح پيشنهادی، توسط گروه معماری راموس الا از نيويورك و مايكل دسويگن از پاريس ارائه شده باشد. انها اظهار داشتند كه اين يك طرح پيشنهادی برای منظر نيست بلكه يك طرح توسعه است. استراتژی ‌اين است كه ابتدا پيرامون جزيره را گسترش دهيم و با باقی گذاشتن فضاهای داخلی برای باغ سا‍زی و در مقياس كوچكتر برای كشاورزی طرح را ادامه دهيم. در انتها نواحی ورودی‌به ابعاد 55*55 فوت تقسیم می­شود و عملاً صفحه­ای شطرنجی ‌بوجود می­آيد كه در آن فضاها جای خواهند گرفت.

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز 

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز

وست 8،‌ راجر مارول، ديلر اسكافيديو + رنفرو، كويين راتشيلد: در اين طرح با توجه به كثرت تيم هيچ گونه ديد منسجمی در بسياری از نقاط كار وجود ندارد. جزيره بهشت گونه، يك جزيره سبز، يك پارك بين­المللی چيزهايی هستند كه در اين طرح، مطرح گشته است. در صورتيكه در اين کار تمامی اساس طرح شامل مسائل زيست محيطی، آموزشی، فلسفی و سازه­ای می­باشد. در نتیجه اين مسائل و لحاظ شدن آنها در كار واضح نيست.

 

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز 

 

گروه معماری‌ ويلكينسون اير و فيلد اپريشن: يكی از داوران در مورد طرح­ اين گروه چنين می­گويد: هر كسی به نمايشگاه توجه می­كند، يك كار را به عنوان كار محبوب خود انتخاب می­نمايد،‌به نظر من كاری كه فيلد اپريشن به همراه گروه انگليسی ويلكينسون اير انجام داده است بهترين كار است. اين طراحان فهميده­اند كه هر چيز و مطلبی در اين جزيره حائز اهميت است. 40 جريب فضای بسيار كوچكی برای يك پارك است، پارك مركزی 843 جريب است. در بروكلين فقط استخر پارك پروسپكت 40 جريب است. همچنين آنها به جای تقسيم كردن جزء به جزء و پر كردن آن از چيزهايی كه در آينده ممكن است وقوع يابد،  آنچنان كه در بقيه طرح­ها ديده می­شود، به چيزهايی كه هست پرداخته­اند.

       

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز

 

        تازه های معماری - پار ک مرکزی جهان - جزیره گاورنورز

پنج طرح منتخب در نمايشگاه لاگارديا واقع در مركز منهتن به نمايش گزارده شده است. در اينجا معماری ‌و منظر دست به دست هم داده­اند. گلخانه­ها،‌ فضاهای سرپوشيده عمومی‌، ساختارهای منعطف، نشيمن­گاه­های موقت كه با باد چون امواج دريا،‌در ساحل حركت می­كنند و ... 

  

اولدوز فضلعلی     

/ 1 نظر / 55 بازدید
شيوا

دستت درد نکنه مطلب بسيار جالبی بود به اميد ممفقيت بيشتر