خارج از معماری - گستردگی فضا به چه اندازه است؟

خارج از معماری

گستردگی فضا به چه اندازه است؟
 

Outside the Architecture
Expanse of Space Is How Much?   i

گستردگی فضا به چه اندازه است؟ آیا تا بی­نهایت ادامه دارد؟ انیشتین نه تنها این موارد را روشن کرد، بلکه چگونگی معنی بخشیدن به این گونه پرسش­ها را نیز به ما آموخت. باید بی­طرف باشیم و مشخص کنیم که چگونه می­خواهیم پاسخ را تجربه کنیم. خیال پردازی صرف کافی نیست. اگر قادر به سفری اکتشافی در فضا باشیم، در می­یابیم که فضا هیچ اندازه تثبیت شده­ای ندارد. اندازه فضا متناسب با خواست ماست. بستگی دارد که با چه سرعتی از میان آن عبور کنیم. هرقدر سریع­تر حرکت کنیم، زمان و مسافت حرکت، کوتاه­تر می­شود. این به آن سبب است که بر مبنای نسبیت، ساعت­های در حال حرکت، آهسته­تر کار می­کنند و طول­های در حرکت، در راستای حرکت کوتاه­تر و فشرده­تر می­شوند.

     گستردگی فضا به چه اندازه است؟

مثلا فاصله میان خورشید و زمین حدود 150 میلیون کیلومتر است و زمانی که ناظری بر روی زمین باشیم، 500 ثانیه طول می­کشد تا نور این فاصله را طی کند. حال اگر خودتان این فاصله را طی کنید چه اتفاقی می­افتد؟ به طور حتم، اینکه در چه محدوده زمانی راه را طی خواهید کرد، بستگی به سرعت حرکتتان دارد. طبق نظریه نسبیت، وقتی به سرعت نور می­رسید با موارد حیرت آوری مواجه خواهید شد. فرض کنید با سرعتی معادل ده درصد سرعت نور از زمین به سمت خورشید پرتاب شوید؛ در این­صورت، سفر شما 5000 ثانیه طول خواهد کشید (حدودا 83 دقیقه) ولی زمانی که سرعتتان را افزایش دهید، مدت زمان سفر، سریع­تر از حد انتظارتان کاهش می­یابد. در سرعتی معادل 71 درصد سرعت نور، سفرتان 500 ثانیه طول می­کشد، مشابه زمانی که در نظر افراد ناظر روی زمین طول می­کشد تا نور از خورشید به زمین برسد. در سرعتی معادل 94 درصد سرعت نور، فقط 180 ثانیه درون فضاپیما هستید (3 دقیقه) و با سرعت 99 درصد سرعت نور، فقط یک دقیقه طول می­کشد تا به خورشید برسید. بالاخره اگر قادر به حرکت با سرعت نور باشید، دقیقا زمانی که زمین را ترک می­کنید در خورشید خواهید بود. به هر حال تا هر اندازه، جهان برای ما پهناور به نظر برسد، در مورد نور، گذر از میان آن اصلا زمانی نمی­برد. در سرعت نور، زمان تمام سفرها به صفر می­رسد.
  
     گستردگی فضا به چه اندازه است؟
 
راه دیگر توجیه این مطلب این است که تصور کنید در فضاپیمای خود هستید و کل جهان را با سرعت طی می­کنید. در این حالت، مشاهده می­کنید که زمین از شما دور و خورشید نزدیک می­شود. فاصله زمین تا خورشید مقیاس طولی بسیار بزرگی را می­سازد و همان طور که می­دانید، مقیاس­های در حال حرکت از نطر طولی کوچک می­شوند. اکنون چون شما این مقیاس بزرگ را با سرعتی معادل 99 درصد سرعت نور طی می­کنید، از نظر طولی به 60 ثانیه نوری یا 18 میلیون کیلومتر کاهش می­یابد، اگر سرعت را افزایش بدهید، می­توانید این فاصله را به کمتر از یک قدم کاهش دهید. بنابراین فضا تا چه اندازه گسترده است؟ همان­قدر که ما آن را گسترده بینگاریم. اگر با سرعت نور فکر کنیم، اندازه­اش تا حد نقطه کاهش می­یابد.

منبع: آلن ولف، فرد. ١٣٨۴. ترجمه شهریار تقی شهرستانی. متافیزیک از نگاه فیزیک، نشر یاهو. تهران.

لینک مطلب قبل: آیا فضا لایتناهی است؟

 آرش پوراسماعیل

/ 4 نظر / 51 بازدید
bhy

مگر نور خود فضا را با سرعت نور طی نمیکند، پس اگر در سرعت نور، زمان تمام سفرها به صفر می­رسد، معنای سال نوری به عنوان واحد طول به چه معناست؟!

علی

با سلام و خسته نباشید. کتاب خلاقیت در فرایند طراحی معماری - منتشر شد. http://www.akhiabanian.ir/weblog/

ن.کهنموئی

سلام ، 4 سالگی وبلاگ رو با تاخیر تبریک میگم و براتون آرزوی موفقیت دارم

سحر

مطلب جالبیه.لینکهای مرتبط قبلی رو هم خوندم.این سوالات و ابهامات پایانی ندارند اما حس مبهمی هنوز به من می گه که کلید حل معما دستمونه فقط گمش کردیم یا بلد نیستیم ازش استفاده کنیم.مثل همون قضیه هالوگرام خود ما هم کل هستی رو توی دستمون داریم و هنوز بر این باورم که ابزار شناخت و کشف رمز این داستان صرفا عقل و ذهن نیست. به گمانم کارگردان سر نخها رو بهمون داده فقط باید هوشیار باشیم و اونها رو ببینیم درست مثل شخصیتهای کتاب دنیای سوفی. قدرت ذهن خیلی وحشتناکه .می تونه هر واقعیتی رو به جای حقیقت قالبمون کنه و من اون لحظه رو تجربه کردم که یهو چشاتو باز می کنی می بینی وسط این دنیای بزرگ که خودش یه توهم عظیمه ،ذهنت واقعیت قشنگی برات ساخته که توش زندگی می کنی و باهاش سرخوشی...بعد صدای ترکیدن یه حباب و تازه می بینی داستان اصلا جور دیگه ای بوده.من به دنبال راهنمای قابل اعتمادتری می گردم.کسی آدرسشو نداره؟!