الگوهای معماری ایرانی؛ الگوی پایین - بالا و شارمی - Iranian Architecture Pattern

باهم بخوانیم

الگوهای معماری ایرانی؛ الگوی پایین - بالا و شارمی

Read Together
Iranian Architecture Patterns

در نواحی مرکزی ایران، معمولا حیاط­ها به اندازه یک طبقه قدیم (حدود 6 متر) در سطحی پایین­تر از معابر قرار داشتند. ورود به این خانه­ها می­بایست از طبقه بالاتر از حیاط صورت گیرد. برای دسترسی یافتن به فضاهای مختلف خانه، هم سطح با طبقه دوم عمارت، در پیرامون حیاط، فضای عبوری سربازی در نظر گرفته می­شده که حیاط را دور می­زده و نام مخصوص داشته است.

در کاشان به این گونه خانه­ها، "پایین - بالا" و به آن مسیر عبوری واقع در پیرامون حیاط، "شارمی" می­گویند. شارمی یکی از انواع فضاهای باز در خانه­های ایرانی است که جنبه عبوری دارد و به هنگام عبور از آن، تمامی جبهه­های خانه به عنوان چشم­انداز در مقابل عابر قرار می­گیرد. در یزد به این خانه­ها، "گودال باغچه" می­گویند و در بوشهر نیز خانه­هایی مشابه، با بهره گیری از این الگو وجود دارد.

     الگوهای معماری ایرانی؛ الگوی پایین - بالا و شارمی - Iranian Architecture Patterns

 

منبع: حائری مازندرانی،م.، ١٣8٨، خانه، فرهنگ، طبیعت، مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری، تهران.

لینک مطلب قبل: الگوهای معماری ایران - الگوی صفه 

آرش پوراسماعیل
 

/ 2 نظر / 98 بازدید
علی راهی

معماری ما بسیار غنی و سرشار از نکته های معمارانه هست که هم به اقلیم ،عملکرد و هم به زیبایی شناسی جواب داده است و با تشکر از شما

طلیعه توحیدی

دقیقا آقای راهی. معماری سنتی ایران برای ایجاد تک تک فضا ها دلیل و منطق داشته.نه صرفا از بعد زیبایی به قضیه نگاه کرده نه فقط عملکردی. چیزی که اکنون به ندرت می شه تو معماری الان ما دید.