سال تحول وبلاگ های معماری

86 در یک نگاه

 

سال تحول وبلاگ­های معماری

  

 i86 in One Viewpoint

Year Of Architrectural Blogs's Change

       

        وبلاگ های معماری

        

۸۶ نیز مانند سایر سال­ها و به زبان خودمانی مثل برق و باد گذشت، اما در این سیر سریع، ردپاهایی به جا گذاشت و میراث­هایی به یادگار ماند، که بی­شک سالیان بعد نیز آثار آن را خواهیم دید و درک خواهیم نمود. هر فصل از سال 1386 شمسی برای وبلاگ نویسان معماری، گشایش­گر صفحه­ای نوین بود و بطور مستقیم و غیر مستقیم اثرگذار در مسائل و حرکات بعدی. به شرح این مساله به تفکیک فصل­ها می­پردازم:

بهار و برگزاری اولین مسابقه برترین وبلاگ معماری؛ لحظات تحویل سال 86، مقارن با شروع اولین دوره مسابقه برترین وبلاگ معماری بود که توسط ایمان بستامی ارائه شده بود و این خود، اولین نقطه شروع تحولات بود که در آن با شرکت بسیاری از وبلاگ نویس­ها، حساسیت­ها، انتقادات و پیشنهادات، چالش­ها و... مواجه شدیم. دو مرحله­ای شدن این انتخاب و اعمال نظر رأی داوران، خود دامنه بحث­ها را طولانی­تر کرده و تا اواخر فصل بهار این موضوع ادامه داشت. این مسابقه اگر چه با ضعف­هایی همراه بود ولی اولین حرکت جمعی بود که اتفاق افتاد و وبلاگ­نویسان داشته خود را در بوته آزمایش گزاردند و شاید بسیاری در این دوره شناخته شدند و تعاملات بیشتر شد.

تابستان و ایده ایجاد تشکل و صنف مجازی معماری، ایده هایپرکیوب مجازی؛ ارائه این ایده­ها از جانب آرش پوراسماعیل، موج جدیدی در عرصه فضای مجازی ایجاد نمود و حتی می­توان از آن پست­ها به عنوان متون جنجال برانگیز نام برد. بسیاری در این بحث شرکت نمودند، چندین وبلاگ نیز در این باره نوشتند و بسیاری نیز به حتم در این مورد فکر نمودند و به چگونگی تحقق آن اندیشیدند. در این بین جنگ سردی نیز در گرفت و هزاران حرف و حدیث. آیا فکر نمی­کنید، امروز این ایده تا حدی به تحقق پیوسته است و آن­ مخالفت­ها رنگ خود را از دست داده­اند و  صنف مجازی معماری تشکیل یافته است؟

پاییز و شروع ضیافت­ها و ارائه تک موضوعات؛ کوروش رفیعی در اقدامی خلاقانه، همه را به ضیافتی معمارانه دعوت نمود و اولین موضوع ضیافت به نام "خانه"، با استقبال گرمی مواجه شد (در این میان جای بعضی­ها در ضیافت خالی بود و کماکان خالی است! چرایش را نمی­دانم؟؟). یک گروه چهل و چند نفری درباره یک موضوع مطلب نوشتند و هر کس از دریچه­ای به موضوع نگریست. در این بین به نظر من و بعضی از دوستان که مخاطب هم هستیم، شروع این ضیافت به دست کوروش رفیعی را نباید نادیده گرفت، چون فردی محبوب در این عرصه بود و شاید اگر کس دیگری اولین قدم را برمی­داشت، نتیجه در این حد مطلوب نبود. ایشان نیز محمد رضا شیرازی را به عنوان میزبان بعدی معرفی کردند. شیرازی موضوع خلافیت-معماری را مطرح کرد و  در هر دو ضیافت مطالب خوبی ارائه شد.

زمستان و ادامه ضیافت­ها و به رأی گذاشتن موضوعات ضیافت؛ محمدرضا شیرازی برای ضیافت سوم فضای رویداد را پیشنهاد کرد و در این دوره، تک موضوعات ضیافت جای خود را به رأی­گیری داد. همانطور که همگی می­دانیم تا کنون ضیافت­ها ادامه دارد، ضیافت چهارم به میزبانی مرتضی میرغلامی انجام پذیرفت و ضیافت پنجم هم به میزبانی نصیر زرین­پناه در مرحله رأی گیری است.

این سطور شامل یک جمع­بندی کوتاه و مختصر بود. با این تفاسیر، به نظر من سال 86، سالی پربار و مانند یک مبداء تاریخی برای وبلاگ نویسی معماری بوده است و تمامی این اتفاقات، تاثیرات مهمی داشته­اند. امیدوارم که سال­های بعد با ایده­های جدیدتری روبرو شویم.

  

پی­نوشت: یکی از بهترین خاطرات سال 86

 سال­86 برای فضای رویدادی­ها (به قول دوستان!) سال خوبی بود چون از دانشگاه فارغ­التحصیل شدند.

  

اولدوز فضلعلی 

  

/ 6 نظر / 56 بازدید
نصیر زرین پناه

خانم فضلعلی / آقای پوراسماعیل، از شما دعوت می‌کنم تا در پنجمین ضیافت وبلاگ‌های معماری با موضوع «از فضا» شرکت کنید. به امید دیدارتان. از لینکی هم که در کنار صفحه «فضای رویداد» قرار دادید، ممنونم.

لیدا امینیان

سلام امیدوارم سال نو سرشار از فضاهای خاطره ساز و رویدادهای شیرین باشد برای همه و مخصوصا شما. شاد باشید.

k2

خانم فضلعلی - آقای پوراسماعیل دست هر دوی شما درد نکنه من فکر میکنم وبلاگتون عالیه میدونین چرا ؟ چون لوس نیست - علاوه بر اینکه اطلاعات خوبی توی وبلاگ گذاشتین ادب ونزاکت هم کاملا لمس کردنیه . من استفاده کردم - کاش می تونستم بهتون کمک کنم هرچند که کاری ازم بر نمیاد اما مرتب بهتون سر میزنم سال خوبی پیش رو داشته باشید شهرام کریمی

گودو

سال نو مبارک , بد نیست که به وبلاگ گودو هم سری بزنید . شاید خوشتون اومد , ضرر که نداره . ارادتمند : گودو

محمد رضا شيرازی

دوستان خوب رویدادی. سال نوتان پر از رویداد باد! از آن هایی که دوست می دارید.

فضای رویداد

دوست عزیز آقای کریمی از حسن توجهتون بسیار متشکریم.