همسانی از کلان تا خرد

معمار و معماری - 9

 

همسانی از کلان تا خرد

 

Architect & Architecture - 9

Isotropy From Macro To Micro

 

بی شک یکی از معمارانی که هر ماه بتوان کار جدیدی از او در صفحات اطلاع­رسانی مجازی و حقیقی دید، "زاها حدید" است. کارهای او از دوران طراحی مرکز هنرهای نمایشی در "منطقه فرهنگی ابوظبی"، رنگی نوین به خود گرفته است. حجم ها همانند شن­های صحرا که در معرض باد قرار گرفته باشد، دارای سطوحی صیقلی و نرم و فراز و فرودهای ملایم هستند. گاه این چنین به نظر می­آید که با بافتی، ماهیچه­ مانند مواجهیم. در این بین کارهایی نیز با الهام از آنچه در طبیعت وجود دارد انجام گرفته است همانند غرفه نمایشگاهی "لایلس". ولی در نهایت کارهای او در این چند سال و در مقیاس کلان و خرد تابع خط و خطوطی هماهنگ هستند. در طبقه­ای از هتل "Puerta America"، که توسط وی طراحی شده است، در اپرای دبی، در میز و صندلی­، در ماشین z شکل و در خانه ایده­آل ...، طرح­ها همگی تابع یک فرآیند به پیش می­روند. کارها تا آنجایی هم خانواده­اند که با دیدن تصویر آنها به راحتی می­توان معمار کار را تشخیص داد. به نظر نگارنده این سبک از  کارهای او را می توان "BBA"، یعنی "Bio-Brawn Architecture"، "معماری طبیعی- ماهیچه­ای" نامید. بسیاری از این کارها جزو طرح­های کلان شهری چون موزه­ها و مراکز مهم هستند. ولی ظریفترین و کوچکترین "BBA" طراحی و اجرا شده که جزو تازه­ترین­هاست، یک جفت "کفش" است و برای کمپانی مشهور "Melissa"، طراحی شده و در کل هیچ تفاوتی با سایر طرح­ها ندارد، همان است و همان. ماکت کفش در مقیاسی چند برابر خود کفش ساخته شده است و با دیدن آن می­توانیم بناهای این چند سال اخیر را باری دیگر متصور شویم. "زاها حدید"، در نوع خود همواره منحصر بفرد بوده است و در هر مقیاسی موفق، ولی شاید زمان گذر از این فصل فرا رسیده باشد و ما شاهد کارهایی فارغ از تکرار باشیم.

 

       

 

       

 

       

 

فیلم طراحی کفش و ساخت ماکت آن... 

 

اولدوز فضلعلی

  

/ 3 نظر / 6 بازدید
ظاهری

خیلی خوبه که یه سایت داشته باشی و مطالبت رو توش بنویسی مخصوصاً وبلاگ تو که این همه بیننده داره و بیشتر از یه سایت روش وقت می ذاری. داشتن یه سایت هیچ کاری نداره. اصلا کاری به وبلاگت هم نداره. تو مثل قبل وبلاگت رو می نویسی اما به غیر از وبلاگت مطالبت روی سایتت هم دیده می شه . تازه هزینه واقعا باور نکردنی داره . زیر 15000 تومان. باورت می شه؟؟؟ فقط کافیه یه تماس کوچولو با 88027727 بگیری یا یه ایمیل به taheripour@parsianhost.ir یزنید. بقیه کارا رو ما انجام می دیم. منتظرم.

چاوشانی

ممنون از مطالب همیشه مفیدتون[گل]

چاوشانی

سلام بر دوستانم در فضای رویداد موضوع جالبی رو مطرح کردین فکر میکنم این همسانی فقط در آثار حدید نیست. خیلی از معمارها در طراحی، پروسه های مخصوص به خود دارند که جزء لاینفک باید های ذهنیشون شده. من ترجیح میدم اسم این همسانی رو بزارم بنیه فکری یک معمار. یک گالری به نمایشگاه فرم اضافه کردم خوشحال میشم سر بزنید.[گل] ....................... راستی این لینک هم شاید براتون جالب باشه http://radio.weblogs.com/0119080/stories/2003/04/28/galleryTheClassicRockRealm.html