تازه­های معماری  - 3

   

گــــــــــروه معمـــــــــاری  UNStudio

چای خانه­ای در انباری زيرزمينی- وريلند، هلند

  

Architectural Innovations – 3

UNStudio

Tea House on bunker -Vereeland, The Netherlands

        یو ان استودیو - چایخانه - هلند

اين انبار اصلی،‌ در زمين­ پست ساحلی كه بوسيله سد بندی در آن زراعت می­شود و يكی از مشخصه­های زمين­های هلند می­باشد، قرار گرفته است و با يك سيستم مديريتی پيچيده آبی از سيل­گيری آن جلوگيری می­شود. پروژه، بازسازی و اضافه كردن متمم­های جديد به بناها ی تاريخی و متروكه را مورد بحث قرار می­دهد. اين تركيب جديد با زمين­های گلف و اتومبيلرانی احاطه شده است، هدف از اين كار ايجاد فضای بزرگ و فراهم آوردن امكانات و تسهيلات برای فضاهای همايشی و ديدارهای تجاری و بازرگانی است.

        یو ان استودیو - چایخانه - هلند

به انبارهای موجود كه از سال 1936 بجا مانده­اند سيستم چتر مانندی در قسمت بام بتنی الحاق می­شود كه قابليت جابه­جايی دارند و بنا را از آسيب مصون می­دارند يا از سيستم­های دائمی برای حفاظت از سازه­های تاريخی استفاده می­شود. ورودی بنا در ميان نمای خارجی انبار موجود قرار گرفته است،‌ در جايی كه بقايای انبار پوشيده نشده است و فولاد ضد زنگ در نمای خارجی به آن افزوده گرديده است.

        یو ان استودیو - چایخانه - هلند

        یو ان استودیو - چایخانه - هلند

تركيب فولادی ضد زنگ و بدون درز، در بيرون نمای بتنی انبار كه هنوز قابل مشاهده است نمود پيدا می­كند و پيش­آمدگی آن به سمت دو زمين ورزشی می­باشد. سازه­های فولادی در ميان دو ديواره اصلی،‌عملكردی مانند تيرهای بلند در طبقات بنا دارد. تيرها در خارج از مركز بوسيله دو ستون كه در قسمت جلوی انبار موجود است به تعادل می­رسند.پايداری بنا و مقاومت آن با استفاده از توده حجيم بتنی انبار كه مانند وزنه­ای برای تعادل است به دست می­آيد، نيروهايی كه در قسمت پيش­آمدگی بنا بوجود می­آيد با اتصال به دو تير اصلی پخش شده و به تعادل می­رسد.

        یو ان استودیو - چایخانه - هلند

        یو ان استودیو - چایخانه - هلند

                    منبع: www.arcspace.com/architects/un/tea_house/tea_house.html

اولدوز فضلعلی

    

/ 4 نظر / 77 بازدید
خشايار

دوست عزيز با تشکر از ابراز لطفتان وبلاگتان را ديدم فعال پرمحتوا و آموزنده است. لينکتان را هم در بلاگم گذاشتم شما نيز اگر قابل دانستيد چنين کنيد به اميد ارتباطات بيشتر

محمد حامد

خانم فضلعلي منونم از اینکه به ما سر می زنید خوشحالم که ۱ رسانه پویا و نو داره به وسیله شما و همکارتون به وجود می یاد ما واقعا ۱ هم چین چیزایی تو دنیای مجازی کم داریم و امید وارم رسانه هایی از جنس رسانه شما همین طور بازهم بیان . واقعا از ته دل براتون آرزوی موفقیت میکنم م شما رو و هم آقای پور اسماعیل و بلاگ زیبا تون جز فاوری های ذهن من هستید موفق باشید . راجه به خانم حدید گفتید بله حق باشماست پرنسس کلمه درست تری است ولی به ۱ بانو که تو ۱ رشته پر فرسایش و و تراز اولی مثل معماری روز دنیا داره فعالیت میکنه خودش ۱ پا پرنس.

احسان

سلام ممنونم که به وبلاگم سر می زنی واقعا لطف می کنی وبلاگ شما خیلی عالیه دستتون درد نکونه موفق باشید

مجيد ايزدپناه

سلام امرتون مطاع قربان لينک داديم البته قبل از هشدار شما ....اما دير شده بود در هر صورت ممنون که توجه داديد منتظر لینک شما میمانیم با احترام ايزدپناه