کنکاشی عارفانه در وادی "فضا" - Disquisition About Space

یادداشت

کنکاشی عارفانه در وادی "فضا" 

Note
Disquisition About Space

چون نیست زهرچه نیست چون باد بدست

چون هست به هرچه هست نقصان و شکست

انگار که هرچه هست در عالم نیست

پندار که هرچه نیست در عالم هست

از لحظه آشنائیمان با "معماری" آنچه که شنیدیم واژه­ای بود به ظاهر ملموس و به واقع بسیار دشوار. واژه­ای که بارها و بارها گفته شد و با هر بار تکرار، نکته­ای مرموز با خود به ذهن آورد. این واژه آشنا چیزی نبود جز "فضا". سالها تصور کردیم که مبحث "فضا" و رابطه مستقیم آن با "معماری" کاملا قابل درک و طرح است. اما افسوس که هرچه پیش رفتیم و بر دانسته­هایمان افزودیم چیزی جز این عایدمان نشد که بیشتر بر دامنه آگاهیمان از وسعت نادانسته­ها افزوده­ایم و بس. بر آن شدیم تا بر این دیو مهار نشدنی مستولی شویم و مولفه­هایی قابل طرح بر کم و کیف این "فضای" اسرار آمیز بیابیم. آنچه در نهایت دریافتیم کشف این واقعیت بود که "فضا" دغدغه تمام متفکران عرصه معماری است و تمام تلاش و هم و غم تمام معماران بر درک و کشف گوشه­ای از پیچیدگی­های این "نیست" پر از "هستی" است.

ما همه پره­ها را باهم به یک چرخ وصل می­کنیم

اما حفره مرکزی است که کالسکه را حرکت می­دهد

ما گل را به شکل کوزه در می­آوریم

اما خلاء داخلی آن است که

باعث نگه داشتن آنچه که می­خواهیم، می­شود

ما برای ساختن خانه، چوبها را به هم وصل می­کنیم

اما فضای داخلی آن است که آنرا قابل زندگی می­کند

ما با "بود" کار می­کنیم

اما "نبود" چیزی است که از آن استفاده می­کنیم

اکنون که عمیق می­نگرم به ژرفای اعجاب انگیز جمله­­ای از "بهرام شیردل" پی می­برم آنگاه که می­گوید:"باید فضا را در  معماری خالی کرد نه اینکه آنرا پر کرد". وی این جمله را به عنوان عصاره بیست و پنج سال از عمر حرفه­ای خود قلمداد می­کند. سه دهه برای رمز گشایی از واژه­ای که برای بسیاری تنها در حد ملموسات و کمیت­هایی از معماری قابل فهم است. برای تمام آنهایی که معماری را صرفا به ابعاد، اندازه­ها و استاندارها تنزل داده­اند. آنهایی که فهمشان از معماری جز گرافیک­هایی دوبعدی نیست. آنهایی که کومپوزیسیون سازهایی بیش نیستند و جوهره اصلی معماری را که همانا فضا است درک نکرده­اند. به واقع ظاهربینان ظاهرساز تنها "هست" ظاهری را می­بینند و به "نیست" حقیقی بی­توجه­اند. آری شاید آن گاه که درون از زنگار تعلق و تعصب بزداییم و مخلصانه بر وادی حقیقت نظری کنیم، "هست" ناپیدا و "بود" مطلق را درخواهیم یافت.

علمی که تو را گره گشاید بطلب

زان پیش که از تو جان برآید بطلب

آن نیست که هست می نماید بگذار

آن هست که نیست می نماید بطلب

تکمله: ابیات نخست از شاعر بلند آوازه ایرانی "حکیم عمر خیام" و جملات میانی از عارف بزرگ چینی "لائوتسه" و ابیات نهایی از "مولانا" هستند. ضمنا از حانم مهندس علیزاده که این اشعار  را در اختیارم گذاشتند، کمال تشکر را دارم.

آرش پوراسماعیل

/ 11 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سحر شالچي

در دو جهان غیر خدا هیچ نیست هیچ مگو غیر که آن هیچ نیست این کمر هستی مو هوم را چون بگشایی به میان هیچ نیست مولانا جالب اینجاست که داستان هیچ و فضای تهی در ابعاد نظری و عملی مطرح است اما کمتر مورد توجه قرار گرفته.از نجوم گرفته تا علومی که به شناخت ذرات بنیادی ختم می شوند، فضای بیکران حضور ابدی دارد و در معماری نیز گویی به دنبال به دام انداختن گوشه ای هر چند ناچیز از آن ((هست)) بی نهایتیم که در غالب نیستی جلوه گر می شود.کالبد بنا همچون ظاهریست که باید از آن عبور کرد تا به کنه و معنای آن که همان فضاست برسیم.

زهرا رستمی

سلام خسته نباشید وبلاگتون با این شعر ها عطر و بوی خوبی گرفته خیلی مطلب جالبی بود ..گر خسته ای بمان و اگر خواستی بدان: ما را تمام لذت هستی به جستجوست. پویندگی تمامی معنای زندگی است. «هرگز نگرد نیست» ((فریدون مشیری)) آن کس که بداند و بداند که بداند اسب خرد از گنبد گردون بجهاند! آن کس که بداند و نداند که بداند بيدار کنیدش که بسی خفته نماند! آن کس که نداند و بداند که نداند لنگان خرک خويش به منزل برساند! آن کس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند! ابن یمین

محـــبوبه جبـــارنژاد

سلام استاد, بقول مولانا ؛ " هفت شهر عشق را عطار گشت / ما هنوز اندر خم یک کوچه ایم" هر چه پیشتر می روم , بیشتر می فهمم که هیچ چیز نمی دانم. ولی نا امید نیستم , می خواهم باز هم بفهمم.

محمدعلی عبدالصمدی

سلام . فوق العاده بود . مرسی

aida karimzadeh

salam ostad khaste nabashid ostad braye tarhe 3 mozuy ro entekhab kardam ba onvane muzeye fazahaye iranii va mikham tu in muze fazahaye irani b namayesh gozashte beshe o morajee konandegan az muze fazahaye irani ro bebinan o beshnasan, mikhastam rahnamay konin k az koja shuru konam?

عرفان

سلام به جامعه ی هنرمند معماری ؛هنر معماری ،هنر خلق فضاهای گمشده ی ما انسانهاست ،من فضا را در معماری همانند جناب مولانا(ره) درشعر و ادبیات می دانم:{خاموش اما پرگفتار !}

coral

لینکتون کردیم[لبخند]

بهزاد چهاربخش

سلام از مطلب زیبایی که نوشتید ممنونم

س

با سلام- خیلی عالی بود اما فکر نمی کردم این طرز فکر را داشته باشین - جای شکر داره

داریا

سلام "فضا" ترم چندان قدیمی در ادبیات معماری نیست. در ادبیات معماری ایران کمتر از یکصد سال و در ادبیات عمومی معماری کمی بیش از دویست سال سابقه استفاده دارد. "فضا " انگونه که در مباحث نظری معماری مطرح است مفهومی به کلی متفاوت از یک درک ایده آلیستی عارفان از "خالی" یا "نبود " یا از این قبیل است. استنباط "فضا" درنقل قولی که از شیردل شده است نیز مطلقن ارتباطی به مفهومی که در ادبیات عارفانه مورد توجه قرار گرفته است ندارد.