سولاریس تارکوفسکی - Solaris - Tarkovsky

خارج از معماری

سولاریس تارکوفسکی 

Outside The Architecture
Solaris - Tarkovsky

فیلم "سولاریس" تارکوفسکی، داستانی عاشقانه است که بر اساس نوولی با تم علمی/تخیلی از نویسنده لهستانی، “استانیسلاو لم” در 1972 در روسیه ساخته شده. سولاریس سیاره­ای ایست که در آن ذهنیت انسان­ها تجسم مادی پیدا می­کند. پس از رسیدن اخباری مبنی بر وقایع اعجاب انگیز در سولاریس و بی­خبری از فضانوردانی که در نزدیکی سولاریس مستقر شده­اند، "کریس" روانکاو برای بررسی موضوع به سولاریس فرستاده می­شود. "کریس" با ساکنین سفینه شروع به صحبت می­کند و به تدریج درمی­یابد که وقایعی غیرقابل فهم در سفینه روی می­دهد. موضوع، حضور انسان­های غریبه­ای است که قاعدتا نباید در آنجا حضور داشته باشند. مهمان ناخوانده برای "کریس"، همسر سابق او "هاری" است که خیلی وقت پیش خودکشی کرده است. "هاری" با همان لباس و ظاهری ظهور می­کند که "کریس" او را برای آخرین بار دیده، زمانی که او خودکشی کرده و زخم سوزنی که با آن تزریق را انجام داده، روی دستش دیده می­شود. "کریس" حضور او را باور و تحمل نمی­کند و سعی می­کند او را با موشکی که برای مواقع اظطراری در سفینه هست به فضای بی­انتها بفرستد و از شرش خلاص شود. او این کار را می­کند، اما "هاری" بار دیگر با همان لباس و وضعیت ظاهر می­شود. این بار "کریس" تصمیم می­گیرد که حضور زن را بپذیرد و شروع به ایجاد ارتباط با او می­کند؛ زنی که جسم او دقیقا شبیه به زن خود اوست اما هیچ خاطره­ای ندارد به جز عشق به "کریس".

     سولاریس تارکوفسکی - Solaris - Tarkovsky

متن بالا بخشی از نوشته­ایست با عنوان "سولاریس تارکوفسکی و ارتباط آن با نقاشی" به قلم "سیاوش روشندل" که در شماره 23 مجله "حرفه : هنرمند" چاپ شده. دیدن این فیلم رو به دوستانی که ندیدن توصیه می­کنم. البته نمی­دونم بقیه هم مثل من بعد از هربار دیدن فیلم تا مدتها ذهنشون شدیدا درگیر این فیلم میشه یا نه. به هر حال این فیلم یکی از ماندگارترین و تاثیرگذارترین آثار آندری تارکوفسکیه.

لینک مطلب قبل: ظرفیت جهان غرب تکمیل است و نیازی به غیر ندارد!

آرش پوراسماعیل

/ 3 نظر / 82 بازدید
ابراهیم روحی

آندری تارکوفسکی که واقعا لقب شاعر سینما برایش برازنده تر از هر چیزی است. متاسفانه این فیلمش را ندیده ام ولی با گفته شما حتما باید ببینم.

///

این که همسرش رو با موشکی به فضای بی انتها می فرسته خیلی جالب بود و همسرش دوباره پیداش می شه از اون جالبرتر بود. و این وفای مردان این کره خاکی رو می رسونه.

م - ج

سلام استاد! به قول نیوتن هر عملی ، عکس العملی داره مساوی با آن ولی در خلاف جهت آن. حالا هر کاری خواستن انجام بدن...!