اینترنت، تکنولوژی اطلاعات یا توهم نارسیسی - Internet, Information Technology

در حاشیه معماری - ١ 

اینترنت، تکنولوژی اطلاعات یا توهم نارسیسی
  

 On Fringe of Architecture - 1
Internet, Information Technology or Narsysysm

نارسیس به معنای توهم زدگی در اسطوره یونانی، نام جوانی است که تصویر خودش رادر آب می بیند و آن را به جای فرددیگری می­گیرد.گسترش و تداوم وجودی نارسیس که درآب منعکس شده است تا آنجا بر ادراک اواثر می­گذاردکه نارسیس بنده­ و شیفته  تصویرش در آب می شود.او شیفته چیزی می شود که از جنس خودش نیست،هرچند انعکاسی از وجود اوست و درواقع نوعی گسترش وجودی خود او محسوب می شود .
نکته قابل تامل در این اسطوره  آن است که نشان می­­­دهد افراد به سرعت تحت تاثیر گسترش وجودی خودشان قرار می گیرند،  گسترش وجودی که نه از جنس بشر بلکه بر مبنای ماهیتی متفاوت است .
با این مقدمه می توان دریافت که تمامی ابزار و وسایلی که در سایه تکنولوژی برای گسترش حواس آدمی تولید شده است، منشاء در خواست بشر برای تداوم گسترش وجودی خویش دارد و در واقع تکنولوژی چیزی نیست جز گسترش وجود مادی آدمی.
یکی از تکنولوژی های پرکاربرد امروزه، وسایل تکنولوژی ارتباطات می باشد، ابزارهایی که با اختراع تلگراف آغاز شد و دامنه آن به تلفن، ماهواره و اینترنت گسترش یافت . با شروع قرن جدید انسان مرزهای الکترونیک و میکروچیپ ها را درنوردید و دوران جدیدی با تکنولوژی اطلاعات آغاز گردید. عصری که در آن به راحتی می توان در چند ثانیه  به میلیون ها پایگاه اطلاع رسانی به وسعت دهکده جهانی دست یافت، از آخرین اخبار و اطلاعات آگاهی  یافت و یا حتی در جریان تلاش ها ، احساسات و  عواطف  تک تک کاربران اینترنت­که همانا مخاطبان این جامعه نوظهور هستند قرارگرفت.اما دامنه کاربرد ابزار به اینجا ختم نشده بلکه هر روزه تحولی جدید و ایده ای نوین مطرح می شود  و چنین گسترش  وجودی مرزهای تخیل را در می نوردد. شاید نمونه روشن این ادعا در سالهای اخیر ظهور پدیده  وبلاگ نویسی باشد که انعکاسی نوین از وجود فردی افراد در پهنه جهانی فراهم  آورده است. انعکاسی از تک تک سلول های پراکنده ای که در کنار یکدیگر ساختاری نوین  ایجاد کرده اند، ساختاری  سیال و روبه رشد اما متفاوت از ماهیت حقیقی افراد، ساختاری نوین در یک فضای مجازی.
حال می­توان گفت تخیل درپهنه ای وسیع تر ودر فضایی دیگر خودرا بروز داده و اندیشه به جریانی از اطلاعات در پهنه ای جدید تبدیل شده است. امابا تمام این تفاسیر می­توان دریافت که­نفس وسایل تکنیکی ارتباطات، انسان تکنیک زده امروزی را دچار" توهم نارسیسی" نموده است. بدین معنی که وابستگی تنگاتنگ و مداوم تکنولوژی با انسان او را همانند نارسیس در یک  وضعیت توهم و ناآگاهی  قرار داده است، بدین سان که انسان توهم زده میان وسیله وپیام تفاوت قائل شده و چنین پنداشته­که ابزارهای تکنولوژیکی، اصولابی­طرف و خنثی هستند، درصورتی که حقیقت اینست که محتوای هر وسیله، خصیصه ذاتی آن را از نظر ما پنهان می کند و گسترش وجودی آن در فراسوی وجود حقیقی آدمی تحقق می­یابد وتاثیر خود را بر ماهیت وجود آدمی می­گذارد. شاید اکنون نوبت آن فرا رسیده که باورکنیم تکنولوژی بی­طرف نیست و شاید وسیله همان پیام است.

آرش پوراسماعیل
 

/ 10 نظر / 66 بازدید
ابوالفضل

سلام. موضوع درجه يك‌اي رو انتخاب كردين. من هم در همين زمينه مطالعه می‌كنم. رويداد.

فلسفه معماری

دوست گرامی رويداد ورود به جمع وبلاگ نویسان این عرصه رو خوشامد می گم. موفق باشيد.

دانش يار

سلام . اينجا چقدر تغيير کرده .. من يکی دوبار بهتون سر زدم . مثل اينکه حسابی لينک اضافه کردين.. اميدوارم موفق باشيد . بازم سر می زنم.

دانش يار

بازم سلام . لينکتان دادم . .. اميدوارم بزودی وبلاگتون جای خودش رو باز کنه ... اما بهتره اسم وبلاگتون تو ايت اقای محمد حامد موسوی با ادرس http://mohammadhamed.mihanblog.com/ هم باشه ...ايشون به شدت وبلاگشون بازديد کننده داره.. يه چيز ديگه هم هست که فقط به قصا راهنمايی ميگم اميدوارم ناراحت نشيد .. فضای رويداد اسم قشنگيه اما بيننده متوجه نمی شده که کاربری وبلاگ چيه و جذابيتی در نگاه اول نداره ... اگر اسم معماری را بياوريد مثلا تازه های دنيای معماری .... يا انچه معماران بايد بدانند به نظر من بيشتر جاذبه ايجاد ميکنه که بيننده روی لينک کليک کنه .. به هر حال موفق بشيد

کيوان

سلام .. ورودتون به حيطه وبلاگ های معماری رو تبريک می گم .. موفق باشيد.

محمد حامد

با سلام آرش خان از اینکه ۲ بار برای ما پیام گذاشته بودی ممنونم . ببخشید امروز من تازه برای اولین بار به وبلاگ شما سر زدم خوب است خوش حالم آدمهای نو به میدان می آیند و آرزوی موفقیت برای تو دارم من هم به شما لینک دادم .

سحر

سلام دوست عزیز، اگه میخوای چیزی شبیه تبلیغات Google اما به فارسی توی وبلاگت بگذاری و از این راه هم درآمد داشته باشی و هم سایتت یا هر چیز دیگه ای را در بقیه سایتها معرفی کنی تا بازدیدکننده هات زیاد بشن، یه سری به سایت ads.blogabzar.com بزن. کافیه وبلاگت در روز بیشتر از 10 بازذدیدکننده داشته باشه. فقط لطفا موقع ثبت نام، در قسمت نام معرف بنویس: sahar1986 یه سری بشون بزن و امکاناتشون را ببین. ضرر نداره :) قربانت سحر