واژگان آشنا - ٧ - خانه، نماد حریم خصوصی - House, Symbol of Private Zone

واژگان آشنا - ٧

خانه، نماد حریم خصوصی

Familiar Words - 7
House, Symbol of Private Zone

     خانه، نماد حریم خصوصی - House, Symbol of Private Zone 

خانه واحدی فضایی است که مطابق بررسی­هایی که تاکنون صورت گرفته، تعدادی از ویژگی­های عرصه خصوصی را با خود در هم می­آمیزد. خانه، فضایی شخصی و یک قلمرو است؛ علاوه بر اینکه مکانی است برای محفوظ ماندن از عناصر طبیعی و همچنین دخالت دیگران در عرصه خصوصی. خانه مکانی در دنیای اجتماعی است یعنی به ساکنینش فرصت می­دهد در اجتماعی که رسمیت داشته و قانونی است اظهار وجود کنند. خانه علاوه بر اینکه سرپناهی برای فرد است، مکانی برای استقرار واحد اجتماعی نیز می­باشد که این واحد در دوران­های مختلف، "خانواده" بوده است. در نتیجه، خانه مکانی برای زندگی چند نفر که دارای رابطه نزدیک و صمیمی با یکدیگر هستند می­باشد. خانه "قلمرویی" را برای گروهی کوچک محیا می­سازد که در طول تاریخ، زمینه را برای تولید مثل و طی مراحل زندگی بیولوژیک انسانها فراهم کرده است. همچنین خانه مکانی استوار و قابل اتکا برای رفع نیازهای روانی اشخاص فراهم می­کند. بدین ترتیب، اگرچه خانه تنها نوع عرصه خصوصی نیست، با این حال تصویرگر اصلی عرصه خصوصی انسان است. قلمرو خانه و خانواده، عرصه­ای نهادینه شده از زندگی خصوصی فرد است.
خانه به عنوان نهاد اصلی جامعه تعریف شده است؛ مکانی که هویت در آن شکل گرفته و خاطرات ریشه می­گیرند. خانه مبدا و مرکز صمیمیت است. صمیمیت آن گونه که "نگل" تعریف کرده، امکان شکل گیری روابط شخصی را به دور از چشمان خیره دیگران فراهم کرده و این فرصت را در اختیارمان می­گذارد تا احساساتمان را رها ساخته و آنچه در درونمان است را به یکدیگر نشان دهیم.
اهمیت خانه از تقش آن به عنوان سرپناهی برای حفاظت از عناصر بیرونی و به عنوان مکانی آماده برای استراحت فراتر رفته و با روانشناسی و مفاهیمی که عمیقا ریشه در روان انسان دارد، عجین شده است. برای مثال "بچلارد" در جستجوی معنای خانه به ذات گرم صمیمیت که شکل کالبدی به خود می­گیرد، رسیده است. او از یک طرف یادآور می­شود که خانه اساسا شیئی هندسی است (و از این دیدگاه ما را به تفکر بیشتر وا می­دارد) اما وی بر این مطلب نیز اذعان دارد که فضای مسکونی در ورای فضای هندسی قرار می­گیرد. بدین ترتیب برای درک آن نیاز به ابزارها و رهیافت­های نوین داشته و برای رسیدن به چنین خواسته­ای برای نیل به الهامات شاعرانه درباره خانه، وی از رهیافت پدیدارشناسی بهره می­گیرد تا بتواند نسبت به آنچه که دانشمندان و روانشناسان و روانکاوان ارائه کرده­اند، فراتر رود. او معتقد است که "خانه یا اتاق باید مانند کتاب خوانده شود" زیرا خانه و اتاق مانند "گذاره­های روانشناختی" هستند که برای نویسندگان و شاعران در پرداختن به موضوعی مانند صمیمیت الهام بخش هستند.
وی در بررسی­های خود، خانه را به عنوان مامنی برای غرق شدن در رویاها و سرپناهی برای ابراز خلاقیت و خیال­پردازی می­یابد و بدین ترتیب تاکید بر اهمیت فضا برای خلاقیت و صمیمیت دارد. بچلارد تلاش می­کند خانه را به عنوان "فضای صمیمی" مورد تحلیل قرار دهد، یعنی "فضایی که بر روی هر کسی گشوده نیست". خانه زمینه را برای رویاهای روزمره مهیا کرده و از این طریق بصورت "یکی از پرقدرت­ترین روشها برای تلفیق تفکرات، خاطرات و آمال بشر"در می­آید.
درون و بیرون خانه همان طور که در فضای درونی خانه و فضای دنیای بیرونی تجلی می­یابد، دیالکتیکی درباره تمایز و تفاوت را شکل می­دهد. از یک سو، فضای داخلی صمیمی را داریم که پایدار و امن است؛ اگرچه ممکن است آنقدر تنگ و کوچک باشد که فرد را دچار ترس از محصور بودن کند. از سویی دیگر، فضایی تعریف نشده در خارج از خانه قرار دارد که با وجود اینکه وسیع و باز است اما امکان دارد فرد را دچار ترس از شلوغی کند.
هدف اصلی فضا این است که دوره زمانی فشرده­ای از زندگی انسانها را در خود جای دهد. در نتیجه، بسیاری از خاطرات ما در خانه شکل گرفته و ما در رویاهای خود در طول زندگی، به بخش­های مختلف خانه بالاخص به خانه­ای که در آن متولد شده­ایم برمی­گردیم. فضاها و خلوتگاه­های درون خانه مانند زیرزمین، اتاق زیر شیروانی، کنج­ها و راهروها را می­توان از طریق تصاویری که شاعران از خانه ترسیم می­کنند مورد تحلیل قرار داد. البته تحلیل تصاویر نباید به تایید آنها بیانجامد زیرا باتوجه به اینکه تصور کردن همیشه ارضا کننده­تر از تجربه کردن است، "تایید تصاویر" باعث مرگ و نابودی آنها خواهد شد. متون فراوانی که درباره خانه نگاشته شده­اند گواهی می­دهند که خانه درواقع به مثابه نقطه مرجعی می­ماند که فرد از طریق آن مرجع می­تواند موقعیت خود را در جهان بیابد.

منبع: مدنی پور، علی. فضاهای عمومی و خصوصی شهر. ترجمه فرشاد نوریان. تهران:انتشارات شرکت پردازش و برنامه ریزی شهری،1387.

لینک مطلب قبل: فضاهای نیمه باز
لینک مطلب قبل: تاثیر ویژگی های روانشناختی در گزینش جایگاه
لینک مطلب مرتبط: خانه ماشین زندگی من نیست
لینک مطلب مرتبط: ضیافت معماری با موضوع "خانه"

آرش پوراسماعیل

/ 6 نظر / 11 بازدید
داوود اسدي

با عرض سلام. مطلب بسيار مفيد و قابل توجهي بود آقاي پوراسماعیل. يه سوالي كه تو ذهنمه اينه كه چرا لينك وبلاگ بنده رو از فضاي رويداد حذف كرديد؟! كار بدي كردم؟[نگران] اگر دليلي داره بهم اطلاع بديد. اگر هم مايل به تبادل لينك نبوديد و به زور مجبور به اينكار شديد! بازهم اطلاع بديد... خوشحال ميشم به وبلاگ بنده سر بزنيد.[فرشته]

مطلب جالب و پرباری بود. امیدوارم خانه دلتان همیشه پر نور و جاویدان باشد. موفق باشید./

ذاریا

درود مفهوم "خانه" مفهومی نبوده است که توافقی عمومی در موردش بدست آمده باشد.بیشتر توصیفات در مورد این مفهوم _و از جمله توصیف وشیوه توصیفی مدنی پور_ به جای انکه روشن کننده بوده به یکپارچه سازی مفهوم بیانجامد به شدت مبهم و کل گرایانه است. بگذریم از اینکه در این توصیف به خصوص نکات مهمی در مورد تحولات تاریخی مفهوم "خانه " ندیده گرفته شده است.و در نتیجه به عنوان مثال شیوه به خصوصی از نهاد خانواده _خانواده هسته ای و تک همسره _ مبنای شکلگیری مفهوم خانه تصور شده است. یک بررسی تحلیلی ممکن است منجر به انکار مفهوم "فضای خصوصی " شود .این صورت صریح بیانی وقتی در فرم چند پهلوی خود ارائه شود چیزی شبیه توصیفات فوق در زمینه خانه به عنوان نهاد اجتماعی از یکطرف و خانه به عنوان قلمرو شخصی و خصوصی فعالیت ذهنی از قبیل امور ابداعی و خلاقیت یا خیال پردازی است. میتوان رویکر دهای "نهادگرایانه " در تحلیل علل و عوامل تحرکات و تنش های مولد در زندگی انسان را در پاراگراف انتهایی این متن تشخیص داد. اما نمیتوان بر وسوسه بیان اینکه چنین رویکرد هایی بسیار اغراق آمیز به نظر میرسند فائق امد.

خیری

سلام این گفته اقای مدنی پور که گفته اند خانه به عنوان نهاد اصلی جامعه تعریف شده است ممکن است یکم جای فکر داشته باشه چون انسان هست که به خانه یا مکان هویت و روح میده نه مکان به انسان .

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران در تاریخ 15 و 16 شهریور 89 اقدام به برگزاری کارگاه با عنوان متریال در معماری داخلی می نماید. مدرک حضور در کارگاه از طرف دانشگاه تهران ارائه می شود . علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره های زیر تماس حاصل فرمایند. 02188220505 02188220526

ایلیا

سلام.زیبا بود و بسیار مفید! به خصوص واسه ی بچه معمارایی مثل ما!