روستای تاریخی کندوان

گردشگری - 2

 

روستای تاریخی کندوان

 

Tourism – 2

KandovanAncientVillage

   

بچه­هایی که از ارتفاع چندمتری به راحتی پایین می­پرند و از سراشیبی­های بسیار تند دوان دوان بالا می­روند، پله­های سنگی که اغلب در ارتفاعات بسیار بلند ساخته شده­اند، گذرهای کم عرض که بسیار لغزنده هستند ولی با تمام این اوصاف اهالی بدون احساس ناراحتی از آنها بالا و پایین می­روند. پنجره­های بسیار کوچک اتاق­ها و نور بسیار کم داخل خانه، فضاهای کوچک و کم ارتفاع و غیره و غیره. اینها تنها بخشی از مشخصه­های زندگی روزمره در روستایی کاملا متفاوت از هر جای دیگر است. اینجا، تفاوت حتی در خصوصیات ساکنان آن هم مشهود است. روستایی در یکی از دامنه­های کوه سهند در 50 کیلومتری شهر تبریز. کندوان به واقع اسم بامسمائی است بر این مجموعه.

 

        روستای تاریخی کندوان

 

فرم کالبدی این مجموعه از لحاظ معماری یکی از نادرترین فرم­هایی است که تاکنون با مسکن انسان رابطه پیدا کرده است. هرچند به کار بردن عوامل از پیش ساخته شده طبیعی در شروع زندگی انسان بصورت غارها و حفره­هایی که در دل کوه­ها بود به عنوان مسکن امری طبیعی می­نمود ولی بشر متمدن، مسکن خود را اغلب بر روی زمین ساخته. بنابراین کندوان روستایی کاملا منحصر به فرد است. در اینجا زندگی در دل توده­هایی از سنگ توف در جریان است. در داخل بافت کندوان، وحدتی عجیب حکمفرماست. به واقع رنگ سنگی که در تمام این مجموعه دیده می­شود به آن یگانگی و پیوستگی خاصی بخشیده است.

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

کرانها در یک خط تقریبا مستقیم غربی – شرقی بطول تقریبی 800 متر قرار گرفته­اند. تناسبات حفره­هایی که به دست انسان در دل کرانها کنده شده کاملا انسانی است چراکه کندن سنگ کار آسانی نبوده و انسان، تنها بقدر نیاز خود آنرا کنده است. کرانها عموما دارای دو طبقه هستند و در برخی از موارد سه و حتی چهار طبقه هم در آنها ایجاد گردیده است. هر طبقه دارای ارتباط مستقلی با بیرون است. طبقه پایین خانه­ها معمولا به طویله حیوانات اختصاص داده شده و طبقات بالا محل سکونت خانوارهاست. در طبقات پایین به علت عرض بیشتر جداره­ها، ایجاد حفره­ای جهت نورگیر مشکل بوده ولی در طبقات بالا نورگیر کوچکی تعبیه شده است.

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

داخل خانه­ها معمولا دارای یک اتاق کوچک با عملکردهای متنوع در طول شبانه روز است. طول و عرض اتاق­ها بین 3 تا 5 متر می­باشد. در انتهای اتاق، فضایی جهت قرار دادن لوازم ایجاد گردیده. ارتفاع سقف بسیار کوتاه و در حداقل ممکن می­باشد. جنس اغلب لوازم از سنگ و چوب است و درها و پنجره­ها هم اغلب چوبی هستند. به دلیل وجود توده ضخیم سنگی در مجاورت فضاها، دمای داخل در طول سال بسیار مطبوع بوده و ساکنین را از گزند آب و هوای سرد کوهستانی مصون می­دارد.

   

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

از مهمترین ساختمان­های روستا می­توان به مسجد قدیمی آن اشاره کرد. کران مسجد یکی از بزرگترین کرانهای روستا می باشد و دارای سه طبقه است. طبقه اول طویله، دوم مسجد و سوم مسکونی است.

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

آنچه کندوان را از تنها مشابه خود یعنی روستای "گورمه" در ترکیه متفاوت می­سازد وجود حیات در آن است. کندوان همچنان زنده است و زندگی در آن در جریان است. این زنده بودن چنان برای ساکنان آن دارای اهمیت است که ارزش یک خانه کوچک در دل کرانها را تا صدها میلیون تومان برآورد می­کنند. شاید اکنون وقت آن رسیده باشد که نگاه دوباره­ای بر عملکرد خود و دستگاه­های متولی فرهنگ و تاریخ کشورمان در قبال این اثر تاریخی بی­نظیر بیاندازیم. روزگاری عدم وجود راه دسترسی مناسب و امکانات رفاهی مانع از شناخت پتانسیل­های تاریخی کندوان می­شد و اکنون هجوم مصالح جدید و تغییرات بی­رویه در بافت تاریخی روستا و عدم برنامه­ریزی جامع و مدیریت کارآمد موجبات تخریب بیش از پیش آن را فرهم کرده است. شاید اگر روند تغییرات همچنان ادامه یابد در کمتر از ده سال آینده چیز چندانی از عظمت و شکوه تاریخی کندوان باقی نخواهد ماند و شاید روزگاری برسد که خود را سرزنش کنیم که ای کاش هیچگاه جاده و خیابانی احداث نمی­شد و کندوان همچنان بکر و دست نخورده باقی می­ماند تا دیگرانی که لایق بودند به آبادانی آن همت می­گماردند.

 

           روستای تاریخی کندوان تبریز

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

        روستای تاریخی کندوان تبریز

  

        روستای تاریخی کندوان تبریز

 

تکمله: یادش بخیر در سال­های نخست دانشگاه، تحقیق نسبتا کاملی از کندوان انجام داده بودیم که متاسفانه توسط یکی از سال بالایی­های آن زمان و اساتید این زمان از کتابخانه دانشگاه به سرقت رفت و بعدها فهمیدیم قسمتهایی از مطالب را با نام خودشون چاپ کردن.

 

مرجع پلان­ها: مجله هنر و معماری. شماره 37-38.

 

آرش پوراسماعیل

 

/ 19 نظر / 81 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بختیار

ادامه: 1) مساله اصلی این روستای بی نظیر (حتی نمیگویم کم نظیر، چرا که مثلا کاپادوکیای ترکیه که به تسامح با کندوان مقایسه میشود، تفاوتهای شکلی، ساختاری و مفهومی با آن دارد) بیشتر از اینکه کالبدی باشد، سیاسی، اجتماعی و فرهنگیست. جزئیات این موضوع و مستندات آن اگرچه به نظر من قابل دفاع و بحثی طولانیست، اما اگر کسی نپذیرد، می تواند حداقل کمی به ارزش تامل در آن بها دهد. به انضمام سایر تجربه هایم در پروژه های روستایی مشابه بر این باورم که تمامی سر نخها، علنا و غیرعلنا، مستقیم و غیر مستقیم به نظام و حاکمیت کنونی آلوده و بی لیاقت و ارتجاعی (تاکیدا میگویم ارتجاعی) ایران مرتبط است و کندوان یا که ابیانه یا که میمند یا که چغازنبیل که سهل است، تمامی این سرزمین رو به نابودی و ویرانی است. بی تردید با وجود این نظام فعلی کاری از پیش نتوان برد...

بختیار

ادامه: خط مقدم و اولویت فعالیت معماری ـ معمارانه (به معنای اعم، تجربی و عرفی) به اعتقاد من در تلاش برای تعویض این نظام تعریف میشود نه در کالبد! (یا نه فقط در کالبد، یا نه به اولویت کالبد: آنگونه که به باور من گویا امروزه کالبد طرفدار بیشتری در میان معماران وطنی دارد یا در مورد آن افراط میشود، اگر نگویم کالبد، ته دلم می¬خواهم بگویم: شکل زایی¬ها یا نقاشی هایی که ما معماران تحویل جامعه مان می¬دهیم!) این خط مقدم نه حتی در زیبایی شناسی ست نه حتی در تاریخ نه حتی مطالبی که در چارچوب شرح دروس آموزش معماری، آموزش داده می¬شود، یا تحمیل می¬شود! ( آن تحمیل شده هم چقدر توسط ما دانش آموختگان معماری (به اصطلاح) واقعا یاد گرفته می¬شود؟) از این روست که به باور من دغدغه، رویکرد، اولویت، نگاه و فعالیت معماری یا معمار یا معمارانه، در شرایط کنونی میتواند (یا اگر به اندازه کافی جسور باشم: باید) اجتماعی، سیاسی و فرهنگی باشد که سامان دهی روستای کندوان نیز، به عنوان یک موضوع، به باور من در این چارچوب می¬تواند بررسی شود.

بختیار

ادامه: (البته جای بحث دارد که اصلا پروژه تلقی کردن کندوان (منظورم این است: کندوان را به عنوان یک پروژه برای یک دفتری، فردی، نهادی یا هر جایی تعریف کردن)، به نفع این روستای بی نظیر است یا اگر که حتی به حال خود رها شود (مداخله¬ای درآن نشود)، با نتیجه های مطلوب تری روبرو خواهیم بود؟ این موضوع به ویژه در مورد روستای کندوان به نظر و تجربه من در این روستا، حداقل ارزش تامل و بحث را دارد که ممکن است فعلا خارج از حوصله یا علاقه وبلاگ شما باشد.

بختیار

ادامه: 2) اما برخورد معماران با این روستا به نظر من، متاسفانه غالبا کالبدی ـ شکلی ـ تصویری ـ مثل یک توریست و توام با نوستالوژی بوده است. (اضافه کنم که: واژگان یاد شده را در سطحی ترین و عامیانه ترین معنا و کاربردشان به کار می برم) جالب آنکه برخی از شگفتیهای کشف ناشده این روستا هم در قسمتی از آن ساختار اجتماعی مطالعه نشده غیرتصویری ناکالبدی نهفته است. در نحوه و ساختار مالکیتها، ساختار قومی و خانوادگی، جزئیات معیشت و فرهنگ آن و ... که کم نظیر و بی نظیرند. به تجربه من در این روستا برخورد تصویری ـ کالبدی ـ شکلی حتی بسیار گمراه کننده و مخرب نیز بوده است.

بختیار

ادامه: 3) ارایه اطلاعات غلط، نادرست و سطحی (حتی در معرفیهای چند سطری در بروشورهای توریستی) نیز یکی از بزرگترین آسیبها را به این روستا زده است و میزند. چه برسد به مطالعات به اصطلاح حرفه ای!.... که پرهستند از اطلاعات نادرست، مبهم، آلوده، گنگ، سلاخی شده و ماست مالی شده در خصوص مثلا خانوار، تعداد کرانها، معماری آنها، جاذبه ها و ... یکی از بدبختی ها این است که آن دکتر همایون بی چاره (که نقشه هایش را در این پست آورده ای) چندین دهه پیش در زمان آن طاغوت خائن! مطالعه ای در کندوان کرده است و ما معماران در این بیش از 40 سال فقط از کروکیها و نوشته های وی کپی کرده ایم!

بختیار

ادامه: کپی که چه عرض کنم... مدارک وی را سلاخی و مغشوش که کرده ایم هیچ، حتی یک بار زحمت کنترل و بازبینی و تدقیق دوباره آن ها را نیز به خود نداده ایم {البته کار سختی ست، حمایت هم نشده ایم: پول میخواهد، همکاری میخواهد و این نظام موجود (حاکمیت سیاسی، حکومتی ، اداری و دیوانی) نه فهمش را دارد، نه شعورش را نه لیاقتش را نه عرضه اش را و نه خواستش را} این را بگویم که در مطالعات میدانی ما مشخص شد بسیاری از کروکی های دکترهمایون اشتباهات یا نواقص متعدد دارند، اگرچه در آن زمان برای شروع گام مثبتی بوده اند.

بختیار

4) واقعا متاسفم که مطالعه شما را در دانشگاه، آن استاد محترم امروز!، دزدیده اند اما بگذارید بگویم که مطاله چند 100 صفحه ای ما را در سازمان متولی پروژه سامان دهی این روستا، 3 بار گم کرده اند (اگر نگوییم دزدیده اند!) و هر بار نسخه جدید تهیه کرده و تحویل آقایان داده ام، ..... واقعا مسخره است.... گم می شود؟ یا گم می کنند در آن سازمان به آن بزرگی! پس چه انتظاری از دانشگاه می توانیم داشته باشیم؟ ای کاش بدزدند ولی حداقل درست استفاده کنند، ای کاش مطلب و نقشه را سلاخی، ناقص و خراب نکنند که می کنند و کرده اند... شما را درک کرده و اظهار همدردی می¬کنم.

بختیار

5) برای عکسی که از تابلوی مربوط به متولیان پروژه سامان دهی روستای کندوان انداخته اید واقعا ممنونم و برای تک تک آن اسامی و سرنوشتشان متاسفم، اگر 3 سالی مسئولیت پروژه را در آن ردیف سوم تابلو داشته ام، توانایی دفاع از خود را دارم و تجارب و خاطرات 3 ساله¬ام را نیز در فضایی آزاد، (به موقع) خواهم نوشت، دیگران (آنها که نام و رویه شان را هنوز از این روستا نمی خواهند بردارند)، خود وضعیت یا رویه خود را (خوب یا بد) بهتر میدانند... ، حقیر که خودخواسته خود را جدا کردم وفعلا (فعلا) آرزویی جز توفیق نمی توانم برای ایشان داشته باشم... بازهم از ممنون از بابت این پست خوشحال می¬شوم اگر مطلب پیشینم را در خصوص کندوان مطالعه فرمایید. http://bakhtyarlotfi.persianblog.ir/post/22 http://report.aruna.ir/archives/2008/Jan/12/1487.php

رستمی

جناب استاد دانسته های شما دزدیدن هم دارد [لبخند]از آقای بختیار هم تشکر میکنم تمام مطالبشان را مطالعه کردم متاسفانه فقط می خوانیم و در آخر فقط افسوس می خوریم و حسرت از اینهمه غفلت به قول یکی از همکارانم ما به سمت ارزش نهادن بر بی ارزش کردن ارزشها پیش می رویم [ناراحت] تمامی ارزشهای تاریخی چه از فرهنگ گرفته تا بناهای تاریخیمان بی ارزش شده اند و در حال از بین رفتن .امیدوارم این دوران غفلت و حسرت روزی به پایان برسد

سحرگلبازخانی

خیلی جالب و زیبا خسته نباسید[دست]