کنکاشی در مفهوم "قلمرو"

واژگان آشنا - 2

   

کنکاشی در مفهوم "قلمرو"

  

Familiar Words - 2

Deliberation In Concept Of Realm

                           

آنچه از مفهوم قلمرو حاصل می­شود بسیار پیچیده است و با عوامل مختلفی سروکار دارد. از آن جمله می­توان به این موارد اشاره کرد: انگیزه­ها و نیازهای مختلف مثل جفتگیری و غذا خوردن، ویژگی­های جغرافیایی مثل اندازه و مکان قلمرو، واحدهای اجتماعی مثل افراد و گروه­ها و نظام­های اجتماعی بزرگتر، زمان استفاده از قلمرو شامل موقتی بودن آن (مثل صندلی اتوبوس) یا دائمی بودن آن (مثل خانه)، رفتارها یا واکنش­هایی که برای علامت گذاری و دفاع از قلمرو به کار می­روند. در این بخش سه نوع قلمرو توصیف می­شود: قلمرو اولیه، ثانویه و عمومی.

  

                           قلمرو

    

- قلمرو اولیه: قلمروهای اولیه تحت مالکیت و استفاده انحصاری فرد یا گروه خاصی است؛ دیگران نیز آنها را مالک این قلمروها می­شناسند، به شکلی دائمی تحت اختیار افراد هستند و این قلمروها در زندگی روزمره آنها نقش اساسی دارند. این قلمروها، قلمرو شخصی هستند و نمونه بارز آن "خانه" است. در چنین قلمرویی هویت مالک آشکار است و تجاوز یا ورود غیر مجاز دیگران مسئله­ای جدی شمرده می­شود و نظارت بر ورود دیگران ارزش بسیاری دارد. از دیگر مثالهایی که برای این نوع قلمرو می­توان برشمرد دفاتر کار خصوصی کارکنان یک اداره یا اتاق خصوصی بیماران یک بیمارستان است. قلمروهای اولیه معمولا محدوده­ای مقدس به شمار می­رود و ورود به آنها فقط پس از کسب اجازه از مالک میسر است. تجاوز به قلمرو اولیه اگر تکرار شود ممکن است توهینی جدی به هویت صاحب آن محسوب گردد.

 

- قلمرو ثانویه: قلمرو ثانویه کمتر نقش مرکزی و انحصاری دارد و معادل گروه­های ثانویه در جامعه شناسی است. بطور خلاصه قلمرو ثانویه محدوده­ای است که فرد یا گروه بر آن حق نظارت و مالکیت دارد، البته نه به اندازه قلمرو اولیه. در قلمروهای ثانویه، دیگران نیز غالبا بطور رسمی یا غیر رسمی حق وارد شدن دارند و استفاده کنندگان اصلی در طول زمان تغییر می­کنند. برای مثال می­توان قهوه خانه­های محلی، باشگاه­ها یا انجمن­های اجتماعی را جزء قلمرو ثانویه محسوب کرد. در چنین مکان­هایی معمولا محدودیتی رسمی یا غیر رسمی وجود دارد که مشخص می­کند چه کسی می­تواند از محل یا محدوده استفاده کند. مسئله مالکیت گاه اشیای خاص مثل میز و صندلی را نیز در بر می­گیرد. قهوه خانه­های محله­ها مشتریان یا استفاده کنندگان گوناگونی دارد که از آن جمله­اند مشتری­های ثابت، مشتری­های هرازگاهی و گروه­های مختلفی که در ساعات مختلف روز به قهوه خانه سر می­زنند. مشتری­های ثابت غالبا جای مشخصی دارند و از قهوه خانه برای کارهای مختلفی استفاده می­کنند. در واقع این مشتری­ها قهوه خانه محله را قلمرو شخصی خود می­پندارند و غالبا بیگانگان را به چشم متجاوز نگاه می­کنند. اینها معمولا مکانی را نزدیکی در ورودی اشغال می­کنند؛ گویی قصد دارند از ورود بیگانه­ها جلوگیری کنند. آنها نگاه­هایی طولانی و خصمانه به بیگانه­ها می­اندازند و گاه جملاتی تمسخر آمیز نیز حواله آنها می­کنند. قلمروهای ثانویه پلی است میان قلمروهای اولیه (که فرد در آنها نظارت کامل و گسترده دارد) و قلمرو عمومی (که تقریبا همه­گان می­توانند از آن استفاده کنند). به این ترتیب ممکن است افراد در مورد مرزهای قلمرو ثانویه دچار سردرگمی شوند و پس از تجاوز به این مرزها، تضاد و تقابل بسیاری میان افراد پیش بیاید.

 

- قلمرو عمومی: قلمرو عمومی قلمرویی موقتی است و تقریبا هرکسی به آن دسترسی و حق استفاده دارد. این نوع قلمرو را قلمرو آزاد، قلمرو عمومی، قلمرو موقتی و نیز قلمرو اختیاری نامیده­اند. بطور مثال تصرف مکان­هایی مثل خیابان یا پارک بی هیچ محدودیتی تا وقتی که افراد برخی از قوانین را محترم بشمارند، میسر و ممکن است. بنابراین زمین­های بازی، پلاژها، پارک­ها و دیگر مناطق عمومی در دسترس اعضای جامعه است اما روش استفاده از آنها را قانون تعیین می­کند و حتی ممکن است استفاده از این قلمروها شامل محدودیت زمانی شود. پس می­توان گفت تفاوت میان قلمرو اختیاری با قلمروهای دیگر مسئله دسترسی موقت در قلمرو اختیاری می­باشد. به طور کلی قلمرو عمومی سازوکاری نسبتا شکننده و ناپایدار برای نظارت بر مرز میان خود و دیگری است و بیشتر وابسته به عرف، هنجارها و آداب اجتماعی است تا به مقرراتی که خود فرد وضع می­کند. گاهی می­توان مشکلات اجتماعی یا بزه کاری­های صورت گرفته در قلمروهای عمومی را با استفاده از تمهیدات طراحی و معماری مناسب کاهش داد. مثلا می­توان قلمرو عمومی را طوری سامان داد که قلمرو ثانویه به حساب آید. برخی از این تمهیدات عبارتند از: تفکیک محوطه­ها، ایجاد مناطق و محدوده­های کوچکتر در مجتمع­ها، ساختن ورودی­های نیمه خصوصی، استفاده از علائم نمادین مثل دیوار، حصار و غیره.

 

منبع: آلتمن، ایروین. محیط و رفتار اجتماعی. ترجمه علی نمازیان.تهران:انتشارات دانشگاه شهید بهشتی،1382.

 

آرش پوراسماعیل

 

/ 8 نظر / 33 بازدید
رستمی

سلام. تقریبا هر کسی تعریف مکانها را می داند ولی چیزی که معمولا نمی دانند نوع رفتار و برخورد در مکانها با تعریفهای مختلف است مثلا در یک مکان عمومی همانگونه رفتار می کنند که در خانه ویا اتاق شخصیشان رفتار می کنند و کما اینکه این ندانستنها باعث بسیاری از مشکلات -هتک حرمتها و نارضایتی ها می شود.

ندا

این رسول رستمی از اون جوونهای خوب جامعه است

آرش پوراسماعیل

دوست عزیز تعریف مکان به عنوان تنها شاخص عمده در معماری مکفی نیست و تمام رفتارهای انسانی به دلیل ندانستن یا عدم ثبات شخصیت و جهالت فردی هم نیست. اصلا نام کتابی که از آن مطلب اخیر نقل شده عبارت است از "محیط و رفتارهای اجتماعی" به این معنی که گاه محیط تعیین کننده یا حداقل جهت دهنده رفتارهای اجتماعی است. مثلا اگر فردی در محیطی با کیفیت فیزیکی نامناسب قرار گیرد و فرضا شاهد تخریب در و دیوار و پنجره ها باشد رفتار او به سمت تخریب هرچه بیشتر سوق پیدا می کند

آرش پوراسماعیل

حتی ممکن است این فرد سنگی که دم دستش است را به سمت پنجره های مخروبه نشانه رود. درصورتی که همین فرد در یک محیط با کیفیت فیزیکی بالا حتی زباله کوچکی را هم روی زمین رها نمی کند. بنابراین، محیط یکی از شاخص های اصلی رفتارهای اجتماعی است و آنچه مهم است شناخت صحیح معماران از دامنه این تاثیر پذیری ها است. بدین منظور می بایست آشنایی کاملی با مفاهیمی همچون خلوت، فضای شخصی، حریم، قلمرو و ... به دست آوریم و صرفا به شناخت جزئی از مکان بسنده نکنیم

یوسفی

اگر بخواهیم به جای realm کلمه فارسی‌ای جز قلمرو قرار دهیم، چه کلمه‌ای را پیشنهاد می‌کنید؟

آرش پوراسماعیل

دوست عزیز با تشکر از نکته سنجی شما امید آن دارم که در جهت اصلاح نظرتان را بیان کنید.

زهرا رستمی

جناب مهندس پور اسماعیل از توضیحاتی که دادید متشکرم.

نازی

سلام....وب خیل جالبی دارید و واقعا خوشحالم که وب شما رو ژیدا کردم منم تازه امسال کنکور دادم الانم دارم معماری می خونم..... با این چیزا آشنایی ندارم اما می خوام زودتر یاد بگیرم آشناییتون خیلیییییییی خوشحالم