راندو و ارائه کارهای معماری

آموزه­های معماری

راندو و ارائه کارهای معماری 

Course of Architecture

Rendering & Presentation of ArchitectureWorks

در دهه­های گذشته استفاده از تکنیک­های متعدد راندو در معماری رواج کم نظیری داشت. سالها راپید، مداد رنگی، آبرنگ و حتی ایربراش همدم شبهای معماران خوش ذوق بود. کمتر آتلیه و کارگاه معماری را می­شد یافت که در آن خبری از دست­های قوی و البته مسلط به اصول راندوی معماری نباشد. کانسپت، طرح، ترسیم و ارائه کارهای معماری همه­گی از یک سیستم منسجم بهره­مند بودند. هرچند گاه ترسیم، تکثیر و راندوی کارهای معماری به ساعت­ها زمان و کار مداوم نیازمند بود اما در نهایت، دستاورد چنین تلاش­هایی پررنگ شدن هرچه بیشتر جنبه هنری و خلاقه این آثار بود. هر اثر معماری منحصر به فرد بود و تجربه نوینی در سیستم طراحی و ارائه محسوب می­شد.

اما دیری نپایید که پای میهمان ناخوانده­ای به آتلیه­های معماری سرتاسر جهان گشوده شد و تمام ساختارهای قبلی را به چالش کشید و در نهایت خود را بر آنها تحمیل نمود. این میهمان ناخوانده چیزی نبود جز رایانه­ها و نرم­افزارهای متنوعی که به سرعت جای تکنیک­های طراحی، ترسیم و ارائه را گرفتند تا جایی که با گذشت اندک زمانی بسیاری از شیوه­های دستی ترسیم به بایگانی تاریخ سپرده شدند. اکنون چه موافق این موضوع باشیم و چه مخالف آن، قطعا توان رویارویی با اتفاق پیش آمده را نخواهیم داشت و باید به سرعت با ساختارهای جدید روبرو شویم و با شناخت دقیق موضوع به استقبال آینده برویم. اما در این میان آنچه هنوز تغییر نکرده اصرار بی­اندازه مدارس معماری در آموزش بر سیاق گذشته است. هنوز بسیاری از دانشکده­ها در درس راندو و بسیاری از دروس دیگر تاکید فراوانی بر آموزش سیستم­های پوسیده سابق دارند، حال آنکه اساتید چنین دروسی همواره با پرسش­های ناتمام دانشجویان تیزبینی روبرو هستند که اصل موضوع را به چالش می­کشند.

آیا اکنون زمان آن نرسیده که با درک واقعیت­های جدید، قلم­های نو، تکنیک­های مجازی و بسیاری از دستاوردهای هزاره نوین نیم نگاهی هم به سیستم محافظه کار و تنبل آموزش معماری خود بیاندازیم؟ چراکه شاید بسیاری از باورها و آموزه­ها خود به طراحی، ترسیم و ارائه نوینی نیازمند باشند.

    

تکمله:  در ادامه نمونه­هایی از راندوی پلان­های معماری با تکنیک­های نوین ارائه می­گردد:

 

 

         راندوی پلان معماری

        راندوی پلان معماری    

          راندوی پلان معماری

مشاهده تمام نمونه­ها با کیفیت بالا: [1]، [2]،[3]، [4]، [5]، [6]، [7]، [8]، [9]، [10]

آرش پوراسماعیل

/ 18 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیاوش کرباسی

به قول این یارو توی انیمیشن های " شهر زندگی " --- دَسِت درد نکنه!

دامنه رایگان دات کام+افزایش آمار جالب

با سلام خدمت مدیر وبلاگ وبازدید کنندگان عزیز آن این نوشته تبلیغ نیست: بلکه یک نیاز هست برای کسانی که وبلاگ یا سایت دارند حتما می پرسید چی؟ جواب این که: کسانی که وبلاگ یا سایت دارند حتما نیاز به بازدید کنندگانی دارند که از وبلاگ یا سایت آنها دیدن کنند سایت Www.33IR.Com این مشکل را در حد توان ---- بدون فریب وسو استفاده از دیگران--- حل کرده ثبت دامنه رايگان با پسوند دات كام برای اولین بار در ایران و افزايش آمار وبسايت شما به صورت جالب بدون انجام كاري و امكانات ديگر به سایت Www.33IR.Com رفته ودر صفحه اول یک نام برای خود انتخاب کنید و مراحل را تا آخر بروید

امین شها می پور

salam agaye pouresmail khaste nabashid rastesho bekhayin man ye matlab ro dar morede tarahi badan neveshtam kheyli khoshhal misham nazareton ro dar in mored bebinam

یک دوست

آرش گرامی سلام به نظر من زمینه بهره برداری از کامپیوتر در طراحی و معماری نه فقط پرزانته و ارائه >مراحل بعد از طراحی < بلکه از ان مهمتر و جذاب تر تجزیه تحلیل و استنتاج داده ها و رسیدن به احکام , همینطور آنالیز فرم و امکان سنجی و... >شروع طراحی و پروسه رسیدن به طرح < است. شاد باشید.

ز -

سلام. این کار تمامش با اتوکد کار شده؟

مینا آریامنش

سلام با عرض تبریک و خسته نباشید میشه بفرمایید در اینکارها از کدام نرمافزار استفاده کردید[گل]

mani

salam kheyli khob bod mishe lotf konin esme narm afzari ke bahash rando kardin baram send konin. mamnoneton msham.[گل]

sadegh

با سلام خیلی با حال بود ممنون

میثم کربلائی

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم : خدایا ! انتقام ما را نسبت به آن کسانی قرار بده که به ما ظلم کردند !