دفاع از تکرار قوس و بادگیر، دفاع از مرگ و فناست

نقد معماری - 10

دفاع از تکرار قوس و بادگیر، دفاع از مرگ و فناست

Critic of Architecture - 10
Defense of Repeating Arch & Windward Is Defense of Death

مقدمه: دوست عزیزم کمال یوسف پور، مدتی است که سلسه مباحثی را پیرامون جایگاه عملکرد در معماری آغاز کرده که ظاهرا به مذاق عده‌ای خوش نیامده. وقتی پای صحبت مخالفان این اندیشه می‌نشینم، اغلب، آرمانشهری از معماری ایرانی در ذهن دارند و با رفرنس‌های گاه و بی‌گاه خود بر معماری گذشته‌امان، تمام تلاش‌های معماران معاصر را زیر سئوال می‌برند. البته کسی شکی در این ندارد که معماری ایرانی، یک نمونه متعالی و ارزشمند است، اما اکثر طرفداران رجعت به گذشته، هیچگاه نتوانسته‌اند حتی در غالب تئوری، راه حل‌هایی برای معماری امروزمان ارائه کنند و تمام دیدگاه‌هایشان در حد نقدی خشک و خالی باقی مانده. تا جایی که متوجه شده‌ام، اکثر این منتقدین، شناخت بنیادینی از معماری گذشته‌امان ندارند چه برسد به اینکه بتوانند مشکل گشای معماری امروز باشند. اما در این میان، هستند کسانی که ما را با زیر و بم های معماری ایرانی آشنا می‌کنند و بی آنکه مدعی منجی گری باشند در جستجوی ماهیت اصیل معماری‌اند. به گمانم،  "محمدرضا حائری" یکی از این محققان است. متنی که در ادامه می‌خوانید، چکیده‌ای است از نوشتاری با عنوان "پابرجا بر درگاه زمان و فضا" از محمدرضا حائری. نکات بسیاری در این متن وجود دارد که به نظرم ارزش بارها خواندن و مباحثه کردن را دارد. امیدوارم در آینده بتوانم با مشارکت دوستان، به صورت جدی‌تری به این مبحث بپردازم.

     دفاع از تکرار قوس و بادگیر، دفاع از مرگ و فناست

فضا، تمام نشدنی و لایزال است. جغرافیا و نجوم، فضا را در چهارچوب‌های مکان و کهکشان معرفی می‌کند و معماری، آن را  در قالب شهر و بنا. در ساخت شهر و بنا می‌توان فضا را محبوس کرد (آنچه ما امروز با بناها و شهرهایمان کرده‌ایم) و می‌توان فضا را آزاد کرد (آنچه معماری ایرانی انجام داده است). فضای معمارانه با محدود شدن، حادث می‌شود برای اینکه و دقیقا برای اینکه محدود شدن را از بین ببرد. فضا برای اینکه آزاد شود می‌بایست دائما بسط پیدا کند. بسط‌هایی از جنس خود یا از جنس نور و یا از جنس چشم انداز. چنین است رفتار معماری ایرانی با فضا. فضا دقیقا همانند انرژی، تمام ناشدنی است و فقط از نوعی به نوعی دیگر بدل می‌شود. فضا می‌تواند از ایستایی و سکون محض به پویایی و شناوری خالص، از نوعی به نوعی دیگر بدل شود. تصور قوم ایرانی در دو دوره باستان و اسلامی از فضای معمارانه به صورتی هم مکان و هم زمان، حضور و ترکیب سه گونه فضای باز، بسته و پوشیده بوده است. مستندات این تصور را می‌توان در فضاهای تخت جمشید عصر هخامنشی تا مسجد مدرسه آقا بزرگ عصر قاجار ارائه کرد. بدین ترتیب، آنچه امروزه تحت عنوان فضای بیرون (که بیشترین مصداق آن، حیاط‌ها و خیابان‌ها هستند) و فضای درون (که مراد از آن، بیشتر فضاهای بسته داخل ساختمان‌هاست) نامیده می‌شود، در تصور قوم ایرانی از فضای معمارانه وجود نداشته است.

پلان و نما، ابزاری ناقص برای درک معماری ایران‌اند. در نتیجه ما هنوز نتوانسته‌ایم ابزار مناسب تصور و تصویر معماری ایران را فراهم آوریم و تا اندیشه آن تاسیس نشود، دستیابی به ابزار مناسب دشوار خواهد بود. معماری ایران، بیشتر معماری مقاطع و شبکه‌هاست. سازمان‌یابی فضا در بناهای ایرانی بر اساس قلمرو و فعالیت‌های فردی و گروهی در درون یک شبکه نامرئی فضایی شکل گرفته است. فضاهای مرکزی قلمرو فعالیت‌های گروهی و فضاهای پیرامونی، قلمرو فعالیت‌های فردی هستند. بر گرد هر فضای مرکزی (خواه باز، پوشیده یا بسته) در محورهای مختلف لایه‌های فضایی وجود دارند. ترکیب لایه‌های پیرامونی فضاهای مرکزی و درهم شدن آنها، شبکه‌ای نامرئی را شکل می‌دهند.
امکان ترکیب فضاها با یکدیگر در درون شبکه نامرئی سازمان فضایی، جزء لاینفک تفکر در معماری ایرانی است. هر جزء فضا امکان ترکیب با یک یا چند جزء فضای دیگر را برای تبدیل شدن به یک فضای تواناتر داراست. فضاهای بسته، پوشیده یا باز در کنار هم و در ترکیب باهم، بسط فضایی یکدیگر محسوب می‌شوند. "سه دری" بسط "پس اتاق" و یا بسط فضایی "شاه نشین" است. "ایوان" بسط فضایی "شاه نشین" و "حیاط" بسط فضایی "حوضخانه" به شمار می‌آید. "حیاط" بسط چشم اندازی "سردری" و "شاه نشین" است و "حوضخانه" بسط نوری "پس اتاق" و یا بسط نوری "حوضخانه". بدین ترتیب بسط فضایی، بسط چشم اندازی و بسط نوری، شرایطی را در سازمان فضایی بناها و شهر معماری ایران ایجاد می‌کند که به همین خاطر ما هرگز با بن بست، فضای خطی و سلسله مراتب زنجیری و تک بعدی روبرو نبوده‌ایم.

بر حسب فرهنگ و ضروریات زمان، هر پدیده‌ای می‌تواند در معماری ایران حضور یابد با این شرط که "زبان فضا" ترجمه شود. عبور از مجاری معماری و یافتن جلوه معمارانه، شرط بدون استثنای تفکر فضایی قوم ایرانی بوده است. بنا نیازمند سازگاری با محیط است و تامین سرما و گرما و تهویه، از ضروریات این سازگاری است. در تفکر گذشته ما در سازماندهی فضا، سازگاری با محیط جلوه‌ای معمارانه داشته است. بنا نیازمند ایستایی است. هرگز در معماری ایرانی مشاهده نشده است که سازه، سازی مستقل از سازمان فضایی بنوازد. سازه همواره همساز با شبکه نامرئی قلمروهای انسانی در ترکیبی یکپارچه، فضا را تحکیم کرده است و نه مخدوش. دفاع از تکرار قوس و بادگیر، دفاع از مرگ و فناست، اما دفاع از چگونگی حضور و نمایش معمارانه بادگیر به هنگامی که هدایت بادهای مطلوب مد نظر است، دفاع از مفهومی مانا و داناست. تفکر معماری ایرانی، ضرورت‌های کالبدی را به نشانه‌های زنده در فضا تبدیل کرده است.

منبع: حائری،م.، ١٣٧٨، پابرجا بر درگاه زمان و فضا، فصلنامه معماری و شهرسازی، شماره ۵٢ و ۵٣.

لینک مطلب قبل: معماری و روانشناسی ورزش

آرش پوراسماعیل
 

/ 15 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
احسان

با عرض سلام و تشکر، با توجه به این مطلب بسیار پر بار فکر میکنم این نکته روشن می شود که تفکر در معماری ایرانی و معماری گذشتگانمان و مقایسه ی آنها بسیار مفید و تاثیر گذار خواهد بود. اما سوالی مطرح می شود...چرا ظاهر و نما تا امروز تاثیر گذار تر و پر کاربردتر بوده تا جوهره ی اصلی آن یعنی همان زبان آن؟

عرفان

خیلی ممنون از این مطالب و خسته نباشید-نکته ای که در معماری ایرانی به آن پی میبریم آن است که گذشتگان ما قبل از طراحی بنا به طراحی فضایی خارق العاده با توجه به نیازهایشان می اندیشیدند و رمز ماندگاری این طرحها و بناها داشتن چنین فضاهایی ست -تکرار همان فضاها با همان فرمها کاری بس جاهلانه و نابود کننده همان طرح هاست-ما باید اول نیازهایمان را بشناسیم و به فکر طراحی فضاهای مورد نیازمان بپردازیم و از تعصبات بپرهیزیم و از شکستن حریمها و ساختارهای قبلمان نهراسیم -چون اگر قرار بود بشر بترسد و به حفظ حریمها وساختارها بیندیشد علمی هم پیشرفت نمی کرد-البته هر کار نوع وجدید مخالفانی هم دارد ولی ما نباید عقب نشینی کنیم.......!به امید روزیکه هر فرد بتواند آزادانه به بیان طرح و ایده های خود بپردازد !

بهزاد چهاربخش

به امید روزی که این مطلب با کنارگذاشتن تعصبات دوستان و بدون جبهه گیری مورد بحث قرار بگیره تا شاید یک گام مثبت دیگر در معماری ایران برداشته بشه همین الان هم خیلی از دنیا عقبیم کاش به جای تعصب تعقل را انتخاب کنیم

با سلام یک انتقاد نسبت به کامنت دوست عزیزم میلاد معماری ایرانی با توجه به گفته ایشان عملکرد گرا بوده ولی در این بین به موضوعات زیادی هم پاسخ داده که مسئله فضا فرهنگ هویت و خیلی چیز های دیگه ...معماری ایرانی به پوسته سازی تمایل زیادی نشان داده که اگر این دوره رو با کشور های اروپایی مقایسه بکنیم متوجه میشیم ان دوره هم کار شاهکاری جز همین پ.سته سازی نداشتن حال طی یک دوره تاریخی که خیلی جاها به نام رکود معماری ایرانی ازش بحث میشه هست که معماری ایران رو به افول گذاشته و به وضعیت کنونی رسیده دفاع از معماری ایرانی باید کرد نه دفاع از سازه یا ترفند های معماری ایرانی

طلیعه توحیدی

سلام. خیلی خیلی جالبو پر معنا بود.راستش چند روز پیش اومدم و خوندم ولی زیاد چیزی نفهمیدم ازش ولی الان که دوباره خوندمش تازه درکش کردم.اونم به اندازه فهم خودم. عذر می خوام یه سوال: پابرجا بر درگاه زمان و فضا اسم کتاب ایشونه؟! خیلی دوس دارم با نظراتشون بیشتر آشنا شم. ممنون از این پست بسیار زیبا.

طلیعه توحیدی

ممنونم از پاسختون.

یک دوست

سلام اگر جه فیزیکدانان و جغرافی دانان "فضا" را برای ارجاع به موجودیتی مادی با ویژگی بیکرانگی مورد استفاده قرار دادند. معماران شهرسازان وریاضیدانان هرگز از کاربرد این واژه جنین منظوری نداشته اند. بنابراین فرض ارجاع فضا به چیزی لایزال و تمام نشدنی اصولن در معماری و ریاضیات "هندسه " موضوعیت ندارد. و نداشته است. >نداشته است به این معنا که حتی در دوران تاریخی که متاسفانه ادبیاتی از ان در دست نیست و صرفن با تفسیر اثر میتوان نکاتی از تئوری طراحی بدست اورد مثلن معماری سنتی یا تاریخی < نیز ادراک اولیه فضا به مثابه جیزی نامتناهی به چشم نمی خورد. "بسط فضایی " اندیشه ای یکسره مدرن است. خلط این بحث با "انتظام فضا " و " سلسله مراتب فضایی " باعث ان میشود که رهیافتی که در دوره معاصر معرفی و بکار گرفته شده است را >شاید به دلیل ارزش تصور کردن این رهیافت و تعمیم ان < به ویژگی معماری تاریخی یا سنتی نسبت دهیم. البته با تفسیر بسیار وسیع و فشل کننده از مفهوم بسط. اینکه پلان و نما ابزاری ناقص برای درک معماری هستند. نه فقط در مورد ایران بلکه در مورد هر معم

یک دوست

زیرا پلان و نما اصولن به عنوان بخشی از ابزار کمکی مجری و سازنده ابداع شده اند و قرار است به او در پروسه ساخت کمک کنند. نه برای "ادراک مفاهیم و فضای معماری". مجری و سازنده وظایف جزئی و مشخصی دارد. نبایستی ابزار و اسناد ساخت را >که تازه پلان و نما بعضی از انها هستند < با ابزار و متد های درک و تحلیل فضا قبل از ساخت و یا شیوه های درک و تحلیل فضا بعد از ساخت اشتباه بگیریم. بنابراین ارتباط دادن جنین بحثی به ویژگی خاص معماری ایران جندان قابل دفاع نیست. خوب است حائری عزیز روزی در این مورد توضیح دهد که این جمله " بر حسب فرهنگ و ضروریات زمان، هر پدیده‌ای می‌تواند در معماری ایران حضور یابد با این شرط که "زبان فضا" ترجمه شود. " جه معنایی دارد؟ ایا تغییر وتحولات جند صد ساله اخیر در مصالح شیوه بیان تنوع سازمان یابی و موضوع و یا تغییرات اجتماعی چنین چیزی را نشان می دهد؟ کجا ؟ کدام تحول؟ باید از حائری گرامی تشکر کرد که طرح مبحث می کند و باید به دیگران خرده گرفت که تاکنون به اندازه وی توجه و علاق به موضوع نشان نداده اند.

رامین

سلام مرسی" یک دوست" متن جالبی بود.

اترین انصاری

سلام استاد این مقاله واقعا ارزش چندین بار خواندن را داره. سپاس گذارم.