الگوهای معماری ایرانی؛ الگوی بام - Iranian Architecture Patterns

باهم بخوانیم

الگوهای معماری ایرانی؛ الگوی بام 

Read Together
Iranian Architecture Patterns

تصور ما شهروندان امروزی که عمدتا در آپارتمان زندگی می­کنیم از پشت بام، عبارت است از سطح انتهایی ساختمان که یا فضای بی­فایده­ای است که مقداری از لوله­های فاضلاب و دودکش­های اتاق­ها از آن بیرون زده یا از آن برای اسقرار تاسیسات و تجهیزات حرارتی و برودتی استفاده می­کنند. در حالی که در خانه­های ایرانی، بام، فضایی مستقل و سرباز است که از سطوح مختلف مرتبط به هم تشکیل شده و قسمتهایی از پیرامون آن، توسط طاق نما و دیوارهای کوتاه محفوظ و محصور است و همانند مهتابی قابل استفاده در شب­های تابستان می­باشد. به علاوه از فراز آن، امکان مشاهده شهر از زوایای مختلف میسر است. در گوشه و کنار بسیاری از شهرها و محله­های ایران، گاه بام چندین خانه به هم مرتبط و سطوح وسیع قابل استفاده­ای برای عبور و معاشرت همسایگان و اهالی محله فراهم بوده است.

     الگوهای معماری ایرانی؛ الگوی بام - Iranian Architecture Patterns

منبع: حائری مازندرانی،م.، ١٣8٨، خانه، فرهنگ، طبیعت، مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری، تهران.

لینک مطلب قبل: الگوهای معماری ایرانی؛ الگوی مهتابی

آرش پوراسماعیل

/ 13 نظر / 58 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حقیقت داستان و افسانه

درود بر شما فکر می کنید در سال 1690 میشه از بچه محبت کردن آموخت؟ تو اون سالها معجزه اتفاق نمی افتد؟! کوچولوها به مراقبت نیاز ندارند؟! بچه ها چون فرشته و معصوم هستند خداوند نگهبان هایی خاص برایشان گمارده !؟ سرعت عمل یعنی چه؟ این موضوع را در پست " درآغوش جوجه تیغی " به تحریر کشیده ام موفق باشید و بهاری به درود

ابراهیم روحی

سلام... الگوهای کهن معماری ما واقعا پایدارند. در ضمن به نظر من در معماری امروز نیز بام اهمیت ویژه ای دارد. مرسی و تشکر از مطلبتون

یک دوست

مطلبی که از حائری نقل کرده اید جای توجه و بررسی بیشتر دارد. حائری شاهدی بر این ادعا ندارد. استدلال معتبری نیز برای حمایت از این نظر ارائه نشده است. قرائن وشواهد اتفاقن این عقیده را رد می کند نه تایید .

م - ج

سلام دوست عزیز ! بر اساس کدامین شواهد و قرائن این پست رو رد می کند؟! همچنان که در فیلم هایی که قبل از انقلاب اکران شده اند این موضوع مشخص است که چندیدن همسایه از طریق پشت بام بهم مرتبط هستند. مخصوصا" فیلم هایی که در آنها تعقیب و گریز همراه است. و آرتیست بایستی از پشت بام همسایه فرار کند.

یک دوست

سلام شواهد محکمی بر رد ادعای مندرج در این پست "الگوی بام" , وجود دارد. لابد افرادی نیز هستند که موافق چنین ادعایی باشند . یک روش مفید این است که موافقان , مخالفان و ... نظر موافق و مخالف خود را بدوا در اینجا اعلام نمایند وسپس مناظره گونه ای گروهی بین موافقان و مخالفان برگزار نماییم.

م - ج

سلام دوست عزیز! شواهد زنده مثل پدرانمان و شواهد ازدست رفته مثل پدربزرگانمان در تعاریف خود از گذشته همگی بر این باور استوارند که پشت بامهای خانه های قدیمی به همدیگر مرتبط بوده اند چرا که انقدر نا امنی در جامعه حاکم نبوده و همسایه ها حتی کلید خانه خود را به هنگام مسافرت به همسایه خود می سپردند و با خیال راحت می رفتند. ولی اکنون با پشرفت هزاران تکنولوژی و دوربین های مدار بسته و گاو صندوق و ... مردم جرات اعتماد رو ندارند. ببینید بنظرم این الگوی رفتار ما انسانهاست که عوض شده نه الگوی معماری و ...

میلاد شهریاری

نکته های جالب و کوچکی بود که امروزه کمتر به آن میپردازیم

یک دوست

یکم _ حائری چنین میگوید : اولن 1_ امروزه ازبام به جز استقرار تاسیسات استفاده دیگری نمی شود. 2_امروزه بام صرفن سطح انتهایی ساختمان تلقی میشود. دومن 1_در معماری ایرانی , بام فضای مستقل و سرباز است. 2_بام از سطوح مختلف مرتبط به هم تشکیل میشود. 3_ بام توسط طاق نما و دیوار کوتاه جدا میشود. 4_بام در شب های تابستان قابل استفاده است. 5_از بام امکان مشاهده شهر از زوایای مختلف وجود دارد. 6_گاه بام چندین خانه به هم مرتبط بوده و امکان عبور ومرور و معاشرت همسایگان وجود داشته است. این شد الگوی بام در معماری ایرانی.

یک دوست

از انجا که دوستان دیگری به این بحث نپیوسته اند ایده مناظره را رها می کنم. اما نقد وبررسی تصور حائری گرامی در کورد "الگوی بام در معماری ایرانی " را ادامه می دهم.شاید کسانی ان را مفید تشخیص دهند.

م - ج

سلام دوست عزیز! من کتاب حائری رو نخوندم و نمی تونم درست قضاوت کنم. منظورتون رو از جمله × این شد الگوی بام در معماری ایرانی. × رو نمی تونم حلاجی کنم. ا- کدوم شده الگوی بام ایرانی اولن یا دومن؟ 2- فکر می کنم اگه این دو تعریف ضد و نقیض هر دو از حائری باشه اولی دلالت بر زمان حال داره و دومی بر زمان گذشته ! بازم ممنون از اینکه وقت می زارین و گفتگوها رو دنبال می کنید.