همایش معماری و سینما

حاشیه معماری

دومین همایش معماری و سینما

About Of Architecture

Second Congress Of Architecture & Cinema 

دومین همایش معماری و سینما از 25 تا 29 آبان ماه سال جاری در مجموعه فرهنگی هنری آسمان، واقع در خیابان شهید فلا‌حی (زعفرانیه) برگزار گردید. این همایش با سخنرانی سیدمحمد بهشتی، ریاست هیات علمی همایش در محل سالن اصلی مجموعه آسمان، فرهنگستان هنر شروع به کار کرد.

           دومین همایش معماری و سینما
 
در نشست تخصصی اولین روز همایش، نمایش فیلم‌های مستند با حضور پرویز کلا‌نتری و روبرت صافاریان آغاز شد. پرویز کلا‌نتری به‌ عنوان کارشناس، پس از نمایش مستند "قوس بر قزح زنده رود" به کارگردانی فرشاد احمدی دستگردی به تحلیل این فیلم پرداخت. کلا‌نتری، ورود نسل جوان و دوربین‌های دیجیتال را زمینه‌ساز تغییرات کلی در سینمای مستند دهه 80 عنوان کرد و "جشنواره یادگار" را به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اتفاقات این دهه دانست که باعث رویکرد جوانان به میراث فرهنگی و معماری ایرانی شد.
این مستندساز با اشاره به ویژگی‌های نسل جدیدی که وارد عرصه سینمای مستند شدند، گفت: "نسل تازه، چندان دغدغه هویت نداشت، بی‌واسطه‌تر با گذشته روبه‌رو می‌شد و بدون هویت‌گرایی، دریافت و خوانش خود را از میراث فرهنگی بروز می­داد."
روبرت صافاریان نیز به تحلیل و بررسی "لبئوس به نام تادئوس" به کارگردانی آربی آوانسیان پرداخت و گفت: "این فیلم تنها یک گزارش صرف نیست، نگاه آن عمدتا انتقادی است و استفاده ابتکاری از زبان سینما دارد. فیلم‌های مستندی که در آن دوره ساخته می‌شدند بیشتر به کالبد بنا، اندازه‌ها و سبک معماری می‌پرداختند در حالی که در این فیلم رابطه بنای کلیسا با مراسمی که در آن برگزار می‌شود و حتی تحریف برخی مفاهیم مقدس به تصویر کشیده شده است."
همچنین تهمینه میلا‌نی در نخستین روز نشست‌های علمی دومین همایش معماری و سینما به همراه محمد نیک‌بین از ایجاد فضاهای متنوع سینمایی در یک ساختمان سخن گفتند. محمدباقر قالیباف شهردار تهران نیز در همین روز، مقاله خود پیرامون "سینما و معماری در تهران" را ارائه نمود، سپس محمدمنصور فلا‌مکی با عنوان "یگانگی بینش‌ها و ابزارها در معماری و سینما"، حسن بلخاری درباره "نسبت سینما و معماری از منظر فلسفه هنر" و محمدرضا اصلا‌نی درباره "فضای بسته و فضای باز، سینمای بسته و سینمای باز" به ایراد سخن پرداختند.
مستند 30 دقیقه‌ای "تهران شهر بی‌دفاع" به کارگردانی شادمهر راستین، برای اولین بار در روز چهارشنبه 29 آبان از ساعت 16 در همایش معماری و سینما در مجموعه فرهنگی هنری آسمان به نمایش گذاشته ‌شد. محمد تهامی‌نژاد، احمد میراحسان و... ازجمله سخنرانان آخرین روز این همایش بودند.

منبع: روزنامه اعتماد ملی

آرش پوراسماعیل

/ 2 نظر / 74 بازدید
داود بهوند

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما همکاران عزیز و ممنون از مطالب مفید و با ارزشتون البته هنوز بصورت دقیق بررسی نکرده ام ولی در نگاه اول بهترین مطلبتون ..........یک طراح معمار فقط ساختمان طراحی نمیکند ..... واقعاَ جالب بود . یک پیشنهاد هم بدم که بهتر نیست وبلاگتون را موضوع بندی کنید به 2 دلیل : 1. سبک شدن وبلاگ در هنگام باز شدن 2.راهت پیدا کردن موضوع مورد در خواست یک پیشنهاد دیگه هم بدم بد نیست به وبلاگ فاز 2 معماری منهم سری بزنید و در صورت صلاحدید تبادل لینک داشته باشیم. با تشکر .........داود بهوند

علی راهی

خسته نباشید واقعا خیلی انرژی و وقت میذارید خدا قوت یا علی