بازتاب یک رویداد – پایان نامه

 

پــایــانی جــهـانی بــرای یـک تــز مـــعماری

 

پایان نامه کارشناسی ارشد معماری

عنوان: شهر شناخت

ارائه: کامران دهقان

استاد راهنما: دکتر ایرج اعتصام

تاریخ دفاع: پنجشنبه 31 خرداد 86 ساعت 10 صبح

مکان: آمفی تئاتر مجتمع دانشگاه آزاد تبریز

               پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز

کامران دهقان ورودی کارشناسی ارشد معماری سال 76 دانشگاه آزاد تبریز است. وی از دانشجویان موفق دانشکده معماری است که در حین تحصیل، کارهای متعدد مطالعاتی و اجرایی را انجام داده است و در برخی از مسابقات معماری هم موفق به کسب مقام شده که از جمله آنها می­توان به مسابقه "طراحی داخلی برای بناهای تاریخی مرمت و احیا شده" اشاره کرد که در این مسابقه به همراه مهندس محمد تقی صفری و مهندس وحید افصحی رتبه دوم مسابقه را به خود اختصاص دادند.

پایان نامه کارشناسی ارشد کامران دهقان را می­توان ثمره سالها تجربه اندوزی و مطالعات گسترده وی در حیطه معماری و شهرسازی دانست. این پایان نامه با موضوع "شهر شناخت" به طرح گسترده فضاهای شهری در قطعه خاقانی شهر تبریز می­پردازد. سایتی که بافت تاریخی آن فرسوده شده اما در عین حال پتانسیل­های فراوانی را برای ایجاد یک فضای شهری داراست. از نقاط بارز این پایان نامه می­توان به حفظ و تقویت آثار تاریخی موجود در سایت، طراحی پویا و بسیار اثر گذار، پرزانته فوق العاده قدرتمند با استفاده از دیاگرامها و ماکتهای متعدد معماری، طراحی فضاهای داخلی و توجه ویژه به انسان به عنوان مخاطب معماری و در نهایت، دفاع بسیار مقتدرانه شخص مهندس دهقان اشاره کرد.

 

        پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز

 

        پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز

 

        پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز

به باور اغلب کسانی که در این جلسه حضور داشتند، این پروژه بسیار فراتر از یک کار دانشجویی معماری بود و به جرات می­توان آنرا در کلاس معماران معاصر جهانی به حساب آورد. متاسفانه تصاویر اندکی از این پروژه در اینجا ارائه شده است که تنها گوشه کوچکی از کل کار را به نمایش می گذارد.

 

        پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز

 

        پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز

 

        پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز

 

        پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز

 

        پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز

 

        پایان نامه - کامران دهقان - دکتر ایرج اعتصام - دانشگاه آزاد تبریز 

در ادامه می­توان گفت در سالهای اخیر شاهد درخشش نسل جدیدی از معماران جوان در دانشگاه آزاد تبریز بوده­ایم که از جمله آنها می­توان به محمدتقی صفری، هومن بالازاده، جعفر بزاز، بختیار لطفی، علیرضا نجاری، کامران دهقان و بسیاری دیگر اشاره کرد. معماران بی ادعایی که نه دغدغه تدریس در دانشکده های رنگارنگ معماری را دارند و نه دغدغه کسب سود به هر طریق ممکن از حرفه معماری را. معماران جوانی که اغلب در آتلیه های شخصی­اشان به کار و مطالعه مشغولند و شاید روزی، نام آوران معماری معاصر ایران باشند. ای کاش دانشکده معماری، محلی را به عنوان موزه دانشجویان ایجاد می­کرد و بخشی از کارهای این معماران مستعد را در آنجا بصورت دائمی گردآوری می­نمود چراکه ارزش و اعتبار یک دانشکده به محصلین آن است و به این طریق روند توسعه علمی دانشکده هم قابل ارزیابی بود.

در نهایت باید اذعان کنم من نه می­توانم و نه در جایگاهی قرار دارم که از زحمات فراوان مهندس دهقان قدردانی نمایم، بلکه تنها می­توانم افتخار کنم که در آتلیه هایی معماری را شناخته­ام که در پشت میزهای آنها چنین افراد لایقی نشسته اند و معماری را آموخته اند. به کامران دهقان تبریک می­گویم و برایش موفقیت روزافزون در زندگی شخصی و حرفه­ای را آرزومندم.

آرش پوراسماعیل

 

سایر دوستانی که پیام تبریک داده اند :

- حسام الدین عتیقی

- بختیار لطفی

- رضا زادکریم

- اولدوز فضلعلی

- طرلان

- مجتبی غلامعلی زاده

- فرید غفاری

- ایمان رئیسی

 

/ 12 نظر / 36 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بختيار لطفی

همكلاسي عزيز كامران واقعا پروژه‌اي جالب و دفاعيه اي پربار و قدرتمندانه بود. مجددا بهت تبريك ميگم. اميدوارم در آينده شاهد موفقيت‌هاي ديگري از تو باشيم. وجودت مايه افتخار و دلگرمي است.

رضا زادکريم

جناب آقای مهندس دهقان پايان نامه فوق العاده و دفاع موفقيت آمیزتان را صمیمانه تبریک می گویم با آرزوی سربلندی و پيروزی روزافزون

اولدوز فضلعلی(فضای رويداد)

در مجموع پايان نامه خوبی بود و چيزهای زیادی برای آموختن داشت. حتی نحوه پاسخ به سوالات اساتيد حاکی از پشتوانه ای غنی در اين پروژه بود. به هر حال اميدواريم شاهد اين چنين آغاز نامه هايی باشيم!

کامران دهقان

سلام ۱ـ بدون پاسخ ۱۳ روز از تاريخ جلسه ارايه و دفاع پروژه شهر شناخت می گذرد و در اين ۱۳ روز هنوز خيلی از رويدادها باورم نشده است. از همان روز وظيفه خود می دانستم که از تمامی دوستان به خاطر حضورشان در جلسه تشکر کنم امروز نیز حسب همان وظیفه به وبلاگ شما سرزدم اما از آنجاييکه من هميشه نسبت به همه امور کمی (!؟)تاخير دارم با رويدادی غیر قابل انتظار تر موجه شدم. ۲ـ تشکر سرکار خانم فضلعلی و جناب آقای پور اسماعيل حضور شما دوستان عزيز در جلسه دفاع بنده نه تنها مو جب کمال امتنان بود بلکه نظر به حساسيت شما دوستان نسبت به معماری و نقد آن باعث افتخار نیز می باشد.از آنجاییکه می دانم این رویداد (دفاع از پروژه تز) همین روزها نصیب شما نیز خواهد شد بیش از تشکر آرزومندم که در روز دفاع رویداد اصلی پروژه شما باشد و این رویداد به درستی مورد نقد و ارزیابی قرار گیرد چراکه هیشه این ترس در بسیاری از ما هنگام کار در مورد پایان نامه وجود دارد که آیا پروژه فهمیده خواهد شد و آیا بدون سو گیری نقد خواهد شد؟

کامران دهقان

۳ـ گشایشی دیگر اگرچه در روز دفاع عموما این امکان به هزار و یک دلیل فراهم نمی شود که با دوستان در مورد پروژه گفتگو و تبادل نظر کنیم مترصد فرصتی برای تحقق این امر بودم. از اینکه در وبلاگ خود چنین امکانی را برای ارایه و نقد پروژه فراهم آوردید صمیمانه سپاسگزارم. همانطور که در پایان جلسه دفاع نیز گفتم شهر شناخت بعد از دفاع شکل جدیدتری برایم گرفته و امیدوارم بتوانم آن را ادامه دهم. بی شک یکی از مهمترین ابزار برای ادامه و پیشرفت هر سوژه مطالعاتی نقد آن و بهری گیری از نظرات و اندیشه های مختلف است. بسیار امیدوارم که فضای رویداد این امکان را نیز برای شهر شناخت و من فراهم آورد و این رویداد گشایشی و آغازی دوباره برایم باشد. ۴ـ ...

۴ـ... من و تو هريک به سهم خود، سوخته­ايم و ساخته­ايم، اميدها و زمستانهامان را باهم قسمت کرده­ايم: و زخمها خورده­ايم تنها نه از دشمنان خونی که نيز از دوستان دشمن­خو (و اين زخم چه دردناک­تر است). اما در اين احوال انگار نه طعم نان بهتر شده، نه کتاب من: ما زندگی می­کنيم و آمار و ارقامی فراهم می­آوريم که درد هنوز از آن بی­بهره است، همچنان به عشق عشق می­ورزيم و به رسم خودمان، بی­هيچ پرده­پوشی دروغگويان را به خاک می­سپاريم و با آنان که حقيقت را می­گويند زندگی می­کنيم. قطعه­ای از شعر بلند پايان آواز قايقران ، پابلو نرودا

طرلان

آفرین کامی عزیز.براوو.

مجتبی غلامعلی زاده

تبريک ما را هم بپذيريد به اميد تعالی انديشه...

فريد غفاری

پروژه خوبی بود در تمام مراحل معماريتان و زندگيتان موفق باشيد

ایمان رئیسی

درود بر دوست گرامی، کامران دهقان و تبریک برای پروژه ی جذابش. بسیار خرسندم که شاهد حضور پربار شما در عرصه ی پژوهش و طرحی بودم. پس از کنگره ی به یادماندنی تبریز از شما خبری نداشتم اما همیشه به یاد زحمات شما بوده ام. یادش به خیر در طول ساخت غرفه ی دانشکده معماری همدان، هر جا کارمان گیر می کرد و یا به چیزی نیاز داشتیم، اولین فردی که به کمکمان می شتافت کامران بود. در واقع آچار فرانسه ی همایش کامران بود. یاد باد آن روزگاران یاد باد. امیدوارم که در آینده امکان ارتباط با همدیگر را داشته باشیم. شاد باشید و سربلند. راستی راز همدلی و همکاری گروهی بچه های معماری تبریز در چیست؟ آیا ویژگی ارزشمند این بچه ها قابل انتقال است ؟