سير تحول فضا در معماری

گفتار معماری – 3

سیر تحـول فضا در معمـاری

Speech of Architecture - 3

Change Process of space in Architecture

در طی قرون، ما با تعاریف مختلفی از فضا در معماری مواجه شده­ایم ولی در کل شاید بتوان این روند را به چهار دوره تقسیم نمود.

 

فضای دوره اول شامل کارهای دوران باستان می­باشد که محصول شکل­گیری اولیه سازه­هایی چون "لنتو"هاست. در این دوره فضای خالی درون بی­معنی است و معماری همانند تندیسی است که در سایت قابل رویت است. به عنوان مثال می­توان از "استون هنج" مربوط به 1680 قبل از میلاد نام برد که صورت اولیه آن 57 ستون روی دو دایره و یک نیم دایره بوده است.

       

        سیر تحول فضا در معماری - استون هنج

 

فضای دوره دوم معماری با تحول سازه بوجود می­آید، زمانی که طاق و قوس در بناها نمود می­یابند. آن چیزی که در بین­النهرین، معماری روم و ... آن را مشاهده می­کنیم. در این حالت درون و برون بنا دارای معنی است، فضاها دارای شخصیت هستند و بصورت سلسله مراتب طی می­شوند یعنی دورن، بینابین و برون. در اینجا یک اتفاق دیگری نیز می­افتد و آن مطرح شدن انسان است و در ضمن درک انسان نیز از محیط عوض می­شود. یکی از نمونه­های این دوره معبد پانتئون می­باشد.

        

        سیر تحول فضا در معماری - معبد پانتئون 

 

فضای دوره سوم معماری مقارن با انقلاب صنعتی است، هنگامیکه مصالح جدیدی چون شیشه و فلز پا بر عرصه معماری می­گذارند. در این دوره، درون و برونی که در دوره قبل مطرح بود از بین می­رود و فضاها به هم پیوند می­خورند و معماری تبدیل به نقاط و شبکه می­شوند. فضاهای بازی که آزادی دید دارند و دیگر دیوارها در امتداد هم نیستند. پدیده پارالکس و توازن بصری نیز محصول این دوره است. در این دوره می­توان به کارهای "میس ون درروهه" چون خانه آجری، غرفه بارسلونا در آلمان و ساختمان سیگرام اشاره نمود.

              

                    سیر تحول فضا در معماری - برج سیگرام

               

                    سیر تحول فضا در معماری - برج سیگرام

 

فضای دوره چهارم، دوره­ای است که معماران فضاها را طراحی می­کنند و آنچه را که می­خواهند در پیشگاه مخاطب قرار می­دهند. در این دوره جنسیت فضا مطرح می­شود و از تک معنایی خارج می­شود، فضاهای شیزو فرنی بوجود می­آید، سلسله مراتبی دیگر وجود ندارد و فضاها ریزوم­وار هستند و هندسه نااقلیدسی است. بخش اعظمی از کارهای گرگ لین و رم­کولهاس بدین گونه است.

        

        سیر تحول فضا در معماری - گرگ لین

اولدوز فضلعلی 

 

مطالب پیشین از سلسله مباحث "گفتارهای معماری" :  

فضا و زمان از دیدگاه...

روانشناسی فرم

 

/ 8 نظر / 139 بازدید
کورش

سلام در دوره ی اول نيز فضا به دو بخش تقسيم شده و فضای بينابين نيز وجود دارد .

سلام-دير با هاتون اشنا شدم- ازتون خوشم اومد-ولی مثل اينکه بايد خداحافظی کنم چون خيلی بد داره جلو ميره اميدوارم به تمپوی قبلی برسين.

رفيعی

تشکر متقابل

مجيد بدر

سلام و خسته نباشيد مطلب خوبی بود و سپاسگزارم.

ميثم اشتری

سلام خيلی خوب بود. اما زيادی تخصصی بود. خيلی نفهميدم

مهدي بوترابي

با شناختي كه از آقاي خاتمي داريد اگر آقاي هاشمي به ايشان بگويند بياييد يا مثلا همكاران دولت قبلي بخواهند، نمي آيند.

کرمی

دوست عزیز سلام از نظر لطفتون ممنون وبگاه شما بسیار جالب و خواندنی است و من برای دسترسی به مطالب شما ایون رو لینک کردم . خوشحال میشم با هم تبادل لینک داشته باشیم. به روز کردم خوشحال میشم افتخار بدید بدرود