مسابقات معماری

 

برج دیوار

 

نگاهی به طرح ارائه‌شده به مسابقه معماری برج‌های نماد شهر اردبیل  

 

Architectural Competitions

A Tower as a Wall

Architectural Competition for Ardabil/> Symbolic Towers

o موضوع مسابقه:

طراحی 2 برج 26 طبقه نمادين در ساحل دریاچه شورابیل (مرکز شهر اردبیل) كه به عنوان يك نشانه شهري ماندگار و سازگار با پيشينهمعماري، اقليم و محيط پيرامون خود عمل کند و ارائه‌کننده چهره جديد شهر اردبيل باشد.  

o کارفرما:

    گروه سرمایه‌گذاری کلاهی و شهرداری اردبیل

o هیأت داوران: 

    محمدرضا جودت 

    غلامحسين حمزه مصطفوی

    علی‌اکبر صارمی

    هاشم هاشم‌نژاد 

    بهرام گسيلی 

o گروه طراحی (به ترتیب حروف الفباء)

    جعفر بزاز 

    آرش پوراسماعیل

    ‏طاهر ساداتی

    ‏اولدوز فضلعلی

    ‏پرستو مدبر

    ‏نیلوفر نامدار

    ‏سیما هاشمی‌نیا

    ‏ کمال یوسف­پور

   

   مسابقات معماری - برج دیوار - اردبیل

دیوار یکی از پایه­ای­ترین و پایدارترین عناصر معماری است که در طول تاریخ به یکی از جلوه­های نمادین زندگی بشر تبدیل شده است.

 

دیوارها قدرت تقسیم فضا، تغییر شکل مکان و خلق قلمروهای تازه را در خود دارند. 

 

دیوار گذشته از نقش ابزاری خود در رابطه با شکل­دهی به فضا، به عنوان عنصری مستقل و یک حضور اهمیتی خاص دارد.

 

دیوار به عنوان فضایی پایدار قادر است روابط میان موجودات انسانی و اشیاء را، زمانی که واکنش و بازتاب مستقیمی میان مصالح ساختمانی و پدیدارهای طبیعی همچون نور، باد، آب ایجاد می­گردد، نمادین سازد.

 

دیوار به سبب آفرینش مکانی در خود و حوزه­ای مستقل در اجتماع، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

 

دیوار کوچکترین و پایدارکننده­ترین تنظیم­کننده ساختار شهری است. 

 

دیوار نه تنها نوعی محافظ است، بلکه پشتوانه­ای معنوی نیز هست که آشکارا حضورش را در جریان گذرای شهر اعلام می­دارد.

 

دیوارها در فضای شهری اساسا با دیوارهایی که در بردارنده خشونت و وازدگی­اند، تفاوت دارند و می­بایست در آنجا برای بیننده فریبنده به نظر آیند.

 

دیوارها باید واپس زنند، در حالی که فرا می­خوانند و فرابخوانند، در حالی که واپس می­زنند.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برگرفته از کتاب شعر فضا، تادائو آندو، ترجمه محمدرضا شیرازی، انتشارات گام نو، 1381

   

  

          مسابقات معماری - برج دیوار - اردبیل 

در پروژه حاضر، علی‌رغم خواسته کارفرما برای طراحی دو برج جداگانه که با توجه به محدودیت‌های فیزیکی سایت، از نظر سایه‌اندازی، اشرافیت و دید و منظر، مشکل‌آفرین بود، تصمیم گرفته شد برجی یکتا با ساختاری دوگانه، طراحی شود. بر این اساس، با تجزیه ساختار برج‌های دوقلوی متعارف و ترکیب آنها در قالب برجی یکپارچه، فرمی صفحه‌مانند برای برج به دست آمد که تعریف متفاوتی از برج به شمار می‌رود: برج به مثابه یک سطح (و نه حجم). این برج که با توجه به تناسبات خاصش، یک دیوار رفیع و معظم شهری متشکل از واحدهای مسکونی متعدد را در ذهن تداعی می‌کند، با در نظر گرفتن نقش معمارانه دیوارها در شهر، می‌تواند به عنوان نمادی پویا برای یک شهر، فارغ از هر نوع دید محلی به مقوله نمادپردازی، عمل کند، نمادی که بواسطه پویایی واحدهای مسکونی تشکیل‌دهنده آن، در هر لحظه از شب و روز، بویژه در طول شب، در حال تغییر است.

  

 

   مسابقات معماری - برج دیوار - اردبیل 

سطح کشیده نماهای اصلی برج دیوار (Wall Tower) از دو بخش اصلی تشکیل یافته است: واحدهای مسکونی که با تأکید بر الگوی اولیه مسکن، یعنی چاردیواری (Living Box)، و نیز توجه اساسی به مقوله رنگ و پویایی بصری در نماهای شهری، بصورت باکس‌های رنگی (در یک نما با محوریت رنگ‌های گرم و در نمای دیگر با محوریت رنگ‌های سرد) برخوردار از شخصیت و هویت مستقل در نما، طراحی گردیده‌اند و یک سطح متخلخل، متشکل از بازشوهایی مربع‌شکل که بطور تصادفی در سراسر این بخش از نما پراکنده شده‌اند. طرح این بخش از برج دیوار که فضاهای ارتباطی را در پشت خود جای داده، بر اساس برداشتی انتزاعی و نمادین از دورنمای یک شهر شکل گرفته است. بدین‌ترتیب فضاهای مشترک ارتباطی که لاجرم اکثراً در بخش‌های فاقد نور قرار می‌گیرند، در این برج با برخورداری از نور روز و دید و منظر مناسب (به سمت دریاچه شورابیل و شهر)، به نوعی فضاهای عمومی خوشایند و سرزنده تبدیل شده‌اند. همچنین پیش‌بینی فضاهای سبز در بخش‌های عمومی داخل ساختمان (Interior Landscapes) که در جای جای نمای برج نیز بصورت باکس‌های سبز قابل مشاهده هستند، به تلطیف و افزایش سرزندگی فضاهای عمومی برج و نیز پویایی بیشتر نماها منجر شده است.

  

   

/ 6 نظر / 11 بازدید
مطهری راد

مشخصه که به جوانب کار فکر شده. ولی به نظر مياد رو مقوله ی ديد ناظر توجه زيادی نشده.

محمد

سلام دوست خوبم از وبلاگ شما مشخص است که از فعالان و علاقه مندان به معماری میباشید لذا از شما دوست عزیز دعوت میشود تا در کنفرانس معماری شرکت کرده و اطلاعات آن را در وبلاگ خود قرار دهید. جهت اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه نمایید www.memaranjavan.blogfa.com چشم به راه شما دوست عزیز میباشیم جهت اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید. 09171034825

محمد ناصری

سلام.طراحی مناسب شما برای این پروژه قابل تحسین است ولی فاقد نقص نیست.آیا فکر نمی کنید در چنین پروژه عظیمی استفاده از فرم و تنوع بیشتر در راستای اجتناب از حس دلزدگی کاربران از زندگی اپارتمانی می توانست بیشتر از هر چیز دیگری مورد توجه قرار گیرد.استفاده از نمایی یک دست فاقد هیچ گونه پویایی و تحرک که حتی می تواند القا کننده نوعی خلا در طراحی این برج ها باشد نوعی نقص برای این طراحی به نظر می آید. در ضمن تنها استفاده از عتصر رنگ که از ناپایدارترین عناصر معماری به شمار می آید نخواهد توانست مسئله پویایی و تنوع را حل نماید. شاید با اجرای این پروژه، این برج ها همچون ساختمان های بلند مرتبه ایست فالز فیلادلفیا در 1985 خالی از سکنه باقی می ماندند. ای کاش پلان هایی هم از مجموعه ارائه می دادید تا با هم بیشتر در مورد عملکرد مجموعه بحث و تبادل نظر کنیم. ببخشید که به عنوان یک سال پایینی به خود جسارت نقد طراحی شما دوستان عزیزم را دادم.

جواد ايرجی

اقای پوراسماعيل من ورودی ۸۴ هستم و متاسفانه شما رو از نزديک نديدم ولی با اولدوز خانوم چند بار صحبت کردم. وبلاگی زدم به نام (اکسير معماری) خوشحال ميشم پيوند وبلاگتون کنيدو در رابطه با اون راهنماييم کنيد.

ای کاش ایده جدید تری داشین این ایده یکمی تکراریه و تو سایت arqitectum مشابه این پوسته رو دیدم که از منظر شهر اومدن و برای پوسته سازی استقاده کردن شاد باشین و خلاق