برترين­های معماری  -  1

   

گـــــروه معمـــــــاری 3XN

بنای موسيقی  / Music Building / BIMhuis آمستردام، هلند

برنده بناهای هلند در سال 2006  

   

The Superiors Of Architecture – 1

Music/> Building/>/BIMhuis/Amesterdam,The Netherlands/>/>

Winner of the Dutch/> Building/>/> Award 2006

       

          گروه معماری تری ایکس ان - بنای موسیقی

 

بنای جديد به دو سازمان فرهنگی،‌ het Muziekgebouw كه قبلاً به نام Ijsbreker شناخته می­شده است،‌الحاق گرديده و BIMhuis در رأس منظر ديدنی از piet Heinkade قرار گرفته است. ايده پلان و طراحی اصلی بنا،‌خلق يك فضای مهيج عمومی جديد بوده است كه به عنوان نشانه شهری روبروی رودخانه IJ واقع شود. در اينجا قريب به پنج نمای مهم وجود دارد: دو نما كه در مقابل آب قرار گرفته، سومی رو به شهر و حوزه آبی Zouthaven، چهارمی رو به هتل مجاور و ميدان عمومی معلق و در انتها سقف بنا است كه از هتل مجاور و از كشتی­های گشت دريايی كنار اسكله كه هر لحظه در آن منطقه تردد می­كنند، قابل مشاهده می­باشد.

 

        گروه معماری تری ایکس ان - بنای موسیقی

  

برای اينكه به يك فضای عمومی صحيح دست پيدا كنيم – صرف نظر از فعاليت­های BIMhuis  يا Muziekgebouw- بنا در حد اعلای يك تفرجگاه عمومی وسيع و طولانی كه شامل دو طبقه می­باشد، طراحی گشته است و تعامل بصری خوبی با مركز شهر آمستردام ايجاد می­نمايد. بنا با پله­های عريضی با تفرجگاه كنار اسكله و آب ارتباط برقرار می­كند.

                           گروه معماری تری ایکس ان - بنای موسیقی

                           گروه معماری تری ایکس ان - بنای موسیقی

                           گروه معماری تری ایکس ان - بنای موسیقی

                           گروه معماری تری ایکس ان - بنای موسیقی

شفافيت مهمترين جنبه اين طراحی می­باشد. نماهای شفاف و سطح صيقلی آن، نور روز را اصلاح كرده و آن را ملايم­تر می­كند و با پيش آمدگی سقف از شدت آن می­كاهد،‌ در عين حال از سيستم نوری برقی و مصنوعی هم بطور عمد استفاده شده است تا به ظاهر بنا اعتبار بيشتری بخشد و نمای بهتری داشته باشد. ساختار نور روز در قسمت­های  اصلی و مختلف بنا به گونه­ای است كه وقتی نورهای مصنوعی در سالن كنسرت Muziekgebouw به ضربان می­افتند؛ از ريتم موسيقی مطابقت می­كنند و به سادگی با عوض شدن رنگ­ها  به فضای موسيقيايی نمود بهتری می­دهند. رويهم رفته ترتيب فضايی طرح، نشانگر فعل و انفعالات متقابل بين IJ و نور،‌ شرايط آب و هوايی و ساعات مختلف روز مختص در آن منطقه می­باشد.

  

        گروه معماری تری ایکس ان - بنای موسیقی

  

        گروه معماری تری ایکس ان - بنای موسیقی

  

        گروه معماری تری ایکس ان - بنای موسیقی

 

منبع: http://www.arcspace.com/architects/3nielsen/bimhuis/bimhuis.html         

     

اولدوز فضلعلی  

  

/ 12 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مديريت گروههای پرشين بلاگ

با سلام دوستان خوب فضای رويداد ما کماکان منتظر پيشنهادات سازنده شما هستيم . ضمنا لينک شما بعنوان مديريت گروه معماری درج گرديد .با آرزوی بهترين ساعات در سال جديد برای شما .

مریم

آرش بی تو سردممممممممممممممه آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآارششششششششش آرش بهت میگم دوست دارم آرش خیلی لاولی هستی و با نمک.

Bahram Hooshyar Yousefi

يک گروه از دانشجويانم ترم پيش فيلمی (مولتی مديا) با نريشن خودشون ولی به زبان انگليسی در مورد آنها تهيه کردند که بسيار جالب بود. با کمال ميل خوشحال ميشم يک کپی تقديم فضای رويداد کنم. به ديدنش می‌ارزد

منتقد

آقای هوشيار يوسفی خان و آقای ايمان خان !!! انقدر مثل سگ و گربه به هم نپريد لطفا(البته در مثل مناقشه نيست ها!!!)اينجا يک سايت علميه.محل عرض اندام اساتيد بزرگوار و با سابقه ای مثل شماها نيست.بگذارين ما دانشجوها کار خودمون رو بکنيم لاقل.خجالت هم خوب چيزيه والا..از بچه ها خواهش ميکنم يه سری به سايت اين دو اوستاد گرانقدر بزنن ببينن چه خبره!!!!

ب-احمدی

با نظر آقای منتقد زياد موافق نيستم.ايمان رئيسی آدمی نيست که بخواد يا وقتشو داشته باشه که سر به سر يکی بذاره.ولی خوب يه عده هستن که بيکارن ديگه.همش دنبال حاشيه هستن.می خوان از کاه ،کوه بسازن.هر روز ۱۰ تا مجله ميزنن که خودشونو اثبات کنن.يه تعداد نوچه هم جم کردن دوروبرشون،جو گير شدن.در هر حال از مطلب جالب خانم فضلعلی واقعا ممنونم.فقط اگر ممکنه می خوام که اگه پلانی از مجموعه دارن لطف کنن بذارن تو سايت که بيشتر توجيه بشه قضيه.مرثی.

مهدی

هم صلح و هم جنگ حق مسلم ماست

استاد

سلام اينجا جمع شدين چيکار.اگه جاتون تنگ نيست منو هم به جمعتون بيافزاييد تا منم عرض اندام کنم. والا منم اندامم خوبه

معماری از ديدگاه پورفسور

سلام خسته نباشين همه.متناتونو که من ترجمه کردم چرا کامل اينجا ننوشتی. ديگه ترجمه نمی کنم .بورو دنبال يه مترجمه ديگه .تازه پرسپکتيوی که آوردی من کشيدم

غلامعلی رضوانی

سلام. هرجا که ميری تو اينترنت يا اين بهرام ریشو اسمش هست يا ايمان سيبيلو.بابا بسه ديگه.بيرون بس نيست!!تو اينترنتم تو سرو کله هم ميزنن