بازخوانی تاریخ - 9 - دومین سمپوزیوم معماری ایران - تهران - اسفند 1351

بازخوانی تاریخ - 9

دومین سمپوزیوم معماری ایران - تهران - اسفند 1351
 

History Restatement - 9
Second Symposium of Iranian Architecture - Tehran 

مقدمه: مطابق سنت یادداشت­هایی در باب "بازخوانی تاریخ" که به مرور بخش­هایی از تاریخ معماری کشورمان در سال­های گذشته می­پردازد، این بار به بررسی دومین سمپوزیوم معماری ایران خواهیم پرداخت. اکثر فارغ­التحصیلان معماری در دوران تحصیل خود، اساتید به نامی همچون "دکتر فلامکی"، "دکتر اعتصام"، "دکتر باور" و ... را به خاطر دارند، قطعا دیدن چهره­های این بزرگواران و مرور سخنرانی آنها در سمپوزیومی که بیش از سه دهه قبل برگزار شده خالی از لطف نخواهد بود.

     دومین سمپوزیوم معماری ایران – تهران – اسفند 1351‏

بر طبق مفاد قطعنامه نخستین کنگره بین­المللی معماری ایران که در شهریورماه 1349 در اصفهان برگزار گردید، مقرر شد که همه ساله یک سمپوزیوم ملی از معماران کشور و هر چهار سال یکبار، کنگره بین­المللی معماری در ایران تشکیل گردد. بر اساس این دستور، اولین سمپوزیوم از طرف وزارت آبادانی و مسکن از چهارم تا هشتم دیماه 1350 در محل هتل اینترکنتینانتال تشکیل شد و در آن گروهی از مهندسان معمار و شهرسازان کشور شرکت نمودند. موضوع دومین سمپوزیوم "معماری امروز ایران" بود که از شنبه 28 بهمن تا سه­شنبه اول اسفند 1351 در هتل اینترکنتینانتال تهران به ترتیب زیر برگزار شد:

روز یکم:

پس از انجام مراسم گشایش، آقای ناصر بدیع معاون وزارت آبادانی و مسکن و دبیر کل کنگره بین­المللی معماری گزارش خود را قرائت نمود و اولین جلسه سمپوزیوم به ریاست آقای محسن فروغی رسمیت یافت و آقایان به ترتیب زیر سخنرانی نمودند:

R    مهدی کوثر رئیس دانشکده هنرهای زیبا - دانشگاه تهران

R    کاظم ودیعی استاد دانشگاه تهران

R کامران دیبا آرشیتکت و شهرساز

R  بهروز حبیبی معاون دانشکده معماری دانشگاه ملی

روز دوم:

ریاست جلسه با آقای علی اکبر صادق بود. سخنرانان:

R بهمن پاک نیا سرپرست دانشکده معماری دانشگاه ملی ایران

R ایرج اعتصام استاد دانشگاه تهران

R منصور فلامکی استادیار دانشگاه تهران

R رضا کسایی استاد دانشکده معماری دانشگاه ملی ایران

R محمدتقی مصطفوی باستانشناس

روز سوم:

آقای کیقباد ظفر ریاست جلسه را بر عهده داشت. سخنرانان:

R امیرحسین شریفی مشاور عالی وزارت آبادانی و مسکن

R مجید محکمی رئیس کمیته طرح­های جامع دبیرخانه شورای عالی شهرسازی

R اصغر ساعد سمیعی آرشیتکت

R سیروس باور آرشیتکت، دانشیار و مدیر گروه آموزش معماری دانشگاه تهران

/ 5 نظر / 59 بازدید
فراز

چه پست خوب و جالبی..ممنون واسه اشتراکش

زهرا رستمی

سلام آقای مهندس این پستتون واقعا زیر خاکیه ارزشمندیه از اون جالبتر این منابع زیرخاکیتونه [لبخند] خیلی دوست داشتنیه خسته نباشید

پگاه

دوست عزیز می خواستم از شما و دوستانتون خواهش کنم هر شب کمی از غذای خودتون رو داخل یک ظرف یکبار مصرف یا روی یک تکه روزنامه بگذارید و در جای مناسبی برای گربه ها قرار بدید تا اون بیچاره ها هم چیزی گیرشون بیاد. با حیوانات مهربان باشید و به کودکانتان عشق به طبیعت و حیوانات را بیاموزید.

سعید نوروزی

سبک در معماری: 2.1 دومین نرم افزار منتشر شده از گروه معماری اورند! دانلود - 21.25 مگابایت وبسایت سازنده : Archiblog.blogfa.com

ب ه ی

منم با پگاه موافقم...