نسل گوگلی­­ - Google Generation

یادداشت نویسنده

نسل گوگلی­­

Author Note
Google Generation

وقتی صحبت از تفاوت نسل‌ها به میان می‌آید، فرصت‌ها و امکانات و به طور کلی "شرایط هر زمان"، مهمترین شاخص در تفاوت‌ها تلقی می‌شود. شاید‌هم، چنین نگرشی چندان دور از انتظار نیست. وقتی شرایط دو دهه گذشته را با شرایط کنونی، قیاس می‌کنیم به شکاف عمیقی پی می‌بریم که بنیان‌های تفاوت، میان نسل حاضر با نسل قبل را شکل داده. آنچه از گذشته سراغ داریم، امکانات محدود و دسترسی بسیار مشکل به اطلاعات بود تا حدی که گاهی برای به دست آوردن کوچکترین داده‌ها می‌بایست مشقت بسیاری را تحمل می‌نمود. بطور مثال، منابع و بانک‌های اطلاعاتی، تنها به کتابخانه‌ها و برخی مراکز مهم، محدود می‌شد که نیازمند اخذ مجوزها و مراجعات مکرر حضوری بود و در اغلب مواقع، ماحصل کار، چندان رضایت‌بخش نبود.

     نسل گوگلی

آنچه در ذهن ما از گذشته نقش بسته، تصویر مبهمی از دوران اطلاعات قطره چکانی است که به نوعی تمام این محدودیت‌ها بر شکل گیری روحیات و رفتارهای نسل پیشین تاثیر گذار بوده. نسلی که عادت کرده با هزینه گزاف و با پشتکار و مشقت فراوان، کمترین دستاوردها را غنیمت شمارد. اما آنچه امروز، روی داده بسیار متفاوت از گذشته است. رسانه‌ها و شبکه‌های ارتباطات و اطلاعات، مهمترین و شاید پیچیده‌ترین مولفه زمان ما شده‌اند. مولفه‌ای که در کنار دستاوردهای تکنولوژیک خود، فرهنگ ویژه‌ای را هم با خود به همراه آورده. آسان سازی دسترسی به پیچیده‌ترین اطلاعات و در عین حال کثرت و سرعت غیر قابل باور آن، بر تمام جتبه‌های شناختی و تربیتی نسل جدید اثر گذاشته و انسان‌هایی را شکل داده که در کنار تمام قابلیت‌ها، هوش و استعدادها، نسلی راحت طلب و زیاده خواه‌اند.

جستجوی محتوای نوشتاری و تصویری و ده‌ها نمونه دیگر به همراه گشت و گذار بر فراز کره زمین، اقیانوس‌ها و موزه‌ها و تهیه نقشه و عکس‌های هوایی و ... در کسری از ثانیه، این باور را به وجود آورده که دسترسی به اطلاعات، امری آسان و سهل الوصول است. کلیک کردن برای یافتن، به بخشی از عملکرد روزمره ما بدل شده و اعتماد به نفس و توانایی خارق‌العاده‌ای پدید آورده. در این بین، موتورهای جستجو به ابزاری شگفت انگیز تبدیل شده‌اند که گویا، چراغ جادوی عصر حاضر هستند که هر آنچه می‌خواهیم در آنها می‌یابیم. بی‌گمان این چراغ‌های جادو با خود، فرهنگی را ساخته و نسلی را پرورانده که بی‌راهه نرفته‌ایم اگر آن را نسل گوگلی بنامیم.

آرش پوراسماعیل

/ 8 نظر / 11 بازدید
میترا

Hi, wasted my life till I understood that there is no need to understand everything. عمری را تلف کردم تا بفهمم ، فهمیدن همه چیز لازم نیست.

محـــبوبه جبــــارنژاد

سلام تكنولوژی فكر چیست؟ تكنولوژی فكر یك سیستم جدید برنامه‌ریزی در ضمیر ناخودآگاه انسان است كه از طریق آن تحولی عظیم در نظام فكر، شخصیت، باورها و روحیه‌ی یك انسان ایجاد می‌شود. این تكنولوژی جدید كه اخیرا توسط دكتر علیرضا آزمندیان، بنیانگذار تكنولوژی فكر در ایران ارائه شده و تدریس می‌شود، اثرات شگفت‌انگیزی در كیفیت زندگی می‌گذارد و شما با خلق اندیشه‌های زیبا در دنیایی از امید و اعتماد به نفس، زیباترین شخصیت را ازخود می‌سازید و با تلاشی مستمر و آینده‌آفرین به خلق عالی‌ترین دستاوردهای یك زندگی پرحاصل همت می‌گمارید. در این سیستم علمی و تكنولوژیكی با استفاده از پروگرام كردن ضمیر ناخودآگاه، شما می‌توانید نظام باورها و شخصیت خود را از نو بسازید و با استفاده از سیستم مدیریت می توانید از این رهگذر به خلق اندیشه‌های هدفمند و امیدبخش بپردازید و از زندگی خود یك شاهكار بسازید. شاد باشید./

از طرفی دسترسی به اطلاعات پایه و همچنین پیچیده باعث پیشرفت علمی یک جامعه ای میتونه باشه ولی از طرف دیگه همان جوری که در خود متن اشاره شده باعث راحت طلبی یک نسل یا اگه این قضیه از طرف مسئولین مربوط هدفمند نشه(اگاه سازی) باعث راحت طلبی نسلهای اینده نیز میشه که باعث ضعف بیشتر علمی و فرهنگی کشور و سو استفاده بسیاری از فرصت طلب ها میشه

طلیعه توحیدی

سلام آقای مهندس. نوشتتون بسیار بسیار عالی بود. ولی به نظر من گاهی همین همه چی آسون شدن ها وهمه چی به راحتی در دسترس بودن ها جای پیشرفت آدما رو می گیره. احساس من اینه که هرچند در گذشته این امکانات نبوده ولی آدما برای رسیدن به اونچه که می خواستن مجبور می شدن بیشتر تلاش کنن و هرچند به قول شما به اندک نتایجی دست پیدا می کردن! باز هم می گم بسیار به جا و عالی نوشته بودید ولی باید یادآوری کرد که اگه انسان ها بتونن به درستی حتی از این کلیک کردن ها که به گفته شما بخشی از عملکردهای روزمره ما شده درست استفاده کنن باید این نسل گوگلی روز به روز پیشرفت بیشتری داشته باشه که شاید چند سال دیگه جای خودشو به نسل های گوگلی آینده بده. ممنون از این همه مطالب به روز.

علی راهی

با سلام کاملا موافقم ولی من روزی را میبینم که فرزندانمان برایمان همچنین نوشته ای را مینویسند و فکر کنم اونا نسل لو لوی هستن

محسن

فکر کنم بچه های نسل آینده متولد نمی شن بلکه دانلود می شن!!![نیشخند][زبان]

ب ه ی

این در حالی است که آنچه می توان نام دانش بر آن نهاد معمولا در جستار های گوگلی در دسترس نیست و غالبا باید عضو دیتابیس های تولید دانش بود و تقریبا در اکثر موارد خرج بر می دارد.