گزارش یک رویداد

  

همایش بزرگداشت هفته معماری در دانشگاه آزاد تبریز

  

  

سالها بود که دانشکده معماری را با این شور و حال ندیده بودم، بی تعارف اگر بخواهم بگویم بعد از برگزاری آخرین همایش دانشجویی معماری به میزبانی دانشگاه آزاد تبریز و پس از فراغت از تحصیل اکثر دانشجویان کارشناسی ارشد در این چند ساله اخیر، هیچ حرکت قابل توجهی در دانشکده وجود نداشت.

اما 9 اردیبهشت ماه امسال روز بسیار متفاوتی بود؛ در این روز به همت کمیته علمی معماری "همایش بزرگداشت هفته معماری و تجلیل از پیشکسوتان" در آمفی تئاتر مجتمع برگزار شد. در این همایش تقریبا اکثر دانشجویان و اساتید با شور و اشتیاق خاصی حضور یافته بودند. همایش با پخش فیلم مستندی از زنده یاد هادی میرمیران آغاز شد و در ادامه با سخنرانی اساتید و تجلیل از پیش کسوتان معماری به کار خود پایان داد.

سالن مملو از دانشجویان مشتاق، تشویق های بی وقفه، فلاشهای مکرر دوربینها، پذیرایی فوق العاده و برنامه موسیقی بی نظیر از جمله نکات بارز این گردهمایی بود. اما نقطه عطف این همایش حضور دکتر فلامکی بعد از سالها در دانشکده معماری دانشگاه آزاد تبریز بود. سخنرانی ایشان با استقبال پرشور دانشجویان مواجه شد و در نهایت با ابراز محبت شدید بچه ها به ایشان و گرفتن امضا و عکس یادگاری با استاد به پایان رسید.

هرچند این همایش بدون ایراد نبود اما امیدواریم با برنامه ریزی های بهتر در سالهای آینده شاهد چنین حرکتهای موفقی در سطح دانشکده معماری باشیم.

ما هم در این دو روز افتخار این را داشتیم که بعد از سالها تجدید دیداری با دکتر فلامکی داشته باشیم و این بار نه در کلاس رسمی درس استاد بلکه به گونه ای صمیمانه از سخنان و راهنمایی های ایشان بهره مند گردیم. بحث درباره معماری معاصر ایران، هویت در معماری معاصر و  بازگویی خاطرات دوران تحصیل ایشان و خاطراتی از معمارانی همچون فرمانفرمایان، کامران دیبا، هوشنگ سیحون و همچنین هادی میرمیران از جمله مواردی بود که در دو روزی که ما در خدمت استاد بودیم به آنها پرداختیم.

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز - دکتر فلامکی

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز - دکتر فلامکی

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز - دکتر داریوش ستارزاده

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز - دکتر فلامکی - دکتر وزیری - مهندس جمالی - دکتر ستارزاده

 

        همایش هفته معماری - دانشگاه آزاد تبریز

 

        دکتر فلامکی - اولدوز فضلعلی - آرش پوراسماعیل

 

فضای رویداد

   

/ 38 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ارزياب سابق !!!

ادامه اموزش غلط يا فقدان آموزش يا خود ـ خوانی های دلبخواهی {بدون قاعده } از تولیدات فکری بشر در حوزه های متفاوت یاد شده باعث می شود نوعی اغتشاش فکری غير مثمر شکل بگيد.خواننده کنجکاو ما کلمات يا مفاهيمی را از يک حوزه قيچی کرده {ذهن وی } و به کلمات يا مفاهيمی از حوزه ديگر الصاق می نمايد.اينکار البته بديع !!و خلاقانه !!! است ولی متاسفانه مطلقا منجر به توليد دانش و حل مسئله یا بهبود شرایط.نمی شود. ....................................... دوست عزيز اگر می پنداريد آرش بودن و پور اسماعيل ناميده شدن {توجه داريد که هيچکدام را شما انتخاب نکرده ايد!! } چيز اساسی از وجود و ذهن شما را برملا می کند.سخت در اشتباهيد.

آرش پوراسماعیل(فضای رويداد)

XXX عزیز نظام آموزش پایه که مشکلات فراوانی دارد که یکی از محصولات عیب دار آن بنده هستم، تمام کلمات مورد استفاده من هم که تماما سطحی و برداشتهایی غلط ازمفاهیم مختلف می باشند و نوعی اغتشاش فکری هم که تمامی دانسته های مرا تحت تاثیر خود قرار داده است. وبلاگی هم که مطالبش از دست افراد ناتوانی مثل من بیرون می آید قطعا فاقد محتوا، فاقد مطلوبیت و خلاقیت عمیق درآن خواهد بود. قطعا چنین جامعه ای که پر از افراد ناتوانی مثل من و امثال من است تشنه افراد صادق، فرزانه ،همه چیز دان، متخصص الهیات، فلسفه، زبان و در نهایت انسان کاملی مانند شماست که در کنار این خصوصیات یک معمار مولف، یک مدیر، یک استاد دانشگاه، یک سردبیر باسابقه و یک وبلاگ نویس توانمند هستید که چنین مسلط به علوم مختلف و به قول خودتان حکیم زمانه ما می باشید

آرش پوراسماعیل(فضای رويداد)

ادامه منتقدی مانند شما اکثر کتابها را خوانده، با وحی آشناست، علوم مختلف را می شناسد و قطعا حق انتقاد دارد "حتی گاهی کتابها را اول بطور کامل به زبان اصلی (انگلیسی، فرانسوی، ژاپنی و...) می خواند و سپس نسبت به مترجم انتقادهای سازنده را ارائه می نماید".من حقیر ناتوان در مقابل چنین بزرگمردی چه می توانم بگویم ؟؟؟ گاها که عمیق به قضیه می نگرم باور می کنم که حق با جنابعالی است.

اکسير

خواهشن به کسايی که می تونين به گوششون برسونين بگين گناه ما چيه که بايد اين آقا مدير گروه ما با شه وا قعا ضعيفه

.

ای اکسیر جان از ته دل ما گفتی ، اما گناه ما بی لیاقتی ماست

ارزياب سابق !!!

پور اسماعيل عزيز قبلا در کامنت مورخ ۲۳/۲/۸۶ اشاره کردم :..... وبلاگ فضای رویداد پتانسیل بالقوه برای موثر بودن و مفید بودن در حوزه معماری. را داراست....بنابر اين پیشاپیش از نظر ارزیاب در مورد ـفضای رویداد ـ و نویسندگان آن آگاهید. ... در آخرين کامنت های شما بروز آزردگی محسوس است.چنانچه ارزياب محرک اين آزردگی است صميمانه عذر می خواهم. بايد توضيح دهم که اظهار نظر در مورد يک نوشته مطلقا اظهارنظر در مورد نويسنده نيست. گمان ميبرم اين سوئ تغاهمی است که رفع آن موجب تخفيف آزردگی نويسنده وبلاگ می شود. بهتر است توافق کنيم که بحث ما شخصی نيست. با اين پيش فرض از آنچه به ارزياب نسبت داده ايد می گذرم... ولی از موضوع بحث نباید گذشت. بی نام و نشان بودن به معنی بی هویتی است؟.اینجا سوالی پيش می آيد.یک معمار چگونه برای هزاران مصرف کننده محصول معماری طراحی می کند؟ او چه تعريفی از مخاطب فعاليتش دارد؟ فکر می کنم موافق باشید که هرگز به فکر او خطور نمی کند که مشغول طراحی برای هزاران فرد بی هويت است؟

بختيار

سلام آرش اگر اجازه بدی جدای از بحث های میان تو و این آقا یا خانم ارزیاب در مورد مراسم روز معمار دانشکده مان که گزارشش رو تهیه کردی می خوام یه چیزی بگم. در اون مراسم من هم اومده بودم. فکر می کنم نظم و ترتيب برنامه ها خوب بود: برنامه موسيقي. عکس های يادگاری. صحبت های دکتر فلامکی. مجری ها. صدا.... و چیزهایی از این قبیل. ولی دوست دارم یک چیزی رو یادآوری کنم: در شرایطی که محیط دانشگاه ها. کار. روابط همکاران. فضای مشاوران و هر آنچه که ربطی به این معماران و معماری دارد دچار مشکلات آشفتگی ها آلودگی ها وووووو..... هست فکر می کنم از کوچکترین فرصت ها حداقل باید برای بیان این مسایل استفاده کرد یا اگر صریح تر بگویم باید این فرصت ها را بهانه قرار داد (به باور من البته). بر این پایه روز معماری که در اون دانشکده برگزار شد چندان نتوانسته است نقشی موثر ایفا نماید و بیشتر به نوستالژی سپری شد. به یک عده جایزه دادند و با بگو و بخند و پذیرایی تمام شد و باز هم فرصتی از دست رفت. به باور من همایش ها هم کم و بیش دچار این وضعیت هستند. برنامه را می شد جور دیگری چید و کاری انجام داد. تاثیری داشت...

بختيار

صد البته چون مشارکتی در اين برنامه ها نداريم نمی توانيم و نبايد و حق نداريم که برای اين بچه هايی که زحمت مراسم را کشيده بودند تعيين تکليف کنيم. به هر حال دارن تلاش می کنن ولی فضا عوض شده ديگه کاريش هم نمی شه کرد. اما در خصوص گزارشی که تهيه کرده بوديد فکر می کنم می توانستيد به اين ابعاد قضيه هم اشاره کنيد يعنی ساختار گزارش بيشتر از اينکه نوستالوژيک باشد بتواند خلا ها را ببيند چیزهایی را که ناديده گرفته می شوند نمايان کند. از فرصت ها بهره جوید.... البته اينجا فضای شماست و نمی توان و نبايد و حقی نیست که برايتان تعيين تکليفی شود. بنده جسارتی نمی‌کنم. شايد چون از شما هميشه انتظار بيشتری داريم حساس تريم. سپاس

آرش پوراسماعيل (فضای رويداد)

بختيار جان به نظرم کاملا حق با شماست و نکته ای که اشاره کردی درست است . من هم به مانند شما تغيير جو دانشکده رو کاملا احساس کردم . حتی هيچ دانشجويی نبود که سال بالايی های دانشکده رو بشناسه و حتی برای ورود خود من به سالن مشکلاتی به وجود امد و بعد هم دانشجويانی که گمان می کردن من اصلا دانشجو نباشم بارها از من خواستند که صندليم رو ترک کنم و جام رو به بقيه بدم ولی با تمام اين بی مهری ها به گذشتگان دانشکده حس عجيبی وجود داشت که به قول تو يه حالت نوستالژيک برای من و امثال من ايجاد کرد و قطعا اين قضيه در انعکاس مطلب بی تاثير نبود ولی چون نفس ايجاد حرکت قابل تقدير بود سعی کرديم بيشتر با ديد مثبت به قضيه نگاه کنيم. بی نهايت ممنون از اينکه باحساسيت زيادی مطالب رو دنبال می کنی. ما هميشه نيازمند نقد و نظراتت هستيم و این وبلاگ هم متعلق به خودته.