جامعه فراکتال - Fractal Society

یادداشت نویسنده

جامعه فراکتال

Author Note
Fractal Society

این محیط، این سیستم یا این جامعه، از خرد تا کلانش، از فرد تا گروهش، از کارمند تا مدیرش، از دانشجو تا استادش، همه و همه، یک هندسه مشترک دارند. انگار که همه ما فارغ از جایگاه و نقش­هایمان، از الگوهای رفتاری همسانی پیروی می­کنیم. فرقی نمی­کند که هستیم یا کجا هستیم، کافی است در جایگاهی قرار گیریم و نقشی را بر عهده بگیریم، همانی خواهیم بود و همان­هایی را خواهیم کرد که پیشینیانمان کرده­اند.
جالب است که الگوهای همسان در منش­ها، رفتارها، دیدگاه­ها و عملکردها در یک سیستم کوچک، الگوی کاملی از یک سیستم بزرگتر از خود است. یک ده کوچک دور افتاده با همان شیوه­ای اداره می­شود که یک کلان شهر. یک میکرو دانشگاه همان مشکلاتی را پشت سر می­گذارد که یک ابر دانشگاه. در یک خانه بهداشت همان چیزی در جریان است که در وزارت بهداشت و در نهایت، در یک اداره کوچک همان مسائلی وجود دارد که در هیات دولت و این داستان همچنان ادامه دارد...

      جامعه فراکتال - Fractal Society

کشمکش­ها، تنش­ها و تمامی مشکلاتی که در یک محیط کلان وجود دارد، عینا و عینا در یک محیط کوچک هم قابل رهگیری است. مدیر، معاونان، کارمندان و حتی آبدارچی، همه، کم و کیفی یکسان هستند با نقش­هایی متفاوت. تعبیر جامعه فراکتال برای این سیستم، چندان هم دور از ذهن نیست. در جامعه فراکتال، فرهنگ، رفتارها و عادت­ها همه و همه از هندسه پایه خود تبعیت می­کنند. برای شناخت این جامعه نیازی نیست هوش و استعداد سرشاری داشته باشید و یا لازم نیست سالهای سال، ویژگی­های مردمان آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. کافی است تنها دقایقی را با راننده تاکسی یا آبدارچی یک اداره بگذرانید تا به راحتی حدس بزنید که مثلا در فلان وزارتخانه ویژگی­های فلان وزیر چگونه است! اما به راستی این جامعه چرا چنین است؟

لینک مطلب قبل: نسل گوگلی

آرش پوراسماعیل

/ 4 نظر / 46 بازدید
زهرا حضرتی

خلاقیت و ایده های نو و اتود کردن روش های آموزش بسیار اهمیت دارند که امید است به آن توجه شود . آموزش معماری با رشته های دیگر بسیار متفاوت است اگرچه رشته های دیگر هم باید به نوعی نوگرایی در روش های آموزششان باشد . ضرورت این موضوع در رشته ای مانند معماری بیشتر احساس می شود .

سارا

این نظریه متعلق به چه کسی است؟ اگر منبع و یا اطلاعات بیشتری دارید لطفا معرفی کنید. جالب بود.

This idea is based on Fractals discovered by Mandelbrot. http://en.wikipedia.org/wiki/Mandelbrot_set