کریــم رشیــد؛ روح شرقی در کالبد غربی - Karim Rashid, Eastern Spirit in Western

یاداشت های معماری - ١

کریــم رشیــد؛ روح شرقی در کالبد غربی
   

Architecture Notes - 1
Karim Rashid, Eastern Spirit in Western Body
 

     کریــم رشیــد؛ روح شرقی در کالبد غربی - Karim Rashid, Eastern Spirit in Western Body

چهره ای دلنشین، لبخندی کودکانه، خالکوبی های عجیب و غریب در بدن، انگشتری سئوال برانگیز در دست و شلواری صورتی رنگ بر پا؛ این تصویر آشنای یک طراح نابغه در ذهن است. کریم رشید؛ وی متولد 1960 در شهر قاهره مصر است. مادری انگلیسی و پدری مصری دارد. گویا هنر پدر در حد اعلای خود در وجود پسر نمود یافته است. وی در کانادا بزرگ شده و در ایتالیا تحصیلات خود را ادامه داده و هم اکنون ساکن نیویورک در آمریکاست .

طراحی صنعتی و معماری داخلی دو زمینه از فعالیتهای حرفه ای اوست اما شاید کمتر مقوله ای را در هنر بتوان یافت که وی در آن به ایفای نقش نپرداخته باشد، از طراحی اسباب بازی گرفته تا کیف و کفش و لباس، آرم های گرافیکی، چاپ پارچه، نورپردازی، مبلمان معماری، نقاشی و حتی موسیقی .

دنیای دیجیتال و تکنولوژی نوین جولانگاه طراحی اوست و در عین حال به دنبال پاسخی بر یک جانبه نگری مدرنیسم است. روحش سرشار از لطافت و طرح هایش مملو از رنگ های شاد، کودکانه و حتی زنانه است. کمتر شرکتی را می توان یافت که از طرح های وی برای محصولات خود بهره ای نبرده باشد. بیش از 2000 طرح در کارنامه کاری او موجود است، چندین دکترای تخصصی از دانشگاه های هنر دریافت کرده و ده ها جایزه معتبر بین المللی را از آن خود کرده است . 

وی به شدت طرفدار تغییر در دید زیبایی شناسانه در طراحی و توجه به طبیعت مخاطبین و مصرف کنندگان است. شاید چنین دیدگاهی را بتوان در نمونه کارهای طراحی داخلی او یافت؛ طراحی رستوران Morimoto در فیلادلفیا و هتل Semiramis در آتن و ده ها مرکز دیگر از این جمله اند .

  

 

      کریم رشید - طراح صنعتی      کریم رشید - طراح صنعتی

                    

کریم رشید می­گوید: جهان شایسته فهم و درک بسیار عمیق است، انرژی و زمان در چنین دنیایی بسیار مغتنم هستند. مصرف کنندگان دائما به دنبال موضوعات مهیج می­باشند که محیط فیزیکیشان را محرک سازد. این میراث عصر دیجیتال است. او می گوید اگر دنیای هنر به میزان زیادی انعطاف پذیر، شخصی، پیچیده و زیبایی شناسانه است پس چرا دنیای فیزیکی اینچنین نباشد؟ برای پاسخ به این پرسش وی الگوهای طراحی دیجیتال و رنگهای شاد و درخشان را برای خلق یک محیط یکپارچه به کار می برد؛ در نتیجه ویژگی چنین محیطی پرسپکتیوها و نقاط دید نامتعارف برای کاربر است. برای نمونه می توان به طراحی بخش VIP برای Deutsche Bank Art در سال 2006 اشاره کرد که وی توانسته اکثر ایده های خود را در آن پیاده نماید. بازدید کنندگان از این غرفه خودشان را در رشته ای از اتاق های نقره ای، سفید، صورتی و آبی می­یابند که آکنده از تزئینات، نقوش فراوان، سطوح روشن و دیواره هایی است که بصورت ارگانیک سیال و جاری است .

     
 

     کریــم رشیــد؛ روح شرقی در کالبد غربی - Karim Rashid, Eastern Spirit in Western Body
  

     کریــم رشیــد؛ روح شرقی در کالبد غربی - Karim Rashid, Eastern Spirit in Western Body

   

با قدم زدن از میان تکه های بزرگ هنری گرافیکی می توان دریافت که الگوهای بزرگ دیجیتالی فضا را از آن خود کرده اند. در چنین فضایی تزئینات روشی است برای ایجاد ارتباط با مخاطب؛ با استفاده از بعد، بافت، الگو، عمق و روح. این روشی است برای زنده کردن هرچه بیشتر فضاها. برای ایجاد موقعیت های مکملی در فضا که چشمان بیننده را بصورت ناخودآگاه حرکت می دهد و بدین سان سطوح را می شکند و این به ایجاد حس توهم و خیال در بیننده می انجامد .

مراجعان از میان انعکاس و شکست نور و رنگ و الگوهای دیجیتالی وارد فضای اصلی می شوند، فضای سفید رنگ گالری . الگوهای تک رنگ و دیواره های منحنی شکل و سقف ها اثر فضاهای هنری رنگی را تشدید می کند. کف های روشن شده با نور، محیطی خودمانی ایجاد می کند و برای تفکیک هرچه بیشتر فضاها و ایجاد محیط های منحصر به فرد تمام اتاق ها با حاشیه هایی از نور فلورسنت از یکدیگر متمایز می گردند . 

  
 

     کریــم رشیــد؛ روح شرقی در کالبد غربی - Karim Rashid, Eastern Spirit in Western Body

   

     کریــم رشیــد؛ روح شرقی در کالبد غربی - Karim Rashid, Eastern Spirit in Western Body

    

در نهایت می توان گفت تزئینات، غنی کردن سطوح و مصالح و اشیاء مشخصه بارز در طراحی معماری کریم رشید است. وی معتقد است امروزه چنین روشی می تواند احساسات و معنا را به دنیای مطلق نگر و فاقد روح مدرنیسم بیافزاید. شاید بتوان گفت کریم رشید یک طرا ح نابغه با روحیه و ماهیت شرقی است که در کالبد تکنولوژی و تجسم غربی نمود یافته است .

   
 

     کریــم رشیــد؛ روح شرقی در کالبد غربی - Karim Rashid, Eastern Spirit in Western Body

                                    
برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به :
www.karimrashid.com

 

آرش پوراسماعیل
 

/ 7 نظر / 24 بازدید
علی

عالی بود مثل هميشه آقا آرش.. دنبال يک سری مقالات معماری هستم. هر موقع وقت داشتيد ممنون ميشم برام ميل کنيد. متشکرم.

علیرضا

دوستای خوبم سلام قالب جديدتون خيلی زيباست مطالب هم مثل همیشه عالی موفق باشین همیشه

حسام

ممنون از تلاشتون اميدوارم که با همين کيفيت ادامه بدين. ايکاش منبع و طريقه به دست آوردن اين مطلب رو هم ذکر می کرديد ، ممنون من لینک دادم.

الناز

مطلبتون فوق العاده جالب و خواندنی بود... قالب جديدتون هم خيلی زيباست... ممنون از همه زحماتتون موفق باشيد و سربلند...

ساحل

با عرض سلام و خسته نباشير در مورد مطلبتون بايد بگم که مثل همیشه عالی بود مشتاقانه منتظر ديدن مطلب جديدتون هستم

علیرضا

I Want To Change The World (می خواهم دنيا را تغيير دهم) اين جمله شعار کريم رشيده اين هم آدرس وب سايت و ايميلش برای دوستانی که تمايل دارن بيشتر دربارش بدونن. www.karimrashid.com email:office@karimrashid.com

ناهيد کهنموئی

سلام تبريک ميگم هنوز فرصت نشد مطالب رو خوب مطالعه کنم اما از اينکه می بينم دوستان دارن فعاليت می کنند خوشحالم براتون آرزوی موفقيت روزافزون دارم.