الگوهای معماری ایرانی - الگوی صفه - ranian Architecture Patterns

باهم بخوانیم

الگوهای معماری ایرانی - الگوی صفه

Read Together
Iranian Architecture Patterns

برای رسیدن به صفه یا بهارخواب، باید چند پله از حیاط بالاتر برویم. صفه یا بهارخواب که در برخی از شهرهای ایران بدان سکو نیز می‌گویند، فضای بازی است که معمولا از سه طرف محصور است و در میان چند اتاق و راهروهای سرپوشیده قرار گرفته است. این فضا، در صورت باز شدن در - پنجره‌ها، با فضای اتاق‌ها ترکیب و بسط فضایی برای اتاق‌ها فراهم می‌کند. ابعاد این فضا به حدی است که یک خانواده می‌توانند در آن بنشینند و منظر حیاط را تماشا کنند و در شب‌های بهار و تابستان، در آن بخوابند و در پناه پوشیدگی بدنه‌های این فضا، تا هنگامی که به خواب بروند، آسمان را نظاره کنند.

     الگوهای معماری ایرانی - الگوی صفه - ranian Architecture Patterns

منبع: حائری مازندرانی، م.، ١٣٨8، خانه، فرهنگ، طبیعت، مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی شهرسازی و معماری، تهران.

لینک مطلب قبل: الگوهای معماری ایرانی - الگوی حیاط

آرش پوراسماعیل

/ 13 نظر / 355 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عرفان

خیلی ممنون از این مطلب-بین این همه کارو درس و طرح و ......واقعا مفید بود !

س

فرقش با ایوان های امروزی چیه؟!!

طلیعه توحیدی

خیلی مختصر ولی بسیار مفید بود... ممنون آقای مهندس.

احسان

کاملا مختصر و مفید...فکر می کنم در حال حاضر که همه از حرفهای قلمبه و تکراری و فریبنده به ستوه اومدن خیلی به جا بود..ممنون

محـــبوبه جبـــارنژاد

سلام استاد! مطلب جالبی رو ارائه فرمودید . امروزه بهار خواب به جایی اطلاق می شه که چند پله از داخل خانه اختلاف سطح داره و برای فرار از قوانین شهرداری یه نوع راه قاچاق محسوب می گرده. و از هر شش وجه مکعب محصور می باشد درصورتیکه ورژن قدیمی آن یعنی صفه از کیفیت بهتری نسبت به این برخوردار بوده است . متشکرم - شاد باشید.

میلاد شهریاری

جالب بود و خیلی هم مختصر و مفید

آیدین

چوخ سویندیم اخوی یورولما.

آیدا کریمزاده

سلام استاد خیلی جالب و مختصر و مفید بود استاد مثل همیشه با اطلاعاتی که در اختیارمان میگذارید در عرصه ی هنر و معماری بزرگ ترین کمک وراه گشای مشکلات ما دانشجویان هستید خسته نباشید

غعغعغف5

چاکرتیم استاد

صنم قلیزاده

سلام: استاد باید ازتون تشکر کنم،یعنی هرچقدر تشکر کنم باز کمه،اینکه الگوی معماری ایرانی تاثیر گذار باشه تو کارامون واسه من که خیلی رضایت بخش بوده.نمیدونم چقدر موفق بوده ولی تا جایی که میدونم بیشتر دوستان نظر مثبت داشتن.