خارج از معماری - کل جهان از یک الکترون ساخته شده است!

خارج از معماری

کل جهان از یک الکترون ساخته شده است!
 

Outside the Architecture
The Whole World Is Made Of An Electron !

بنابر نظریه­ای که جان ویلر و ریچارد فاینمن ارائه داده­اند، تمامی اجزاء جهان می­توانند به یک ذره واحد تقلیل پیدا کنند. مثلا یک الکترون را در نظر بگیرید. این ذره کوچک الکتریکی، نه تنها در ساختمان اتم و مولکول، بلکه در سیستم عصبی انسان هم نقش عمده­ای دارد. بدون وجود الکترون، تمامی فعل و انفعالات شیمیایی متوقف خواهند شد. الکترون­ها محکم به پشت صفحه تلویزیون برخورد کرده، سبب انفجارهای کوچکی می­شوند که اخبار عصرگاهی را به شبکیه چشم شما می­رساند. اما چطور امکان دارد تنها یک الکترون در کل جهان وجود داشته باشد.

     کل جهان از یک الکترون ساخته شده است!
  
پاسخ این است: باید بگذاریم الکترون در زمان به عقب سفر کند! اگر الکترون بتواند این حیله کوچک را به کار بندد، قادر است در دو یا چند نقطه به طور همزمان ظاهر شود و بطور مشابه، می­تواند در تعداد بسیار زیادی از نقاط بطور همزمان حاضر شده و جهان کاملی از الکترون­ها را تشکیل دهد. تصور کنید که می­توانید فقط برای ده ثانیه در زمان به عقب بازگردید. در اینصورت آیا می­توانید در یک زمان در دو نقطه حضور داشته باشید، حضوری واقعی؟ برای درک چگونگی این کار، تصور کنید از دری وارد اتاقی شده و بر روی صندلی می­نشینید و بعد درست در همین لحظه، از صندلی خود بلند شده و قدم زنان به سوی در دیگر حرکت کرده و با کمی فاصله زمانی، خارج می­شوید. حال اگر ساعت­ها برای ده ثانیه بطور معکوس کار کنند، این صحنه از دید ناظران چگونه خواهد بود؟
در نظر بگیرید که ابتدا ده ثانیه مانده به ساعت یک وارد اتاق شده­اید. در ساعت یک از صندلی­اتان بلند شده و از در دیگر خارج می­شوید و ده ثانیه قبل از اینکه صندلی­اتان را ترک کنید به آنجا رسیده­اید. اگرچه این عمل برای شما کاملا عادی به نظر می­رسد ولی برای هر فرد دیگری که در اتاق است، عجیب خواهد بود چون در ساعت 10 ثانیه به یک شما را ایستاده بر هر دو در می­بیند؛ به تعبیر دیگر شما در یک زمان در دو نقطه بوده­اید.

منبع: آلن ولف، فرد. ١٣٨۴. ترجمه شهریار تقی شهرستانی. متافیزیک از نگاه فیزیک، نشر یاهو. تهران.

لینک مطلب قبل: گستردگی فضا به چه اندازه است؟

 آرش پوراسماعیل

/ 4 نظر / 51 بازدید
داریوش معمار

سلام هیچ کاری در این اوضاع به قدر پیدا کردن چند دوست تازه دلچسب نیست. خوشحال می شوم به من سر بزنید ، با چند کار تازه به روزم، نظر بدهید. لطفاً لینک وب مرا در تارنمای خود اضافه کنید. با مهر

داوود

ممنون از اين همه مطلب زيبا هميشه سبز و پيروز باشيد به ما هم سر بزنيد

.محمد موذنی

انجمن علمی معماری دانشگاه قم با همکاری دانشجویان علاقه مند به پاس بزرگداشت روز معمار اقدام به برگزاری اولین سمینار یکروزه معماری در تاریخ پنجم اردیبهشت ماه در دانشگاه قم نموده است. - دعوت چهارتن از اساتید برجسته کشوری آقایان : دکتر فرهاد احمدی یکی از معماران آوانگارد ایران و استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران. دکترمحمد منصور فلامکی از مفاخر معماری ایران و استاد دانشگاه تهران. دکتر ایرج شهروز تهرانی از مفاخر معماری ایران و استاد دانشگاه قم. دکتر کیومرث زنده دل استاد برجسته ی دانشگاه قم. - برگزاری نمایشگاه آثار برگزیده دانشجویان معماری در حاشیه سمینار شامل : نمایش آثار دانشجویان شامل طراحی، اسکیس، کروکی، ماکت و... کارگاه اسکیس در یکی از غرفه های نمایشگاه نمایشگاه عکس های معماری - دعوت از دانشجویان برتر معماری استان قم و دانشگاه های تهران،کاشان، اراک و یزد در راستای هرچه پویا تر برگزار شدن سمینار برای ثبت نام با دبیر خانه همایش تماس بگیرید . 0251-2853311 http://upload.tazkereh.ir/images/74383819136273404227.jpg

زهرا رستمی

سلام خیییییلی جالب بود جز معدود پستهایی بود که من ذخیره نکردم تا بعدا بخونم خسته نباشید