نقد معماری - 8 - دانشمیر، افتخارزاده؛ گفتگویی با زبان مشترک

نقد معماری - 8

دانشمیر، افتخارزاده؛ گفتگویی با زبان مشترک
 

Critic of Architecture - 8
Daneshmir,Eftekharzadeh;Dialogue With the Common Language

     دانشمیر، افتخارزاده؛ گفتگویی با زبان مشترک
چندی پیش ساناز افتخارزاده، سردبیر پرکار مجله معماری و ساختمان به دنبال خستگی شدید از مشاهده روزانه پردیس سینمایی ملت، دست به قلم شد و مطلب کم سابقه­ای را با عنوان "پردیس سینمایی پارک ملت، بهانه­ای برای نقد جریان معماری امروز ایران" به چاپ رساند. شاید دلیل اصلی خستگی بیش از حد خانم افتخارزاده مقالات متعددی باشد که این روزها از ایشان در مجله وزینی که سردبیریشان را به عهده دارند چاپ می­شود تا حدی که گاها اکثر مطالب این نشریه به ایشان اختصاص دارد.
به هر حال تلاش­های منتقد پرکاری چون افتخارزاده برای مطرح شدن در سطح اول معماری امروز ایران بر کسی پوشیده نیست. همچنان­ که در پست قبلی به این موضوع اشاره کردم، اگر واقعا دغدغه­ای برای بالندگی معماری ایران در نزد اصحاب رسانه­ای که امثال افتخارزاده نمایندگی بخشی از آن را بر عهده دارند وجود داشت، هرگز اجازه نمی­دادند تا یک رسانه با تیراژ هزاران نسخه­ای مروج نوعی از معماری مبتذل گردد. اما افسوس و صد افسوس که آنچه در عمق ماجراست نه دلسوزی واقعی بلکه اشک تمساحی است برای درکردن نامی و پرکردن جیبی. در هر صورت پس از انتشار نقد مذکور، رضا دانشمیر در پاسخ به آن، جوابیه­ای را به مجله معماری و ساختمان ارسال کرد که در شماره (19) این نشریه به همراه توضیحی از احمد زهادی به چاپ رسید. در بخش نخست این جوابیه می­خوانیم:
 

"با احترام، نقد جنابعالی به پروژه پردیس سینمایی پارک ملت که در شماره قبل (18) مجله معماری و ساختمان چاپ شده بود، مطالعه گردید و از این­ که این ساختمان، خستگی شما را دو چندان کرده ابراز تاسف می­نماییم."
 
در ادامه، دانشمیر از پاسخ در مورد مباحث نظری عمده­ای همچون کانسپت خودداری کرده و بصورت کنایه آمیزی، سطح دانش افتخارزاده را در این موارد به چالش می­کشد و قضاوت را به خوانندگان می­سپارد. تنها موردی که دانشمیر در صدد پاسخ­ گویی به آن بر می­آید تشابه پردیس سینمایی ملت به مرکز مطالعاتی هنر کلیولند آمریکاست. دانشمیر ادامه می­دهد:
 
"در صفحه 129 مجله مذکور، ضمن نشان دادن تصویری از پروژه مرکز مطالعاتی هنر کلیولند آمریکا، اثر گروه معروف هلندی MVRDV، ذکر فرموده بودید که جالب است که به فاصله کوتاهی از ارائه این طرح (منظور پردیس پارک ملت) شاهد طرحی برای مرکز مطالعاتی هنر کلیولند آمریکا توسط MVRDV هستیم که به ویژه حجم کلی و ارتباطات آن شبیه پردیس پارک ملت است و سئوال فرموده بودید که چرا باید این دو بنا با بستر و موضوعی متفاوت و در کشورهایی با کاربران، فرهنگ و اقلیم کاملا متفاوت تا این اندازه به هم شبیه باشند؟ و در ادامه در صفحه 130 در ارتباط با شباهت پروژه پردیس سینمایی ملت و مرکز مطالعات هنر کلیولند و همچنین شهرت طلبی معماران جوان ایران ذکر فرمودید که البته مطالعه و شناخت معماری ایران که دانشگاه­ها کمترین توجهی به آن ندارند کاری دشوار و طولانی است و معماران امروز به جای توجه به کاربران بنا، فرهنگ و اقلیم و بستر طرح و حفظ تسلسل ماهوی جامعه به دنبال ننگ و نام هستند. آنها می­خواهند حرف خود را بزنند و استدلالشان این است که اگر من ایرانی هستم لاجرم کارم هم ایرانی است و این هویت جدید ما و تلقی جدید ما از جهان است ولی اینطور نیست که اگر بود یک بنا آن سوی دنیا در کشوری که مهمترین میراث فرهنگی­اش یک قاشق فلزی انگلیسی­های مهاجم است تا این اندازه شبیه به ساختمانی چون پردیس سینمایی پارک ملت نمی­شد. پس ما حرف خود را نمی­زنیم. ذهنمان از آموزه­های جدیدی پرشده است که آنها را به شدت پذیرفته­ایم و بر مبنای آنها چنان عمل می­کنیم که ناخودآگاه، نتیجه کارمان هرقدر هم بکوشیم نوآور باشد تکراری می­شود. بدتر از آن این است که دست کم به چگونگی خلق فضاهای انسانی، حل کردن مسائل سیرکولاسیون، نسبت فضاهای خدماتی به فضاهای زیستی و کاربردی، نیازهای یک ساختمان با موضوعیت خاص، کاربرد مصالح متناسب و طراحی داخلی نمونه­های خارجی هم دقت نمی­کنیم و تنها به تقلید ظاهری می­پردازیم."
 
همانطور که مشاهده می­شود، دانشمیر تماما به نقل قول از نقد اصلی پرداخته و از ارائه کوچکترین پاسخی خودداری کرده و سعی می­کند تمامی ایرادات وارد شده به پروژه پردیس سینمایی ملت را به سوء تفاهمی مربوط کند که از عدم اطلاع زمان اجرای دو پروژه پردیس سینمایی و مرکز هنر کلیولند توسط ساناز افتخارزاده ناشی شده است. دانشمیر در ادامه جوابیه خود می­گوید:
 
"نکته­ای که گنگ بود این بود که هدف انتقاد شما کدام پروژه است؟ پردیس سینمایی پارک ملت اثر شرکت حرکت سیال و یا مرکز مطالعاتی کلیولند اثر MVRDV؟ اگر انتقاد شما متوجه پروژه پردیس سینمایی پارک ملت باشد که سوء تفاهم شده. زیرا این پروژه در سال 1382 (2003 میلادی) طراحی شده و در سال 1383 عملیات اجرایی آن آغاز و در سال 1387 (2008 میلادی) به پایان رسیده و برای استفاده عموم افتتاح گردیده است. در صورتیکه پروژه MVRDV چهار سال پس از پروژه پردیس سینمایی پارک ملت طراحی شده یعنی در سال 2007 میلادی. بنابراین شما به جای انتقاد از پروژه پردیس سینمایی پارک ملت و معماران و کارفرمای آن، می­بایست معماران مشهور هلندی و آمریکایی را مورد نقد قرار دهید که از روی طرح این پروژه به اصطلاح کپی کرده­اند. این را هر شخص با اعتماد به نفس و مطلعی متوجه می­شود. شما چرا متوجه نشدید؟ یا نخواستید بشوید؟ یا اینکه متوجه شدید ولی باور نکردید؟ زیرا با آنکه می­دانستید که این پروژه 4 سال زودتر طراحی شده و علاوه بر اینترنت و مجلات و هفته نامه­های معماری، در روی جلد شماره 4 مجله محترم خودتان -رایانه، معماری و ساختمان- نیز به چاپ رسیده و این مجله در کشورهای مختلف و مخصوصا امارات متحده عربی و دبی نیز توزیع می­گردد. به ذهنتان اصلا خطور نکرد که ممکن است عکس هرآنچه که نثار ما کرده­اید صادق باشد، یعنی دوستان هلندی ما در یکی از سفرهایشان به دبی و یا کشورهای حاشیه، این مجله را دیده و تحت تاثیر آن پروژه قرار گرفته باشند. برای ما این موضوع دور از ذهن نیست و بسیار محتمل است. ایرادی هم به MVRDV و یا هر گروه معماری دیگری که به این پروژه علاقه­مند باشند نیست. مفت چنگشان."

 دانشمیر، افتخارزاده؛ گفتگویی با زبان مشترک

در انتها باید خاطرنشان کرد هرچند نقد ساناز افتخار زاده در مقایسه با عملکرد شخص ایشان و نیز نوع برداشتشان از عباراتی همچون کانسپت بسیار جای بحث دارد اما آنچه از رضا دانشمیر انتظار می­رفت پاسخی معقول برپایه استدلال قوی و نیز ارائه مبانی نظری ایشان در رابطه با پروژه موفقی همچون پردیس سینمایی پارک ملت بود. به هر حال آنچه از عملکرد این دو به ذهن مخاطبین می­رسد همسویی آنان در رسیدن به یک زبان مشترک آشنای عامیانه است.

نکته 1: احمد زهادی در این ماجرا کاملا بی­تقصیر است.
نکته 2: شنیده شده گروه MVRDV اشتراک سالانه مجله 2A را دریافت کرده­اند.
نکته 3: پروازهای آمستردام - دبی رونق عجیبی پیدا کرده.
نکته 4: رونوشتی از این پست به آبدارچی گروه MVRDV ارسال شده جهت اطلاع.
نکته 5: شماره 20 مجله معماری و ساختمان با موضوع فراخوان مسابقه بین­المللی طراحی شبکه اگوی کاخ فرش تبریز در راه است.

لینک مطلب قبل: پارادوکس
__________________________________
لینک: مقاله ساناز افتخارزاده
لینک: جوابیه مهندسان مشاور حرکت سیال

 آرش پوراسماعیل

/ 20 نظر / 107 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرش پوراسماعیل

در ادامه فرموده اید "اتفاقات زیادی در معماری معاصر ایران می افتد که مسیر تخریب ‏توشه ‏پر بار معماری غنی گذشته ایرانی را هموار می کند" و به نوعی پردیس سینمایی ‏ملت و ‏طرح مسجد چهارراه ولیعصر را دلیل این ادعا برشمرده اید. در اینجا لازم می دانم ‏به ‏عرضتان برسانم که معماری پربار گذشته با ساختن دو پروژه معماری تخریب نمی ‏شود. ‏آنچه معماری گذشته را با چالش مواجه کرده سیاست گذاری های نادرست و وجود ‏افراد ‏تنگ نظری است که چون دستی در ماجرا ندارند بر خود لازم می دانند تا درصدد ‏نابودی ‏اندک نوآوری های معماری معاصر باشند. کافی است نگاهی به دو شهر لندن و ‏پاریس ‏بیاندازید. این دو شهر اگر بیش از تهران دارای معماری تاریخی نباشند کمتر از آن ‏هم ‏نیستند. اما سیاست گذاری درست در مورد بافت تاریخی و ارزش دادن به نوآوری در ‏‏معماری در مکان های مشخص باعث شده نمونه های بسیار ارزشمندی از معماری را در ‏‏آنها شاهد باشیم. حال اگر نیم نگاهی به معماری تهران بیاندازیم باید از خودمان سئوال ‏‏کنیم آیا پارک ملت بافت باارزش تاریخی است؟ و آیا یک ساختمان اینقدر توانمند است که ‏‏تمامی ارزش های معماری گذشته ما را زیر سئوال ببرد؟ ‏

آرش پوراسماعیل

در ادامه از سرکار خانم افتخار زاده گفته اید و تلاش های ایشان را متذکر شده اید. برای ‏‏روشن شدن موضوع بهتر است لینک(‏http://eventspace.persianblog.ir/post/247‎‏/) را ‏‏مشاهده کنید. اگر خانم افتخار زاده واقعا به چیزی که می گویند معتقدند چرا در مقام ‏‏سردبیری یک نشریه مروج چنین معماری هرزه ای شده اند؟ کافی است نگاهی به ‏‏عملکرد ایشان در معرفی برخی پروژه های معماری معاصر این کشور بیاندازید. آیا پروژه ‏‏های مبتذلی که ایشان معرفشان هستند و به ترویج آنها دامن می زنند موجب تخریب ‏‏معماری ایرانی هستند یا پروژه ای همانند پردیس سینمایی ملت؟ آیا جز این است که ‏‏برای چاپ و معرفی هر پروژه میلیونها تومان عاید مجله می شود و این انگیزه ای است ‏که ‏امکان چشم پوشی از آن وجود ندارد؟

آرش پوراسماعیل

آیا پروژه کاخ فرش تبریز را مشاهده کرده اید؟ آیا پلان های مکانی را که روزی قرار بود ‏‏معرف فرهنگ این شهر تاریخی شود را دیده اید؟ پروژه ای که قرار بود موزه فرش ‏آذربایجان ‏شود به مدد دلالان سرمایه دار و با حمایت امثال افتخار زاده، اکنون تبدیل به یک ‏مجتمع ‏تجاری شده. شما که خوب با شهر تبریز آشنایید. برای دلالانی همانند شرکت ‏اینتراکیش ‏بازار تبریز، مظفریه و ... بی معنی است. آنها از اول به دنبال احداث یک مجتمع ‏تجاری ‏بودند و با فریب و وعده موزه و امثال آن و با برگزاری فراخوان و مسابقه و حمایت ‏های ‏افرادی همچون افتخارزاده درصدد پر کردن جیبشان هستند. چرا خانم افتخارزاده نه ‏تنها ‏سکوت کرده بلکه برگزار کننده مسابقه آنها هم شده است؟

آرش پوراسماعیل

در ادامه به نوشته بنده ایراد گرفته اید و فرموده اید "به نظرم بهتر بود که این نوشته را ‏برای ‏آبدارچی می فرستادید که ظاهرا از دوستان و اقوام شما هستند چرا که خبرهایی ‏که به ‏شما داده اند کسی جز خودتان از آنها خبر ندارد". آیا این گفتمان صحیح نقدی ‏است که ‏سنگ آنرا به سینه می زنید؟ اگر شما درصدد آموختن ادب و نقد صحیح به بنده ‏بودید ‏برازنده نبود که از چنین تعابیری استفاده کنید و این دقیقا همان چیزی است که ‏خودتان ‏به آن منتقدید. بله شما درست گفته اید "متاسفانه اکثریت نسل جدید معماری ‏هنوز ‏نتوانسته مفهوم نقد را آنچنان که یک جامعه مدنی و متمدن می طلبد درک کند". ‏

آرش پوراسماعیل

دوست عزیز و به عبارت بهتر هم دانشکده ای محترم، من ایرادی به جناب عالی نمی ‏‏بینم. شاید حتی مطلب فوق را درست مطالعه نکرده اید، ضمنا مطمئنم مجله شماره 19 ‏‏معماری و ساختمان را هم ندیده اید که اگر دیده بودید و جوابیه دانشمیر را مطالعه کرده ‏‏بودید اینچنین با عجله دوستان و اقوام مرا آبدارچی خطاب نمی کردید. نوشته فوق با ‏‏عنوان "دانشمیر، افتخار زاده؛ گفتگویی با زبان مشترک" بیشتر انتقادی است به جوابیه ‏‏جناب دانشمیر و بیشتر رویکردی طنزآمیز مورد نظر است. امیدوارم جنابعالی با گفتاری ‏‏منطقی و اطلاع صحیح از وقایع به نقد سازنده همت گمارید. ضمنا امیدوارم جسارت دفاع ‏‏از عقایدمان را داشته باشیم و در پس القابی همچون "یک دوست"، "هم دانشکده ای" و ‏‏‏... قایم نشویم. هر چند در دنیای فناوری اطلاعات، آگاهی از هویت اشخاص از ‏IP‏ آنها کار ‏‏چندان دشواری نیست. کافی است از دوستی در همارا سیستم که اتفاقا جنابعالی ‏هم ‏مشتری آنها هستید کسب اطلاع گردد. ‏ و من الله توفیق

هم دانشکده ای

اتفاقا من هم خوشحال می شم که با هم بیشتر صحبت کنیم. متاسفانه نوشته به ظاهر نقد شما چنان مکدرم کرد که لازم دونستم اینچنین عکس اعمل نشان بدهم. باز جای اندکی خرسندی است که موضعتان را شفاف تر کرده اید. البته امیدوارم بعد از مدتی تغییر پوزیشن ندهید. با 2 پروژه معماری ایران تخریب نمی شود؟ بی تفاوتی شما و سایر دوستان ریشه به تیشه معماری ایران میزند و اگر به این راحتی بتوان سیاست گذاریهای نادرست را برای سلب مسولیت از خودمان مطرح کنیم دیگر نیازی نیست که شما هم هر ماه به انتشار مطالبتان بپردازید. چرا که هر گونه واکنش معماران را در مقابل بستر سازیهای نادرست بی ثمر می خوانید.ضمنا تامین بودجه فعالیتهای فرهنگی هر موسسه خصوصی و دولتی بر کسی پنهان نیست. در تعجبم که شما مواضع اقتصادی کشورمان را با مدینه فاضله اشتباه گرفته اید.

هم دانشکده ای

آقای مهندس پور اسماعیل قصد جسارت نداشتم همانطور که قبلا گفتم لازم دونستم که همانطور که شما دلسوزیهای دیگران را اشک تمساح می خوانید و نکاتی بدون استناد به حقایق بیان می کنید من نیز از سبک نوشتار خودتان بهره بگیرم تا شاید بتوانیم زبان مشترکی در این گفتمان بیابیم. ضمنا نیازی به کمک گرفتن از همارا سیستم نیست چون ما خوب همدیگرو می شناسیم.

مهم نیست

بعد از ساختمان های آقای دیبا , ما بعد از عمری یک ساختمان عمومی دیدیم که قابلیت این رو دارد که اسمش رو معماری گذاشت . حالا خانم نمیدونم کی این همه ابتذال و ساختمان های مسخره شهر تهران و این همه ساختمان های در پیت مشاور ساز و بساز بفروش ساز و برج شیشه دبی ای رو ول کرده چسبیده به این ساختمون.؟ اخه هر آدم عاقلی می بینه که انگیزه نقد نیست ... انگیزه حقارت سرکوب شده ایه که به برج ها دبی مانند راضی می شه ولی به یک ساختمان که بعد از عمری در این برهوت حرفی برای گفتن داره راضی نمی شه...

شبنم

با سلام وخسته نباشید. من دانشجوی معماری دانشکده فنی هستم که چند نکته در اثر خواندن مقاله شما در ذهنم به وجود آمد ولطف کنید نقدی اساسی در مورد "مبحث نقادی منصفانه وظرفیت پذیرش نقد"تهیه نمایید. آنچه در این جا قابل ذکر است معماری پر شکوه گذشته ایران و به قول استاد پیر نیا معماری رو به انحطاط کنونی است.حال جای تامل است که ما در مورد پروژه پردیس پارک ملت و در مورد دانشمیر که نه معماری پست مدرنیسم بلکه در کارنامه کاری خود آثاری پست مدرن را شاهد هستیم و معماری که در آینده شاید یکی از معماران آوانگارد تاریخ معاصر ایران بتواند باشد آنچنان به باده نقدی غیر منصفانه گرفتیم که گویی این طرح و سازه ی آن در ایرانی که از لحاظ اجرا قوی نیست رابه تنگه فراموشی سپردیم که در نوع خود در این کشور کم نظیر است. بعید است از قشر دانشگاهی کشور که در وبلاگی وزین همچون"فضای رویداد" که از لحاظ کیفیت در سطح بالایی قرار می گیرد جایی برای نقدی غیر منصفانه والقابی که به دور از ادب است و بوی کنایه میدهد ردوبدل شود. شایسته تقدیر است که در سبد فکری خود و در سبد دانشگاهی کشور جایی برای نقدی منصفانه و افزایش ظرفیت خود در برا

شبنم

شایسته تقدیر است که در سبد فکری خود و در سبد دانشگاهی کشور جایی برای نقد منصفانه و افزایش ظرفیت خود در برابر نقد جای دهیم. باتشکر