افزایش تخریب آرامگاه کوروش

اخبار معماری

افزایش تخریب آرامگاه کوروش
نتیجه هفت سال مرمت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری 

Architecture News

Destruction Increase Of Cyrus Cemetery

نتیجه مرمت غیراصولی هفت ساله سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، باعث تخریب بیشتر آرامگاه کوروش شد. خبرگزاری مهر روز گذشته گزارش تصویری از مرمت غیراصولی و ابتدایی این بنای ارزشمند جهانی منتشر کرد تا این بار مسوولان سازمان میراث فرهنگی اخبار منتشر شده در این باره را کذب نخوانند. بیش از 2500 سال است آرامگاه کوروش به خاطر استحکام و معماری منحصر به فردی که دارد در مقابل آسیب های مختلف طبیعی و انسانی استقامت کرده است ولی در چند سال اخیر به دلیل نشت آب از سقف شیروانی شکل آن به داخل اتاقک آرامگاه، این بنا با مشکلاتی از قبیل رشد گلسنگ و میکروارگانیسم هایی نظیر کپک، جلبک و قارچ در میان سنگ های آرامگاه روبه رو شده بود.

          افزایش تخریب آرامگاه کوروش
  
مرمتگران مجموعه برای مقابله با این مشکل اقدام به مرمت و استحکام بخشی بنا کرده اند که به رغم دلسوزی و تلاش فراوان به دلیل غیرعلمی بودن کار، آسیب های جدی به آرامگاه وارد شده است. در مرمت این بنای جهانی به جای تراش دادن علمی و اصولی سنگ های جدید، سنگ تاریخی بنا که دارای قدمتی چند هزار ساله است با شیوه یی کاملاً غیرعلمی تراش داده و تخریب شده است. سنگ تاریخی 2500 ساله سقف بنای آرامگاه با ابتدایی ترین شیوه ها شکسته شده که در تصاویر تراشه های شکسته شده سنگ ها مشاهده می شود. کارشناسان معتقدند این شیوه در مرمت یک اثر باستانی امری کاملاً منسوخ است و حتی اگر به کار بردن سنگ های جدید در قسمت های مورد مرمت ضروری بود هرگز نباید سنگ تاریخی تراش داده می شد، بلکه باید از سنگ های مطابق با الگوی مورد نیاز استفاده می شد. به گزارش مهر از جمله مواردی که مدیران بنیاد پارسه در جریان مرمت آرامگاه کوروش بر آن تاکید دارند موضوع «گلسنگ زدایی» از بدنه آرامگاه است که در اثر رطوبت محیطی دائماً روی سنگ های این اثر تاریخی تاثیرات مخرب خود را اعمال می کنند. در حالی که مدیران بنیاد پارسه معتقدند بدنه آرامگاه کاملاً «گلسنگ زدایی» شده است، برخی کارشناسان امر مرمت می گویند این شیوه «گلسنگ زدایی» کاملاً غیرعلمی و برای این اثر باستانی به شدت خطرناک است. چرا که گلسنگ دارای «هاگ» هایی است که این روش موجب گسترش آن در تمام سنگ های بدنه تاریخی می شود. کارشناسان مرمت معتقدند برای مقابله با این پدیده طبیعی باید پس از مطالعات تخصصی راهکارهای غیرمخرب را شناسایی و پس از وصول اطمینان و آزمایش در محل آن را روی بدنه اثر باستانی اعمال کنیم. با این همه کار «گلسنگ زدایی» در بدنه آرامگاه با کاردک، برس پلاستیکی و تیغ آهن بری انجام شده است و این شیوه از «گلسنگ زدایی » باعث می شود سطوحی که فاقد «گل سنگ» هستند نیز آلوده به «گل سنگ» شوند.
استفاده از چکش بادی برای سوراخ کردن سنگ سقف آرامگاه یکی دیگر از مواردی است که کارشناسان امر مرمت را به واکنش و انتقاد نسبت به نحوه مرمت سقف آرامگاه کوروش واداشته است. چرا که این چکش ها به عنوان ابزار ضربه زننده قوی (شوک سنگین به سنگ در زمانی کوتاه) باعث فرود آمدن ضربات مخرب و شدید بر بدنه سنگ و باز شدن ترک ها و ریزترک ها در سنگ می شود. همچنین در قسمت دیگری از مرمت آرامگاه کوروش، گروه مرمتگر اقدام به فولادگذاری در دل سنگ های این اثر تاریخی ثبت شده جهانی کرده است. برخی از کارشناسان علم مرمت معتقدند این فولادگذاری ها بی مورد است و باعث ایجاد پدیده «پیش تنیدگی» در سنگ های سقف آرامگاه می شود و در درازمدت به علت نوسانات حرارتی و اختلاف چگالی باعث به وجود آمدن ترک های مخربی در سنگ می شود و در صورت رسیدن رطوبت به آنها و دچار شدن به پوسیدگی، اثر باستانی به شدت تهدید می شود. در یکی دیگر از تصویرهای منتشر شده استخوانی دیده می شود که هنگام مرمت سقف و حین تخریب بتون سقف و حرکت به سمت فضاهای خالی در درون سقف پیدا شده است. برخی از کارشناسان با توجه به فرضیه احتمال دفن کوروش در سقف آرامگاه احتمال می دهند که این استخوان به هر حال بی ارتباط با این موضوع نیست. سوالی که این کارشناسان مطرح می کنند این است که آیا درباره این استخوان مطالعاتی انجام شده است؟ این استخوان در حال حاضر کجاست؟ آیا این استخوان نمی توانسته فرضیه دفن کوروش در سقف آرامگاه را تقویت یا حتی رد کند؟ همچنین در مرمت آرامگاه کوروش از آهن های معمولی که دچار زنگ زدگی هستند برای احیای بست ها استفاده شده است. کارشناسان امر مرمت بر این نکته تاکید دارند که باید لااقل برای استفاده از بست های فلزی از آهن های استیل و روکش دار استفاده شود. از نظر آنها علت این امر نیز چگالی سرب و آهن و وضعیت قرارگیری این بست ها در معرض عوامل جوی است که خطر تاثیرات مخرب ناشی از اختلاف نوسانی حرارتی باعث می شود در صورت رسیدن آب به فلز، فلز دچار زنگ زدگی در درون سنگ ها شود و این امر خطرات غیرقابل بازگشتی برای سنگ های آرامگاه دارد.

        افزایش تخریب آرامگاه کوروش
 
خبرگزاری مهر در حالی این تصاویر را منتشر کرد که چندی پیش مدیر پایگاه پارسه پاسارگاد از مرمت کارشناسی شده و مناسب سقف آرامگاه کوروش خبر داده و گفته بود؛ خوشبختانه مرمت سقف آرامگاه کوروش کاملاً دقیق و کارشناسی و مبتنی بر اصول علمی و حرفه یی انجام شده است. محمدحسن طالبیان افزوده بود؛ در مرمت سقف این اثر تاریخی از سنگ های خام مشابه سنگ های به کار رفته در آرامگاه استفاده شده است که در محوطه موزه جدید پاسارگاد موجود بود. بنا بر اظهارات مدیر بنیاد پژوهشی پارسه از آنجا که حدود 50 سال پیش و دوره «علی سامی» مرمتگر، از سیمان به جای قطعات سنگی استفاده می شده به مرور زمان سیمان و سنگ ها از هم جدا شده بودند لذا تصمیم به مرمت آناستیلوز گرفته شد که مرمت به روش استفاده از سنگ های مشابه است و این شیوه بیش از شش دهه است که در تخت جمشید و پاسارگاد انجام می شود. مرمتگر سقف آرامگاه کوروش از سابقه یی درخشان در مرمت سنگ برخوردار است و دارای مدرک ممتاز هنری در این زمینه و آموزش دیده ایتالیا است. از این رو کار مرمت آناستیلوز این اثر را کاملاً دقیق و اصولی انجام داده است.

منبع: روزنامه اعتماد

فضای رویداد

/ 4 نظر / 11 بازدید
امین شهامی پور

سلام خسته نباشید من قبلا شنیده بودم که مقبره ی کوروش در مکان اسرائیل امروزیه! این درسته؟؟ یکی هم اینکه آدرسی که برای ش م ا گذاشتید دچار فیلترینگ شده.

سکونتگاهی برای همه

دوست عزیر سلام مهلت نگارش مطلب جهت ضیافت نهم معماری – شهرسازی تا 10 دی ماه 1387 تمدید شد. موضوع ضیافت نهم : «حس مکان در فضاهای شهری» منتظر یادداشت های شما هستیم ، لطفا ما را از نگارش های خود مطلع گردانید تا لینک آن در ردیف شرکت کتنندگان ضیافت قرار گیرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره ضیافت و مطالب نوشته شده تا کنون به وبلاگ " سکونتگاهی برای همه" مراجعه نمایید. با تشکر فرناز ضرابیان – محمدرضا منعام

نازی ادریسی

آرش و اولدوز عزیز: سالگرد تاسیس وبلاگتون رو تبریک گفته و براتون آرزوی موفقیت و پیروزی دارم... (پست جدیدتون رو ندیدم ,ناچار اینجا نوشتم)

محمد

محفل آریایی تان طلایی، دلهایتان دریایی، شادیهاتان یلدایی، مبارک باد این شب اهورایی