گروه معماری

خلاقيت در طراحی – 6

گـــــــروه معمــــــاری "ان"  

Initiative in Design – 6 

NArchitects

        گروه معماری ان - میمی هوانگ - اریک بانگ

معماران‌ "ان" ، يك گروه معماری‌ جوان است كه در آمريكا و كانادا مشغول فعاليت هستند. اين گروه متشكل از  "ميمی هوانگ" و " اريك بانگ" توانسته­اند موفقيت­های ‌بسياری را بدست آورند، ‌آنها در سال 2005 و 2007 يكی از برگزيدگان AIA بوده­اند. آنها در سطح بين­المللی از چهره­های شاخته شده در تاليفات و نمايشگاه­ها می­باشند. "­ميمی هوانگ"، متولد ويتنام است. او درجه كارشناسی خود را از دانشگاهMIT و كارشناسی ارشد را از دانشگاه  هاروارد كسب كرده است و هم اكنون در دانشگاه ييل و بركلی مشغول تدريس می­باشد. "اريك بانگ" متولد كانادا است و مدرك كارشناسی خود را از دانشگاه مك گيل و كارشناسی ارشد را از دانشگاه هاروارد اخذ نموده است و در حال حاضر استاد مدرسه طراحی پارسون، ‌كالج برنارد/كلمبيا، دانشگاه بركلی و دانشگاه تورنتو می­باشد. آنها در مورد كارشان چنين می­گويند: (( كار ما ساخت و ساز ساختمان­ها، فضاهای عمومی، نمايشگاه­ها و... است. كانون توجه كار ما طراحی در مفاهيم تازه و ايجاد تكنيك­های جديد و خلاقانه می­باشد كه سنت­های مرسوم را دوباره تعريف كنند. هدف اين گروه بدست آوردن نهايت تاثير بصری با در نظر گرفتن شرايط اقتصادي، ‌مفاهيم،‌ مصالح و محيط زيست می­باشد)).

UnpacKing

        گروه معماری ان - unpacking

Unpacking يك ساختار نمايشی است كه امسال برای كمپانی لكسوس و ارائه يكی از جديدترين مدل­های آن بنام LS 460 در نيويورك بنا شد. اين كار در 4 روز متوالی و در معرض ديد عموم ساخته و به اتمام رسيد،‌ جسم صلبی كه در روز اول در مكان خود قرار گرفت، در پايان روز چهارم تبديل به جسمی شفاف و نورانی گشت كه درون آن فضایی خالی به شكل خودروی لكسوس تشكيل يافته بود. در روز نخست، جعبه­ای بزرگ و تيره رنگ در يكی از ميادين اصلی نيويورك قرار گرفت، با اين ايده كه قرار است از درون اين جعبه يك حجم به شكل خودرو خارج گردد. در طول چهار روز تكه­هايی از اين جعبه خارج شد كه شامل 21 تكه نيمه شفاف بود كه هر كدام از آنها هنگام كسر شدن از كل، يكی از پروفيل­های حجم خودرو را تشكيل می­دادند. حجم بر روی يك صفحه آلومينيمی قرار داشت كه در طول روز نقش نوررسانی به داخل را نيز انجام می­داد. در روز آخر تكه­های باقی مانده از جعبه خارج گشت و فرم ماشين را برجای گذاشت. درست است كه چنين ساختارهای نمايشی هميشه در خفا و بدور از ديد عموم اجرا شده است و مردم هيچ برداشتی از روند كار نداشته اند و در نهايت با ساختاری مواجه شده اند كه آنها را متحير كرده است ولی در اين كار ذهن عموم بطور ممتد از ابتدا تا انتها همراه سازندگان بود و اين يكی از نكات برجسته اين اثر می باشد. 

        گروه معماری ان - unpacking 

        گروه معماری ان - unpacking 

        گروه معماری ان - unpacking

        گروه معماری ان - unpacking

        گروه معماری ان - unpacking

        گروه معماری ان - unpacking

        گروه معماری ان - unpacking

        گروه معماری ان - unpacking

        گروه معماری ان - unpacking

پیوست: خودروی لکسوس از سری ماشین های تشریفاتی است که برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ توسط کمپانی تویوتا ساخته شد. لكسوس مدل LS460 محصول سال 2007 اين كمپانی می­باشد.     

اولدوز فضلعلی

 

/ 8 نظر / 5 بازدید
سياوش

وبلاگ شما فراتر از يک وبلاگ معماری است ، که هر کسی می تواند از آن استفاده کند و ياد بگيرد. مطلب جالبی بود .

ابوالفضل

سلام آرش جان، ممنون از تبريكت. اميدوارم همونطور كه تو گفتی، حالا كه اين دو سال رو از چنگ يكی ديگه درآوردم، بتونم خوب ازش استفاده كنم.

محمد ناصری

سلام خانم فضلعلی.بسیار مطلب جلبی بود.در واقع هنر معماران بوجود آوردن ایده هایی نو و زیباست. کاش در اینجا هم به این نکته کمی بیشتر توجه می شد و معماری تنها نیاز به پناهگاه شمرده نمی شد. متشکرم بخاطر مطالب بروز.همیشه بروز باشید.

مجيد بدر

سلام خانم مهندس خسته نباشید ايده جالبی بود و اگر امکانش هست سایر پروژه های این گروه را هم معرفی کنید. با سپاس

حسام عشقی

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت شما دوستان عزیز در فضای رویداد. مطلب بسيار جالبی بود .سوالی دارم اینکه برش های حجم شفاف چگونه انجام می شد ؟ هوشمند ؟

اولدوز فضلعلی(فضای رويداد)

اين ساختار شامل پروفيل هايی بوده که بعضی صلب و بعضی شفاف هستن با خارج کردن قطعاتی که کاملا صلب بودن توسط سازندگان به چنین فضای خالی دست پیدا کردن.

نیاز

جالبه! کار طرح ۳ من هم از همین ایده پیروی می کرد!و فرمش هم به همین شکل بود!به قول توکا به این می گن شباهت های ناگزیر!!!