اخبار معماری - وداع با مصطفی مقتدائی

اخبار معماری

وداع با مصطفی مقتدائی

Architecture News
Farewell To Mostafa Moghtadaei

مهندس مصطفی مقتدائی در فروردین ماه سال 1326 در اصفهان به دنیا آمد. معماری را در دانشگاه هنر تهران در رشته معماری داخلی تحصیل نمود. از سال 1354 تا سال 1361 با مهندسین مشاور امکو در بخش طراحی همکاری داشت، با تاسیس شرکت مهندسین مشاور بینش و فن در سال 1361 به عنوان سهامدار و عضو هیات مدیره و طراح مشغول به فعالیت گردید. او هنرمندی بی­نظیر بود که علاوه بر بیش از 270 اثر معماری، در سایر زمینه­های هنری از جمله خوشنویسی، مجسمه سازی، نقاشی و ... آثار ارزشمندی از خود بر جای گذاشت. سال 1387 طرح "توسعه آرامگاه حافظ" در مهندسین مشاور بینش و فن آغاز گردید. طراحی این مجموعه با عشق آغاز گردید و عاشقانه طراحی شد. امید است روح بلندش نظاره­گر به ثمر رسیدن این اثر بیادماندنی نیز باشد.

     وداع با مصطفی مقتدائی

قسمتی از طرح ها و فعالیت­های حرفه­ای

-  احیا و بازسازی بیش از 16 بنای تاریخی، مسکونی، خدماتی و کالبدی در شهر کاشان از جمله خانه­های طباطبائی، عباسیان، عامریها، شریفیان، حمام سلطان امیراحمد، خانه آل یاسین، خانه بنی کاظمی، خانه حسینی،... و بافت محله علوی در کاشان
-  همکاری با بنیاد فرهنگی کاشان برای تدوین کتاب معماری داخلی کاشان
-  مشارکت در طرح جامع و طراحی صحن و ساختمان­های مجتمع شاهچراغ شیراز
-  مجموعه فرهنگی مذهبی سبز قبا (دزفول)
-  دانشگاه نفت پردیس (اهواز)
-  دانشکده فنی آیت­الله یثربی (کاشان)
-  دانشکده مهندسی فن آوری­های نوین دانشگاه شهید بهشتی
-  دبیرستان بزرگ امام کاشان
-  خوابگاه­های دانشکده پزشکی (تهران، کاشان)
-  مدرسه کودکان استثنائی (کاشان)
-  مجتمع آکادمی المپیک ایران (تهران)
-  کتابخانه دانشگاه محقق اردبیلی
-  سلف سرویس دانشگاه تبریز
-  ساختمان اداری مرکزی مجتمع فولاد (اهواز)
-  کارخانه پیستون تبریز
-  کارخانه سنگبری فراز (کاشان)
-  مجتمع ورزشی زیتون (تهران)
-  طراحی معماری ساختمان دیدگاه سد و نیروگاه کارون 4
-  هتل چهارستاره رضوی (مشهد)
-  برج اداری جهاد کشاورزی (تهران)
-  برج اداری پتروشیمی (تهران)
-  بازنگری در طرح معماری و معماری داخلی ساختمان اداری اطلسی آرام (تهران)
-  شهرک تفریحی خزرآباد (ساری)
-  ایستگاه­های راه آهن کرمانشاه، ملایر، سنندج و همدان
-  معماری داخلی ساختمان مرکزی وزارت راه و ترابری (تهران)
-  طراحی توسعه آرامگاه حافظ و طراحی باغ موزه مشاهیر (شیراز)

زهره نوایی
 

تنها عشق حقیقت دارد

مهندس مصطفی مقتدائی به دیاری دیگر سفر کرد.
عجیب نیست که شاید اسمش رو هم نشنیده باشیم. اهل مصاحبه و معرفی و تبلیغ نبود اما کارهای با ارزشی برای حرفه اش به یادگار گذاشت. نمی خوام از تاریخچه و بیوگرافی و معرفی کارهاش بگم که تعدادشون هم کم نیست، از شاه چراغ شیراز تا مرمت خانه های معروف کاشان و این اواخر توسعه مقبره حافظ و بیمارستان خیریه کودکان اکبر.... فقط هم یک معمار نبود، یک هنرمند به تمام معنی، یک خطاط و یک نقاش. 
اما دنبال گفتن این حرفها هم نیستم. فقط می خوام بگم که مصطفی مقتدائی یک عاشق واقعی بود. خیلی دیر شناختمش و حتی نمی تونم ادعا کنم که شناختمش اما همون چند باری که دیدمش به وضوح تونستم اینو درک کنم. گفته می شه عشق به خدا و رسیدن به اون مقام سخت­ترین مرحله است اما به نظر من انسانها اگر بخوان به عشق خدا می­رسند، با خودشون هم بالاخره به تفاهم می­رسند اما دشوارترین مرحله عشق، عشق بی دریغ و بی چشم ­داشت به انسانهاست.  
جزو معدود انسانهایی بود که دیدم بی هیچ قید و شرطی می­خوان و می­تونند که به همه چیز و همه کس عشق بورزند. حتی در همون حالی که بیماری داشت جسمشو به تحلیل می­برد باز هم این پرتوهای قدرتمند رو می­شد به وضوح دید که دارند از قلبش ساطع می­شند. دوست داشتن رو بلد بود و قدرت معجزه اونرو درک کرده بود و با همین قدرت حتی قادر بود گرد و غبار رو از دل دیگران هم پاک کنه. بخشیدن و بخشیده شدن رو هم خوب می­شناخت و چقدر ساده خیلی­ها رو شیفته خودش کرد.
قدرت و لذت بخشش و دریافت عشق رو حتی در بیتی که این اواخر اغلب بر لبش بود می­شد احساس کرد : 

منحصر شد همه دار و ندارم به جنون               در چه ره خرج کنم این همه دارائی را

از دست دادنش غم بزرگیه اما فکر که می­کنم می­بینم اگر چه جاش خیلی خالیه، با اثر عمیقی که بر دل و جان اطرافیانش به یادگار گذاشته، در وجود تک تک اونها زنده است. و در نهایت زیباترین تعبیر رو می­خوام که از حرفهای خودش بنویسم، از آخرین جمله هاش :
(( ما همواره به جهانهایی دیگر در سفریم اما همه جا تنها عشق حقیقت دارد و باقی می ماند. ))

تکمله: مراسم بزرگداشت آنمرحوم روز یکشنبه پنج اردیبهشت از ساعت 16 الی 18 در مرکز همایش­های بین­المللی رایزن واقع در تهران، نیاوران، کاشانک، نریسیده به سه راه آجودانیه، شماره 210 برگزار خواهد شد.

لینک: دریافت بروشور
لینک: دریافت بروشور

سحر علیزاده شالچی

/ 14 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ادموند

با عرض تسلیت خدمت خانواده محترم ایشان و همچنین تسلیت میگم به کلیه دوستان و همکاران شرکت مهندسین مشاور بینش و فن میخواستم بگم که نام و یاد آقای مهندس مقتدایی همیشه در دل و جان ما زنده و جاری خواهد ماند. روحش شاد.

دوست

همیشه از خودم می پرسیدم چه کسی ساختمونهای زیبای کاشان رو بازسازی کرده و همیشه جواب می دادم یک انسان عاشق با یک روح بزرگ.... هر چند کنار ما نیست ولی تشعشع عشقش جاودانه ما رو در بر گرفته و تا ابد باقیه. روحش شاد

داوود

روز معمار گرامي باد[گل] با درود بر روح پر فتوح اين معمار گرانقدر

سام سلسبیلی

باز هم یک گل از گلهای عرصه معماری پرپر شد... امیدوارم قدر بقیه اساتید معماری را تا وقتی در بین ما هستند بدانیم. خدایش بیامرزد.

زهره

چهل روزه که از پروازش گذشته ،باورش برام خیلی سخته. جای خالیش خیلی آزارم میده. ولی با امید به سرانجام رسوندن کارهای نیمه تمامش که خیلی دوستشون داشت این روزهای سخت میگذره.

مسعود

یادمه روز اولی که رفتم آتلیه مهندس، اصلاً نمی شناختمش. خیلی با اعتماد به نفس رزومه کاریمو گذاشتم جلوش و شروع کردم از کارام براش تعریف کردن. حرفی نمیزد، فقط به دقت گوش میکرد. بعد یه کم درباره کارهایی که تو آتلیه انجام میشد صحبت کرد و دست آخر یه چند تا از کارهاشو بهم نشون داد. وقتی صحبتش تموم شد با شرمندگی بهش گفتم مهندس اجازه میدی بیام تو آتلیت ازت معماری یاد بگیرم؟ بهداً فهمیدم که تمام اون عکسهایی که نشونم داده بود جزء کارهای معمولیش بودن. بارها ازش خواهش کردیم که اجازه بده کارهاتو تو نشریه های معمار و غیره چاپ کنیم. اما دنبال مشهور شدن نبود. سر کارگاه وقتی حرف میزد اگه میخواستی از حرفاش یادداشت برداری فرصت رو از دست میدادی. به قول یکی از همکاران پیمانکارمون، یک اسکیس دستی مهندس از هزارتا دیتیل فنی فنی تره. روزی نبود که بری تو آتلیه و ازش چیزی یاد نگیری، چه در معماری چه در اصول زندگی. حیف شد رفت و ما رو داغدار باقی گذاشت.

ریحانه حسین زاده

معمار همان است که از عشق بنا ساخت روحش شاد

نازنین

جای مهندس اونقدر توی آتلیه خالیه که گاهی رو می کنم به عکسی که از چهره خندانش روی میز کارم گذاشتم و کافرانه التماس می کنم که برگرد...اما افسوس...

محسن

سلام خیلی خیلی خوشحال میشم در مورد چند جمله آخر این پست نظر بدبد http://memarigoft.blogfa.com/post-65.aspx

یه شاگرد عاشق (میترا)

10 سال پیش رفتم بینش و فن و برای خودم مدعی بودم - مهندس بهم گفت معمار باش نه تکنسین و من نمی فهمیدم . سالها شاگردیش رو کردم . افتخار میکنم که به من میگفت دوست و من شرمگینانه میگفنم : یه شاگرد عاشق - مهندس عزیزم رفت - یه دنیا عاشقی رو با خودش برد ولی عشقی که تو دل تک تک شیفتگانش جا گذاشت اونو همیشه زنده نگه میداره عاشق روزیم که با خط خودش برام نوشت : منحصر شد همه دار و ندارم به جنون در چه ره خرج کنم اینهمه دارائی را مهندس مهمترین آدم زندگیم بود تو 10 سال گذشته ...... نمی دونم دیگه به کی باید بگم که اوضاع چطوره !!!!.......