خلاقیت در طراحی - ۴

ژان نوول و طــــراحی داخـــــلی

 

Initiative in Design – 4

Jean Nouvel & Interior Design with Corian®Nouvel Lumieres

طراحی داخلی - سیستم نوری -  ژان نوول               

نمايشگاه امسال ميلان در حوزه طراحی،‌ 17 تا 23 آپريل برگزار گرديد. ژان نوول يكی از خلاق­ترين معماران جهان،‌ سيستم " Corian® Nouvel Lumieres " را ارائه نمود كه اسلوبی جديد از سيتمهای سنسور دار(حسی) در طراحی محيط و معماری داخلی می­باشد. كاركرد اين سيستم در شش زمينه از جمله آشپزخانه، اتاق نشيمن، كتابخانه،‌ حمام و اتاق خواب بررسی گرديد و چگونگی فعل و انفعالات متقابل بين نور و اين سيستم تحليل گشت. اين پروژه تحت حمايت مالی"DuPont™ Corian"  قرار داشته و شركت­های بسياری كه در زمينه دكوراسيون،‌ توليد پنل­های ديوار و سقف فعاليت دارند نيز در اين امر همكاری داشتند. در اين كار خواسته ژان نوول اين بوده است كه پوسته­های فيزيكی Corian® و عملکرد آن را از طريق الگوهای نوری كه می­توانند از ميان ضخامت­های مختلف اشيا پرتو افکنی کنند،‌ شرح دهد. در طراحی كتابخانه ای با این سیستم،‌ ابداعی كه صورت گرفته است يكپارچگی عناصری چون سيم­كشی،‌گرمايش و تهويه در يك پنل ديواری است،‌ در ضمن قفسه­ها قابل تغيير هستند و با درزهايی كه در روی پنل ايجاد شده و همچنين نوری كه از پشت پنل ساطع می­شود،‌ در بازچينی قفسه­ها می­توانيم فرم­های كثيری از يك كتابخانه را داشته باشيم، راه حلی عملكردی كه با در نظر گرفتن ارزش­های زيبائی شناسانه مطرح گشته است. در محيطی های دیگری مانند قفسه­های آشپزخانه هويتی ديگر از اشيا و يا در ديواره اتاق خواب تصاويری ‌نمادين و انتزاعی از ابرها و غروب بوسيله نور و پنل­ها ايجاد می­شود.  

        طراحی داخلی - سیستم نوری -  ژان نوول

        طراحی داخلی - سیستم نوری -  ژان نوول

        طراحی داخلی - سیستم نوری -  ژان نوول

        طراحی داخلی - سیستم نوری -  ژان نوول

        طراحی داخلی - سیستم نوری -  ژان نوول

        طراحی داخلی - سیستم نوری -  ژان نوول

سخن ژان نوول با متخصصان عرصه معماری و طراحی:

 

من همواره اينگونه انديشيده­ام كهCorian®   بعنوان عنصری است كه نمادی‌ بديع از انتزاع و تجريد است، در حقيقت بوجود آوردن چيزهايی است كه حضور فيزيكی ندارند. شما چگونه چيزهايی‌ را كه حضور ندارند ارائه می­كنيد؟ اين گفته يك سؤال‌ سخت و هميشگی برای معمارانی بوده است كه خواسته­اند ماهيت شعر گونه يك طرح و ايده ذهنی را حفظ كنند در حاليكه آن را به واقعيت تبديل می­نمايند. اين بهترين دليل من برای اين همه صبر و تلاشی است كه در نحوه طراحی يك فضا درCorian® و ماهيت نور داشته­ام، برای Corian® و پروژه  Nouvel Lumieresو‌ آشكار كردن فضاهای داخلی كه با پوسته­های  Corian® ارتباط پيدا می­كنند و  درجات متفاوتی كه از شفافيت در عناصر و احجام بوجود می­آيد،‌ بسيار تلاش نموده­ام. من با استفاده از نورهايی كه در پشت پنل­ها ايجاد كردم ، با برجسته كردن نقش­ها، انتزاع در فعل و انفعالات و جاذبه پديده تابناكی نور به این منظور دست يافتم. خلوص، ظرافت و انسجام طرح­های هنری، عقيده راسخی است كه به فضاهای Corian® Nouvel  Lumiere  شكل می­دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و دیدن فیلم نمایشگاه کلیک کنید.  ( low res)  

برای کسب اطلاعات بیشتر و دیدن فیلم نمایشگاه کلیک کنید.  ( high res)

اولدوز فضلعلی

/ 6 نظر / 32 بازدید
محمد ناصری

شما چگونه چيزهايی‌ را كه حضور ندارند ارائه می­كنيد؟ جواب این سوال پاسخگو سوالات بسیاری از نظریه های تازه بنیان معماری ست.سوالی ایست که مدت ها دنبال جواب آن بوده ام. سلام.وبلاگ من هم با مطلبی با عنوان سازه متحرک اپدیت شده.نظراتان را از ما دریغ نکنید.

ابوالفضل

مطالبتون همچنان به روز و خواندنی‌تون باعث شده من اينجا زياد بيام، هرچند ردی از خودم به جا نمی‌گذارم.

ابوالفضل

مطالبتون=مطالب

شيوا فضلعلی

برای شما دو دوست عزيز آرزوی موفقيت مي نمايم.

مجيد نجفی

خانم فضلعلی عزيز خسته نباشيد بسيار خوب و خواندنی بود با آرزوی موفقیت روز افزون برای شما و همکارتان

احسان

سلام خسته نباشين اين طرحها خيلی جالبه و بعضيهاشون آرام بخش