یاران معمار نیز غریبانه از خانه میروند!

یک خداحافظی کوتاه

  

یاران معمار نیز غریبانه از خانه می­روند!

  

A Short Farewell

Architect Friends, Go Strange From Home Too!

  

       naderkhalili.jpg

 نیاز جهان به مسکن شامل میلیون­ها انسان آواره، پناهنده و بی­خانمان می­شود که قربانی بلایای طبیعی و جنگ شده­اند، معمار ایرانی نادر خلیلی، امیدوار است که بتواند این نیاز را با راه­حل­ها و روش ساخت خاص خود مرتفع سازد. پس از تحقیقات زیادی که بر روی معماری بومی ایران و بناهایی که از خاک ساخته می­شوند،انجام گرفت و طبق گونه­های اولیه شناخته شده در این زمینه، او توانسته است سیستمی از ساخت و ساز که شامل کیسه­های شنی است، بدست آورد. در این روش کیسه­ها از شن پر شده و در پلانی دایره شکل در کنار هم قرار می­گیرند در هر لایه افقی یک ردیف سیم خاردار گذاشته می­شود که وظیفه مهار این کیسه­ها را بر عهده دارد و این کار، بنا را منسجم ساخته و در برابر زلزله مقاوم می­سازد. از این رو کیسه­های شنی و سیم­های خارداری که در جنگ مورد استفاده قرار می­گیرند، امروز برای مقاصدی صلح آمیز بکار می­روند و با معماری سنتی و نیازهای جهان معاصر ادغام می­شوند.آنچه خواندید، ترجمه بخشی از سخنانی بود که در سال 2004، هنگامی که نادر خلیلی شایسته دریافت جایزه آقاخان شد، قرائت نمودند.

سایت اینترنتی آفتاب درباره او اینگونه نوشته بود: معماری پایدار در آمریکا با الهام از اشعار مولوی؛ یکی از قدیمی­ترین و غنی­ترین فرهنگ­های دنیا، جهان­بینی مولانا، شاعر ایرانی قرن سیزدهم میلادی و فرصت­های مناسب در مدرن­ترین کشور جهان، الهام بخش یکی از برجسته­ترین آرشیتکت­های ایرانی­الاصل تبع آمریکا شدند تا راه­حل­های نوینی برای یکی از قدیمی­ترین مشکلات دنیا یعنی بی­خانمانی بیابد. و این درباره کسی نبود جز نادر خلیلی و دو صفحه توضیح کامل در مورد نحوه تفکر و عملکرد ایشان در معماری، که خواندن آن خالی از لطف نیست. 

        naderkhalili1.jpg 

        naderkhalili2.jpg 

        naderkhalili3.jpg

18 اسفند ماه خبر از دست دادن مهندس نادر خلیلی را از طریق برخی سایت های اینترنتی شنیدیم؛ معمار و معماری­نویس معاصر، برنده جایزه آقاخان، مبدع روش گلتافتن و خانه­های سرامیکی...سلام اینجا ایران است از نادر خلیلی چه خبر؟! استاد روحتان شاد، از وقتی فوت کرده­اید به یادتان افتاده­ایم، روزهای قبل در دانشکده خبری از شما نبود، اساتید چیزی از موفقیت­های شما به ما نگفتند! اخبار هم چیزی نگفت. شما حدود 40 سال پیش در تهران آسمان­خراش می­ساختید و معمار برجسته­ای بودید، اما خوب چون کمی از ایران دور شدید، بالاخره اوضاع متفاوت شد و ما نتوانستیم که حتی ابداعات شما را هم قبول بکنیم! شما با خاک در دل کویر چه کارها که نکردید و ما فکر کردیم فقط حسن فتحی اینگونه معماری می­کند. وقتی کتاب "تنها دویدن" را نوشتید هم به ما خبر ندادند. فکر می­کنم اکنون به یاد کارهای شما دور هم جمع بشویم و شما را مدح کنیم. قرار شده است در سایتی تمام کارهای شما توضیح داده شود و همگی با آنها و روش­های شما آشنا بشویم، بیوگرافی شما را نوشته­اند و اینکه کجا درس خوانده­اید، خلاصه که امروز ما شما را تا حدی شناخته­ایم. استاد شما در وطن غریب بودید مثل خیلی های دیگر. یادتان گرامی.

 

مطالب سایر دوستان: 

یادها و یادگارها،نادر خلیلی - بهرام هوشیار یوسفی

آقای خلیلی درگذشت - محمد افشار 

نادر خلیلی در سن ۷۱ سالگی درگذشت - محمد حامد موسوی 

بازخوانی یک گفت و شنود مطبوعاتی - کمال یوسف پور 

فضای رویداد

/ 4 نظر / 63 بازدید
محمد

واقعا متاثر شدم از فوت ایشون ایشون همیشه تلاشش برای من الگو بود کتاب تنها دویدن واقعا لذت داشت خواندش همیشه به مشکل سختی تو معماری بر میخورم یاد نادر خلیلی میوفتم که برای رسیدن به اهدافش چه سختی های کشید

ف.ه

یادم می آید شاعری نوشته بود:‌ شمایی که در خانه حیاتم نبودید به مزار ابدی ام نیایید... اما من می اندیشم... حداقل هنگام مرگ غریب نباشیم... نه در دید دوستان نه هم وطنان و هم پیمانان!

نصیر زرین پناه

خانم فضلعلی / آقای پوراسماعیل، سلام. سال نو پیشاپیش مبارک. لطفاً در نظرخواهی برای انتخاب موضوع ضیافت پنجم شرکت کنید. ممنونم.

علی هاشمی

بزرگان دست ایرانیان زود کوچکان می شوند، شاید بهتر باشد که آثار باستانیمان را در موزه هایی چون لوور و غیره محافظت کنند. تا یادشان برایمان حداقل زنده بماند...