نگاهی به اطلس معماری معاصر جهان  - 2

شـــرق استراليــــــا  - 1

   

 

THE PHAIDON ATLAS of Contemporary World Architecture

Australia east - 1

/>/>اطلس معماری - استرالیا           

  

خانه Ogilvie،‌ واقع در ساحل Sunshine در كوئينزلند استراليا،‌ كاری از گروه معماری Kerry Hill

 

اطلس معماری - استرالیا           

   

اين بنا در دماغه و منظره­ای‌ تماشايی كه رو به ساحل Sunshine و پارك طبيعی Noosa می­باشد،‌ قرار گرفته است. بنا خانه­ای تك واحدی است، جايگيری آن در اين منطقه باعث می­شود كه حريم آن از بناهای‌ مجاور حفظ شود و همچنين در مقابل باد غالب جنوب شرقی از بنا حراست گردد. مدخل بنا از ميان يك حياط آبی كه در سطح پايين­تری نسبت به بناست، می­گذرد. راهروها نيز در همان سمت قرار دارند و از كنار استخر به اتاق مهمان و سالن ژيمناستيك منتهی می­شوند. اين قسمت بنا بر چشم­انداز اقيانوس احاطه دارد. در انتهای اين قسمت راه­پله­ای وجود دارد كه دسترسی به طبقه بعدی را ميسر می­سازد، در طبقه فوقانی فضاهای خصوصی و سرپوشيده كه شامل فضای نشيمن، غذاخوری، آشپزخانه و ... می­باشد قرار دارند كه در بهترين جای سايت قرار گرفته­اند. فرم فضاها به گونه­ای است كه كرانه بزرگی را در حدود 12*36 متر اشغال كرده­اند و تنوع عملكرد را بوجود می­آورند. بنا دارای استخر شنايی است كه لبه شرقی آن رو به اقيانوس است و در همان قسمت تراس سرپوشيده­ای قرار دارد. خارج بنا از يك سری لايه­ها  و جعبه­های متقاطع ساخته شده كه در نهايت با تيرهای چوبی‌ پرده مانند پوشيده شده­اند و اين امر شرايط آب و هوايی را معتدل می­كند و كانون توجه را به سمت منظر اقيانوس معطوف می­سازد.

 

اطلس معماری - استرالیا          

 

اطلس معماری - استرالیا        

  

كتابخانه دانشگاه ساحل Sunshine واقع در كوئينزلند استراليا، ‌كاری از Blig voller Nielden association  و با همراهی John Mainwaring & associsate

اطلس معماری - استرالیا           

  

يك معماری متمايز در ساحل Sunshine  كوئينزلند رشد پيدا كرده است،‌ در طراحی‌ آن از اقليم،‌ نور و مصالح بومی‌ الهام گرفته شده است؛ برای بار نخست اين نوع معماری در ساخت بناهای ‌مسكونی آشكار گرديد، ساخت كتابخانه دانشگاه اين بيان معماری را گسترش داد و الفبای ‌آن را از مرز ساخت خانه­ها فراتر برد، خلق يك فضای‌ نمادين برای ‌محوطه دانشگاه كه بطور طبيعی سرشت يك كتابخانه را نشان دهد. بنا در قلب پلان اصلی دانشگاه جديد قرار گرفته است و به عنوان فضای‌ مكث كه توقفگاه نمادين يادگيری‌ است برپا گرديده است، هنگاميكه كار خود را آغاز می­كند و درب آن باز است به مراجعين خود خوش­آمد می­گويد و به مخزنی‌ استوار و ايمن از دانش بدل می­گردد. ايوان­های‌ ممتد در بدنه شمال شرقی‌ بنا سازماندهي گشته­اند كه نمادی‌ از بدست آوردن اجتماع، انجمن و سپس رهايی‌ می­باشند و استعاره­ای‌ از رها كردن و جاری‌ ساختن دانش در بيرون از بنا هستند. ايوان­ به عنوان يك مسير ارتباطی‌ گردشی و فضای‌تجمع عمل می­كند و با يك سری‌ از ديواره های‌ چوبی پوشيده شده است كه صدا را باز می­تابانند و در مقابل نوسانات شديد آب و هوا نيز كاربری دارند.‌ رويكرد مفهومی‌بنا به گونه­ای‌ است كه از يك كل اقتباس می­كند و با نحوه نگرش به كتابخانه به عنوان يك بنای انبار گونه و بسته مغايرت می­نمايد، هر سطح و طبقه بنا كاملاً آشكار می­باشد. در بالاترين طبقه، سالن مطالعه اصلی قرار دارد، سقف آن كنگره­دار است و يادآور كتابفروشی­های سنتی است، نوری‌ كه در اسارت گرفته شده و اذهان خوانندگان را روشن می­سازد.

 

اطلس معماری - استرالیا                                             

اولدوز فضلعلی     

/ 5 نظر / 61 بازدید
مهران فره راز

با سلام. من مهران فره راز هستم.۲۴ سال سن دارم و در بلوار ابوذر خيابان پيروزی تهران زندگی می کنم. من يک ساب دامين دارم که از پر بيننده ترين وب سايت های ايرانی. سايت من تشکیل شده از زندگی نامه ئ من و یک سری عکس. بهتون پيشنهاد مي کنم که نوشته های منو بخونید چون ممکنه اثر خاصی تو زندگيتون داشته باشه. و خوشحال ميشم اگر نظری داشتيد به آدرس ای ميل من بفرستيد و يا آی دی منو اد کنيد تا در يک فرصت مناسب با هم چت کنيم. از دوستانی هم که به این وبلاگ سر می زنن میخوام که به ساب دامین من هم تشریف بیارن و نوشته های منو بخونن و نظرشونو در مورد نوشته های من به من بگن. با تشکر... مهران فره راز. سايت من : URL:Http://www.Mehranfarahraz.4t.com ایمیل من : Mehranf8398@yahoo.com

ابوالفضل

سلام. يك ايميل براتون فرستادم، ممنون می‌شم اگر به مطلبي كه در اون توضيح دادم ترتيب اثر بدين.

شهرام سنجابی

سلام خانم فضلعلی.از اين که مبينم که وبلاگ به اين قشنگی راه انداخته ايد،خيلی خوشحالم.آخرين بار شما را تو جلسه دفاع از پايان نامه ام ملاقات کردم.زمان زيادی از آن رويداد ميگذره.اميدورام که این بار شما رو تو وبلاگ خودم ببينم.موضوع وبلاگم آموزش معماری و شهرسازی و مرمت به سه زبان فارسی ،ايتاليايی و آذری می باشد.منتظر تشريف فرمايی تون هستم.

مهدی

می خوام فقطبا شما آشنا بشم می خوام از تجربيات شما در هر زمينه استفاده کنم اگه امکانش هست