معماران دیر شکوفا می­شوند - Architects Are Late Bloomers

جدی نگیرید

معماران دیر شکوفا می­شوند

Do Not Seriously
Architects Are Late Bloomers

بیشتر معماران، تا حدود سن 50 به گام­های بلند حرفه­ای خود نمی­رسند!

احتمالا رشته دیگری وجود ندارد که فرد برای موضوعی چنین منسجم و خاص، نیاز به جمع آوری گستره وسیعی از دانش داشته باشد. معمار باید درباره تاریخ، هنر، جامعه شناسی، فیزیک، روان شناسی، مصالح، نشانه شناسی، جریانات سیاسی و بسیاری زمینه­های دیگر نیز بداند و بایستی ساختمانی بسازد که آیین نامه­ها و ضوابط را رعایت کند، شرایط آب و هوایی را در نظر گیرد، در مقابل زلزله مقاوم باشد، آسانسورها و سیستم­های مکانیکی کارآمد داشته باشد و نیازهای کارکردی پیچیده و احساسی کارفرما را در نظر بگیرد. آموختن چگونگی گردهم آوردن موارد بسیار زیاد در یک محصول به هم پیوسته و سازگار، نیازمند زمان زیادی است و در این مسیر آزمایش و خطاهای زیادی صورت می­گیرد.
اگر می­خواهید در رشته معماری قدم بگذارید، باید زمان زیادی برای آن سپری کنید. معماری ارزش آن را دارد.

     معماران دیر شکوفا می شوند - Architects Are Late Bloomers

منبع: فردریک، ماتئو. ١٣٨8. ترجمه احسان شیخ الحرم. 101 نکته ای که در مدرسه معماری آموختم، انتشارات حرفه هنرمند. تهران.

تکمله: معماری جزء معدود رشته­هائیه که یک نفر به محض ورود به دانشگاه به شدت جو گیر می­شه و بلافاصله Facade معمارانه برای خودش دست و پا می­کنه. اغلب این ظاهر معمارانه با شب نشینی و دود و دم و شمع و شعر و ... تکمیل می­شه. زدن حرف­های قلمبه، به کار بردن کلمات لاتین و خلاصه ... کانسپت چوال بودن جزء ملزومات قطعی کار به حساب میاد. همراه داشتن یک عدد کیف A0، یک عدد غلاف خمپاره و یک کوله پشتی پاره پاره معمولا جزء ارقام اولیه است و الزام آور نیست. همینطور داشتن دو تا سه عدد موبایل، یک هندزفری آویزون از گوش، چرخش مداوم یک آدامس مستعمل در دهان، یک عینک دودیه طرح رامبویی در یقه و پنجاه عدد اتود بدون مغز هم می­تونه به غنای گرافیکیه شخص مورد نظر کمک شایانی بکنه. داشتن طبع شاعرانه، قدم زدن با زحمت فراوان زیر باران، نشستن زیر برف و خیره شدن به آسمان به یقین، بار مفهومیه کانسپت رو غنی تر هم خواهد کرد. ساعت­ها زل زدن به درخت، هم آوایی با پرنده مورد نظر­ و سپس ترسیم یک خط ...... در ادامه پک زدن به سیگار و ...
و این ماجرا همچنان ادامه دارد و تراوشات ذهن بصورت خطوط بر روی کاغذ سرازیر می­شود.
این داستان واقعیه زندگی ماست. ای کاش به جای داشتن ادعاهای کاذب و ساختن یک نمای ظاهری دروغین برای خودمان، کمی هم به فکر باطنمون باشیم. همیشه به دانشجوهای پزشکی غبطه می­خورم وقتی می­بینم ساعتها، ماه­ها و سالها صرف مطالعه کتابهای قطور می­کنند در حالی که اگه از اغلب دانشجوهای سال آخر معماری سئوال کنی، حتی دو تا کتاب معماری رو هم درست حسابی مطالعه نکردن چه برسه به مجله­ها، سایت­ها و ...  اما از حرف زدن، نقد کردن یک سویه و ادعا داشتن هیچ کم و کسری ندارن و این فرهنگ حالا حالاها درست بشو نیست.

آرش پوراسماعیل

/ 24 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سئودا

اولین شماره ی فصلنامه ی تخصصی طراح در پاییز 89 این فصلنامه ضمن داشتن تصوری نو و دیدگاهی تاثیر گذار به مفاهیم بنیادین قصد داردمفاهیم هنر معماری را در قالب مصادیقی نو و کاربردی مطرح نماید. ضمن اینکه به معرفی فن آوری و تکنیکهای پیشرفته در راستای معماری هماهنگ جهانی می پردازد به معرفی پروژه های مطرح جهان معماری در فضای آکادمیک مهم دنیا و بررسی مقالات و دستاوردهای عرصه،هنر و معماری و موضوعاتی مانند ارتباط معماری با تکنولوژی شهر سازی،معماری سبز،توسعه پایدار و معماری داخلی نیز می پردازد.(سخن سردبیر مجله) در این شماره نگاه ویژه ای به استادیوم های قرن 21،نماد خلاقیت،تکنولوژی و برنامه ریزی شده است.

مهدیمهدوی

سلام خوشحالم از آشنایتونفخیلی جالب بود ولی دیگه نه درون حد[لبخند] استاد یه مطلبی رو تو وبلاگ گذاشتم که می خوام اگه وقت دارین یه سر بزنین و نظرتونم بگین,مرسی

مهدیمهدوی

ببخشید سریع تایپ کردم اونجوری شد [ناراحت]

عرفان

سلام خدمت جامعه ی هنرمند و هنریه معماری -تمامی این مطالب جالب و تجربی است -اما چیزی که در معماری امروز کشور ما مهمه اینه که ما زبان معماری حال و آینده را بدانیم و از خلق شگفتیها نهراسیم و بجای بحث درباره ی معماری امروز درباره ی آینده و اتفاقاتی که ما میتوانیم انجام دهیم صحبت کنیم تا تمامی خاطرات تلخ حال و گذشته را جبران کنیم-ممنون از این مطالب که شاید بعضی ها از خواب خرگوشیشان بیدار شن !

ابراهیم روحی

بسیار زیبا بود معمار فردی با جایگاه اجتماعی بالاست، زیرا به قول شما یک معمار باید یک فرد آگاه در زمینه های مختلف باشد و این ضرورت با مطالعه همه جانبه معمار در همه زمینه ها باید برقرار گردد ولی باز به قول خود شما متاسفانه در ایران خیلی از دانشجویان معماری در حد رشته خود نیز غافل از مطالعه هستند. و حال با ظاهر کاری ندارم که آن دیگر دست خود شخص است ولی ای کاش یک دانشجوی معماری مطالعاتی فراتر از بحث صرف ساختمان داشته باشد که آن می تواند شامل زیبایی شناسی هنری ، فلسفه و ... باشد.

محـــبوبه جبـــارنژاد

سلام , تن آدمی شریف است به جان آدمیت / نه همین لباس زیباست نشان آدمیت/ این درسته که از روی لباس نمی توان به شخصیت آدمها پی برد و قضاوت کرد. ولی تمیز و شیک پوشیدن (‌ نه گران قیمت ) از ایمان است. اصولا" قضاوتی که از روی آگاهی و شناخت نباشه ارزش درستی نداره. همچنانکه : تا مرد ( انسان ) سخن نگفته باشد / عیب و هنرش نهفته باشد/ وقتی انسان شروع به سخن گفتن می کنه شخصیت و منزلت وی پیدا می شه. البته انسانهای چند شخصیتی در این بین نیز کم نیستند که با کمی تیز بینی آنها نیز قابل تشخیصند./ با تشکر!

محـــبوبه جبـــارنژاد

و اما در پاسخ دوست عزیزمان که فرمودند روابط علمی - دانشگاهی ما در سطح دبیرستان تقلیل یافته , می تونم بگم که مقصر دیدگاه ناپاک جامعه است و یه کمی هم خودمون . وقتی رابطه استاد و دانشگاه در یک ترم درسی به اتمام می رسه , وقتی استاد خانم آدرس دفترش کارش رو به دانشجویی که استاد راهنما انتخابش کرده نمی ده , وقتی دانشگاه با دید مسموم به دانشجوها نگاه می کنه که فلانی چرا در یک روز دوبار با استاد حرف زد , وقتی مسئول آموزش میاد و تو کلاس درس که جای مقدسی است سرک می کشه و کنترل می کنه ... دیگه نمی دونم چی بگم

محسن حسنی

یه استاد داریم خیلی باحاله خوب میگه .... میگه ... دن به معمارو معماری معماری یه زمانی ابهتی داشت در حد رتبه 2 رقمی الان چی؟...البته به علت ادب!!! نمیتونم بقیه حرفاشونو نقل قول کنم ولی نظر من اینه که همه تا یه حد معماریو خیلی راحت میرن بالا از یه جاییم دیگه دست معمارو ساختمانو اینا نیست دست سیاسته این سیاست بود که افرادی توی معماری غول نشون داده میشن و غولایی هم توی گوشه یه دانشگاه باچند تا دانشجوی احمق سرو کله میزنن.... مگه اینهمه معماری معماری میکنیم معماری چیه؟ فکر میکنیم کی هستیم که با دماغ نیم متر بالاتر!!! از جلوی بقیه مهندسا رد میشیم؟ به والله خیلی ها رو میشناسم از روی حماقتشون با استادای فهمیده بحث میکنن رو حساب اینکه دو تا فیلم سینمایی دیدنو از فرم و هنرو اینجور چیزا سرشون میشه یک تعریف معماری از دو استاد نشنیدیم اینه که معماریو جالب کرده ولی بعضیا خیلی معماریو بد میفهمن بعضیا اونو بامجسمه سازی اشتباه گرفتن حاجی قعطش کن که دلم خونه....

زهرا حضرتی

اگر سعی کنیم بیشتر از اینکه ادعا داشته باشیم و پرحرفی کنیم, عمل کنیم موفق تر خواهیم بود .