شهر و شهر

  

شب و جلوه هایی از نــور و رنــگ در شهر

به بهانه افتتاح پل کابلی تبریز

   

 

City & City

Night & Effects of Light & Color in City

  

  

        شهر و شهر - نور و رنگ - پل کابلی تبریز 

اغلب شهرهای ما از دیرباز فاقد تنوع رنگی بوده­اند و غیر از کاشی­های رنگارنگ مساجد و برخی بناهای دیگر هیچ جلوه­ای از رنگ در شهرها وجود نداشته است. این خصیصه در زمستانها با از میان رفتن پوشش سبز گیاهی بیشتر خودنمایی می­کند. گویا شهرها، غیر از سیاهی و سفیدی جلوه دیگری ندارند. از طرفی هم عدم تمایل به استفاده از مصالح نوین رنگی در معماری مزید بر علت شده است. اما شب هنگام این خصیصه یعنی عدم تنوع رنگی، بیشتر خودنمایی می­کند. با توجه به اینکه نورپردازی معابر و بناهای شهری مدتهاست که در اکثر شهرهای جهان بصورتی کاملا حرفه­ای پذیرفته شده است اما این امر هم به مانند سایر امور در برنامه­های شهری ما جایگاهی ندارد، به گونه­ای که حتی گاهی در نورپردازی بناهای باشکوه تاریخی هم کم لطفی می­شود. 

این مطلب بهانه­ای شد جهت معرفی پل کابلی شهر تبریز که به تازگی افتتاح شده است. فارغ از تمامی مباحث مطرح شده در قبال این پل و کارآمدی آن باید گفت که ظاهرا جهت نورپردازی این پل از یک مشاور برای تهیه طرح مطالعاتی استفاده شده است و نتیجه کار بصورت سه آلترناتیو با برآورد هزینه های اجرایی آن بوده و نهایتا سه انیمیشن از انواع آیتم های مورد نظر مشاور تهیه و به کارفرما ارائه شده است. هرچند در مرحله اجرا موارد پیشنهادی بصورت کامل مورد توجه قرار نگرفته اما نتیجه کار، حداقل تنوع رنگی را برای دیدگان شهروندان یک شهر به اصطلاح کلانشهر فراهم آورده است.

    

                                 شهر و شهر - نور و رنگ - پل کابلی تبریز 

  

        شهر و شهر - نور و رنگ - پل کابلی تبریز

 

        شهر و شهر - نور و رنگ - پل کابلی تبریز

 

آرش پوراسماعیل

 

/ 9 نظر / 8 بازدید
بختيار لطفی

سلام آرش عزيز و خانم فضلعلي به سهم خودم از تلاشهايتان در معرفي رويدادهاي شهرمان سپاسگزارم. مي دانم كه همه اين كارهاي داوطلبانه شما وقت مي‌برد، زحمت و هزينه دارد. خوشحالم كه شماها را داريم، پاينده باشيد.

محمد ناصری

سلام.خسته نباشید. می خواستم متذکر شوم که تاسیسات و تکنولوژی ایجاد چنین نورپردازی هایی نیز می بایست مورد توجه و دقت قرار گیرد.برای مثال وقتی در محله خود ما پارکی ساخته شد به نام پارک بعثت با نور پردازی فوق العاده ای که استاد بزرگ من جناب مهندس ایروانیان طراحی آن را بر عهده داشتند تا مدت ها فکر می کردم که می تواند پایه گذار حرکتی بزرگ در معماری و شهرسازی شیراز باشد.ولی به مرور زمان هم اکنون که حدود 4 ماه از ساخت آن می گذرد قعطی برق این منطقه به علت فشار زیاد باعث شده که زندگی در چنین محله ای طاقت فرسا شود وای کاش این نورپردازی هرگز اجرا نمی شد.

علیرضا

اين حرکت ها باعث اميدواريه.اميدوارم مردم هم کم کم تفاوت هارو حس کنن و زيبايی سيمای شهری براشون مهم بشه...

محمد ناصری

با سلام مجدد خدمت دوستان گرامی. وبلاگ با مطلبی با موضوع Kinetic Art and Architecture به روز شد. اگر فرصت داشتید خوشحال می شوم که سری بزنید و قلمی.

اتاق آبی

سلام. ااز نظری که نسبت به وبلاگم دارید ممنونم. بله همانطور که اشاره کردید، اتاق آبی برای من یک جلوه ی بیرونی دارد، همراه با تجربیات منحصر به فرد خود. در ضمن از وبلاگ بسیار مفید و ارزنده تان هم بی نهایت استفاده می کنیم. امیدوارم که همینطور خستگی ناپذیر به کارتان ادامه دهید. موفق باشید.

بهرام

سلام وبلاگ خوبی داريد . خوشحال ميشم به منم سری بزنيد . اينم آدرس گالری عکس من : http://www.iranfreephoto.com/profile/tondran

ترک

ای ول!! کلان شهر فقط طهران!!!!!!!!

باقري

سلام آقا آرش خوب هستيد؟ از اينكه به وبلاگتون سرزدم خوشحالم. چه خبر چيكار مي‌كني؟