در آستانه یک فاجعه زیست محیطی

خارج از معماری – گردشگری 1

در آستانه یک فاجعه زیست محیطی

 Abroad Of Architecture - Tourism 1

In Sill Of An Environmental Tragedy

بستن قطعات ریز و درشت پارچه­های رنگی که هریک نماد یک حاجت است بر شاخ و برگ یک درخت مقدس و سپس به انتظار نشستن برای حل مشکل، عادتی است تاریخی در خون و رگ مردم این دیار که نمونه­هایش در ادیان مختلف این سرزمین از زرتشتی تا مسلمان و از درخت کهنسال چک چک تا درخت تنومند نطنز قابل مشاهده است. در ذهن و باور یک انسان سنت مدار، یک درخت کهنسال مقدس سمبلی است از شکوه و قدرت بی­کران طبیعت و شاید نیروهای ماوراء طبیعی که سرمنشاء بسیاری از آنها در اساطیر نهفته است. باورهای انسان سنتی با اسطوره عجین شده و شفابخشی نیروهای مافوق طبیعی در ذهنیت او نهادینه شده است.

        فاجعه زیست محیطی

خواه این باورها درست یا نادرست باشد باید قبول کرد که طبیعت مظهر قدرت و توانمندی و جولانگاه بسیاری از نیروهای ناشناخته است؛ اما امروزه این طبیعت باشکوه چنان در دستان انسان صنعت زده گرفتار شده که در آستانه یک فاجعه تاریخی قرار گرفته است. باید ببینیم و باور کنیم که فاجعه در آستانه وقوع است و این واقعه در کشورهای درحال توسعه بسیار نزدیک است. در جهان توسعه یافته، محیط زیست از چنان اهمیتی برخوردار است که به تدریج صنایع بزرگ آلوده کننده به کشورهای درحال توسعه منتقل شده و در سایر صنایع و تولیدات، استانداردهای بسیار سختی که حامی محیط زیست است وضع شده است. اگر شما در محدوده اتحادیه اروپا یک محصول صنعتی کوچک خریداری کنید در جعبه مقوایی آن میزان و درصد قابلیت بازیافت آن محصول درج شده است. اگر یک کالای الکترونیکی باشد طریقه بازیافت آن از طریق شرکت­های زیر مجموعه تولید کننده قید شده است و حتی یک باطری کوچک نیرو هم اجازه دفع از طریق زباله­های خانگی را ندارد.  در حال حاضر در کشورهای صنعتی، تولید بسیاری از کالاها متوقف شده و تولید و مصرف محصولات پلاستیکی به حداقل رسیده است.

        فاجعه زیست محیطی

اما در کشورهای درحال توسعه­ای نظیر کشور خودمان نه تنها به محیط زیست توجهی نشده است بلکه دولتمردان حتی به مقوله فرهنگ سازی در رابطه با محیط زیست هم بی­توجه بوده­اند. در دهه­های اخیر، تولید محصولات یکبار مصرف پلاستیکی به صورت غیرقابل تصوری افزایش یافته است، درحالی که هیچ راهکار مفیدی برای بازیافت آنها اندیشیده نشده است. زباله­های صنعتی، سموم کشاورزی، پسابها، زباله­های بیمارستانی و خانگی بدون هیچ محدودیتی وارد حریم رودخانه­ها، دریاچه­ها و خاک­های باارزش کشور می­شوند. از همه بدتر و فاجعه بارتر آلودگی شدیدی است که گردشگران به محیط زیست وارد می­کنند. اکنون جنگلها، رودخانه­ها، دامنه کوهها و حتی سواحل دریاها هم از گزند گردشگران در امان نیستند. ماشینهای مدل بالا و خانواده­های مدعی تمدن به راحتی ظروف پلاستیکی و زباله­ها را از پنجره اتومبیل خود در حریم جاده­ها رها می­کنند. بسیاری بعد از جمع کردن بساط چادر خود، زباله­ها را به طبیعت هدیه می­کنند تا درنهایت شاهد چنان مناظر حیرت انگیزی باشیم که شاید در هیچ کجای جهان دیده نشود. اکنون ما این طبیعت زیبا را به مثابه همان درخت مقدسی می­پنداریم که قطعات ریز و درشت زباله­ها را همانند پارچه­های رنگی بر شاخ و برگ آنها می­آویزیم و بالاجبار باید در انتظار روزی بنشینیم که این حاجت جدید برآورده شود و پاسخ متقابل طبیعت را بشنویم. برآورده شدن این خواسته و جواب طبیعت به ما البته بسیار دردناک خواهد بود و لطمه آن شاید تا صدها سال قابل جبران نباشد.

        فاجعه زیست محیطی

        فاجعه زیست محیطی

امروز باید آگاه باشیم و باید فرهنگ سازی کنیم و باید بدانیم که وسعت فاجعه تا چه حد است. باید بدانیم که یک لیتر از فرآورده­های نفتی قادر است میلیونها لیتر از آبهای زیر زمینی را آلوده می­کند. باید بدانیم که یک عدد باطری ناقابل قلمی قادر است ده­ها متر مکعب از خاک­های باارزش را تخریب و غیر قابل کشت کند و یک عدد بطری نوشابه قادر است چهره کریه خود را تا صدها سال بر طبیعت تحمیل نماید.

در نهایت آیا می­توانید حدس بزنید که ایران عزیزمان از لحاظ تخریب محیط زیست در میان قریب دویست کشور جهان در چه جایگاهی قرار دارد؟

آیا نباید در آستانه روز طبیعت مسئولیت سردمداران حکومتی را در قبال محیط زیست بصورتی دسته جمعی فریاد بزنیم؟  

آرش پوراسماعیل

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
بختيار

مطلب بسيار به جا و مسئولانه‌اي است. ممنون آرش عزيز. اگر اجازه بدهي اين را هم من با مسئوليت خودم اضافه كنم كه در چند سال اخير خود دولت پروژه‌هايي را براي گردشگري تدارك مي‌بيند كه توسط مشاورين محترم! تهيه مي‌شود. حداقل در يكي از اين پروژه‌ها كه در سطح ملي بود و در سرتاسر ايران اجرا مي‌شد، محيط زيست كه جاي خود دارد به ابعاد فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي كمترين توجهي نشده است. من خود به مدت 9 ماه در اين پروژه بوده و از نزديك شاهد اين وضعيت بوده‌ام. فاجعه خاموش و بي سر و صدايي در 5 سال آينده در انتظارمان است. بر هم زدن بالانس‌هاي فرهنگي و اقتصادي، مهاجرت از روستاها، خشونت، نابودي كشاورزي و دامداري .... كه همه و همه براي رانت‌جويي و حاكميت عده‌اي معدود انجام مي‌شود. ديگر اثري از دشت و جنگل و جاندار و ... نخواهند گذاشت باقي. افزايش چند ده برابري قيمت زمين در يك روستا و روستائياني كه زمين‌هاي كشاورزي‌شان را فروخته و راهي شهر مي‌شوند.. اهداف سياسي هم پشت اين قضيه وجود دارد. شكل‌دهي طبقه‌اي جديد در شهرها كه چندان هم دموكراسي را نمي‌فهمد اما خوب هم راي خواهد داد (فوج فوج). خشونت هم بلد است. از پس دانشجو و طبقه متوسط كه مد

بختيار

... متوسط كه مدافع دموكراسي‌ست خوب برمي‌آيد. مي‌زند توي دهنش. خشونت هم مي‌كند. پول هم دارد (زمين كشاورزي‌اش را به بهايي گزاف فروخته است). در پروژه‌اي كه گفتم برايم سوال بود وقتي كه گردشگر نمي‌آيد، وضعيت سياسي و موقعيت جهاني‌مان بي‌ثبات است پس چگونه آقاي رئيس جمهور مي‌گويند اولويت ما توسعه گردشگري ست. گردشگر كه ركن گردشگري ست به ايران نمي‌آيد، گردشگر وجود ندارد! پس چيست اين صيغه گردشگري؟ چه سودي دارد؟ اين ها دارند طبقه مي‌سازند به بهانه گردشگري. يك طبقه اجتماعي، طبقه‌اي جديد: نيمه روستايي شهرنشين‌شده كه خشونت هم بلد است. انقلابي بي سر و صدا دارند انجام مي‌دهند براي ايجاد طبقه‌اي كه تضمينشان كند، حمايتشان كند، بايستد در مقابل طبقه بورژوا، دانشجويي كه آزادي مي‌خواهد... به بهانه گردشگري ارزش زمين‌ها را بالا مي‌برند، روستاييان را به شهرها مهاجرت مي‌دهند، پول در اختيارشان مي‌گذارند، كشاورزي و دامداريش را فراموش مي‌كند، جامپ مي‌كند، مي‌شود شهري. اين ها يك مكانيزم طراحي كرده‌اند و دارند اجرا مي‌كنند. من معتقدم اين موج پروژه‌هاي گردشگري بايد نقد شود، شفاف شود، شكافته شود توسط نهادهاي مدني، رسانه‌هاي مستقل، وبلاگ‌ه

بختيار

و ... اين پروژه‌ها پوپشش هستند، سرپوشند، نقابند.... دغدغه محيط زيستي را كه تو داري نه تنها اصلا ندارند، دغدغه فرهنگ و اجتماع را هم ندارند، دغدغه رانت خودشان، ماندگاري و حيات خودشان را دارند. مشاورين نبايد به بهاي ارزش مادي قراردادهاي گردشگري تسليم خواسته‌هاي كارفرمايان دولتي شوند.. اگر روي اين مساله كار نشود در آينده‌اي نزديك فراتر از فاجعه زيست‌محيطي با بحراني اجتماعي و فرهنگي روبرو خواهيم شد. با از هم پاشيدگي و خشونت داخلي روزافزون. اين ديگر پليس نخواهد بود كه در مقابلت خواهد ايستاد، همين طبقه جديد خواهد بود. جامعه در برابر جامعه. كنترل طبقات اجتماعي به دست طبقات ديگر... انقلاب سفيد را بايد مطالعه كرد. گذشته را بايد مطالعه كرد.

رستمی

سلام.من نصف هفته را مجبورم در تهران و نصف دیگر را در یک شهرستان دور و کوچک اما با یک طبیعت بکر و دست نخورده که نگاه به طبیعتش کوهاش که هنوز برفین به من که در تهران پر از مشغله ام و حتی گاهی نمیتونم به خودم در اینه نگاه کنم پر از ارامش و لذت اما افسوس.........امیدوارم همه در هر جایگاهی که هستند کمک کنند تا فرهنگ حفظ محیط زیست گسترش پیدا کنه چرا که اگر غیر این باشد با تخریب طبیعت روزی دقدقه همه ما نیافتن ارامش برای وجود پر تشویشمون خواهد بود.