معمار و معماری - 1

  

تجدید خاطره ای با  فیلیـــــــپ جانســــــون 

     

Architect & Architecture - 1

A Recollection of Philip Johnson  

     

   

جهان جای گذر است و زمان خیلی سریعتر از آنچه که ما می­پنداریم می­گذرد. دو سال پیش درست در چنین روزی یعنی 25 ژانویۀ 2005 جامعۀ معماری با فیلیپ جانسون وداع نمود. 

   

                     معمار و معماری - فیلیپ جانسون

فیلیپ جانسون که بود ؟      

فیلیپ جانسون در سال 1906 در کلیولند ایالت اوهایوی آمریکا به دنیا آمد و در طی دوران به یکی از قدرتمندترین معماران عصر بدل گشت. او نه تنها یک معمار بود، بلکه یک مورخ، نویسنده، منتقد، مدیر موزه و... نیز بود. در سال 1949، پس از گذشت سالیانی که به عنوان اولین مدیر موزۀ هنرهای مدرن در بخش معماری به کار خود ادامه می­داد، خانه­ای شخصی برای خودش در New Canaan واقع در Connecticut طراحی نمود،  همان موضوع پایان نامه­اش نیز بود و به خانۀ شیشه­ای معروف گشت. او نشان افتخارآمیز مدرسۀ بین­المللی معماری را برای نمایشگاهی در MOMA دریافت نمود.جانسون اولین ملاقات میس ون­درروهه و لوکور بوزیه را به کشورش ترتیب داد. جانسون و میس آپارتمان نیویورک را طراحی نمودند، و بعدها وی تمایل خود را برای همکاری با میس در مورد ساختن آسمان خراش سیگرام نشان داد. وی در دهۀ 50 در نحوۀ نگرش خود تجدید نظر نمود، اوج این مسأله در کار جنجالی و بحث برانگیز آن دوره، به نام ادارۀ کل AT&T بود، که اکنون به آن قلۀ Chippendale می­گویند و در نیویورک واقع است. در سال 1967 با گروه معماری جان بورگی شروع به همکاری نمود و این همکاری تاسال 1987 ادامه داشت و محصول این 20 سال خالی از شگفتی­ها نبود. در سال 1979 اولین جایزۀ پریتزکر به وی اهداء شد، در متن تقدیر از او چنین گفتند)): به خاطر توانمندی و استعدادش در کار و نحوۀ نگرش و تعهد وی در ساخته­هایش، ثابت قدم بودن و کارهای عام­المنفعه­ای که در راستای اهداف انسانی و محیط زیستی است این جایزه به وی اهداء می­گردد، او همچنانکه یک منتقد و مورخ است، مبارزی در صحنۀ معماری مدرن نیز می­باشد، که تصمیم بر طراحی بزرگترین بناها گرفته است. فیلیپ جانسون شروع افتخار آمیزی برای پنداری 50 ساله است و انرژی و روح تازه­ای را در کالبد تعداد بی­شماری از موزه­ها، تئاترها، کتابخانه­ها، خانه­ها، باغ­ها وساختارهای سازمانی دمیده است.))، در همین مراسم فیلیپ جانسون سخنرانی نیز نمود که خواندن آن خالی از لطف نیست. از سال 1989، جانسون تقریباً بازنشسته شد، او بیشتر اوقات خود را صرف پروژه­های شخصی خود می­کرد، اما هنوز هم به عنوان مشاور با گروه معماری جان بورگی همکاری داشت. جزو آخرین کارهای وی طراحی مدرسۀ جدید هنرهای زیبا در کالج استون هیل واقع در گرینزبورگ ایالت پنسیلوانیا بود.

کارهایی از فیلیپ جانسون :   

International Place در بوستون،  Tycon tower در ویرجینیا، Momemt Place در دالاس، 53rd at third در نیویورک، NCNB Center در هیوستون، PPG در پیتزبورگ، California 101 در سان فرانسیسکو، United bank center tower در دنوار، Century Center در هند، A Water Garden در تگزاس، A Civic Center در ایلی نویز،  The Crystal Catedral در کالیفرنیا، The Country Catedral Center در میامی، Glass House در کانکتی کات و ...  

     

        معمار و معماری - فیلیپ جانسون   

                                                                  

گزیده­ای از سخنرانی فیلیپ جانسون :

حرفۀ معماری دلچسب ترین حرفه­هاست و بعد از کشاورزی ضروری­ترین می­باشد، آدمی ابتدا باید بخورد، بیاشامد و سرپناهی برای زیستن داشته باشد. سپس مذهبی تا عبادت کند و خدمتگزار بعد روحانیش گردد. چه کسی در بین ما احساسی مذهبی بعد از دیدن کلیسای چارترس، مسجد جمعۀ اصفهان، پارک ریوآنجی در کیوتو نمی­کند؟ ولی برتر از آنها نقاشی و تندیس­گری است که برترین هنر ما و هر فرهنگ دیگری است.

در عین حال معماری با بسیاری از حرفه­های دیگر همراستاست و لازمۀ بیان تمامی ملاحظات اجتماعی می­باشد، هیچ جامعۀ جدیدی بدون ساختمان­های جدید معنی ندارد. تمامی اصلاح طلبان و سوسیالیست­های کندرو مانند فرانکلین روزولت، همیشه از معماری نوین حمایت کرده­اند.

با گذشت زمان تکنولوژی­های جدیدی در ساخت بناها مطرح گردید مانند آسانسور و...، تکنولوژی­های بزرگ، معماری قدرتمند را می­پروراند. اینجا آرمان شهرهای خیالی که در ذهن فلاسفه جای دارد، وجود ندارد تا بتواند بر قلمرو معماری وارد گردد. در تمامی حرفه­ها مشکلاتی وجود دارد. هر زمان بر همقطارانم غبطه می­خوردم، هنگامیکه می­نوشتند، می­کشیدند یا قطعه­ای برای موسیقی می­ساختند. آنها آنگونه که می­خواستند زندگی می­کردند، هر زمان که می­خواستند کار می­کردند، با مصالح سرکش، سقف­های روزنه­دار و... درگیر نبودند. آنها می­توانستند خطاهای خود را بپوشانند و حتی از بین ببرند.

برای من شگفت آور نیست که سراسر تمدن با بناهایش به خاطر سپرده می­شوند، وقتی به Teotihuacan در مکزیکو فکر می­کنم، جایی که مردمانش به فراموشی سپرده شده­اند وحتی ردپایی از آنها نمانده است، نه چرخ دستی، نه نوشته­ای و نه کتابی، نه ابزار آهنی و مفرغی، هنوز شهری از هزاران سال پیش با نگاره­هایش، عظیم و فراموش نشدنی به یادگار مانده است. یا شهر مذهبی مصریان با اهرامی که در نگاه آنها دارای مقام و منزلت بود، با یک خیابان اصلی تشریفاتی، عریض­تر از پارک Avenue، گذرگاهی دسته جمعی با پله­های زیاد و در راستای عمارات مذهبی، یک سازه و ساختار تاریخی مربوط به عصر نوسنگی که زمان و علم را به مبارزه می­طلبد. حرفۀ معماری تنها فعالیت انسانی است که می­تواند معجزه بیافریند.

امروزه معماری بسیاری از اصل­های انسانی را فراموش کرده است. صنعت و علم تمامی انرژی ما را اشغال کرده است. افکارمان در شعر و نثر، فلسفۀ­مان در کلمات و سخنان جای دارند و ماوراءالطبیعۀ ما بی خدا و بی هویت گشته است. ارزشهای زیبایمان میراثی از افکار سودگرایانۀ کلوین و جان استوارت میل هستند. امیدها و آرزوهایمان مادی گرایانه، راهمان، افکارمان بدون اسطوره، واقع گرایانه و صرفاً عملکردی گشته­اند. کلماتی مثل خدا، روح و نفس، زیبایی شناسی، نور و شکوه و تاریخ از چرخۀ زندگی خارج شده­اند و دمده شده­اند و ما باید از آنها اجتناب کنیم. ما باید کلمات سودآوری مانند هزینۀ تولید و بهره­وری و... را استفاده نمائیم.

ارزش­ها تغییر می­کنند. هنر، اسطوره، مذهب می­توانند دوباره به کمال برسند. ممکن است به عنوان مثال بخواهیم آمریکا را از نو طراحی کنیم. به طور حتم خواهیم توانست اگر که بخواهیم. ما در مصالح و نیروی کار مهارت داریم. خدا می­داند که ما نیازمندیم. محیطمان زیبا نیست، خانه­هایمان مناسب ما نیستند، نواحی فقیر نشینمان در غم به سر می­برند. معماری در تمامی تاریخ جهان هنر و حرفه­ای است که باید ناجی باشد.

معماران برای تغییرات آماده هستند. اینجا در غرب ما با میراثمان و به جای گذاشته­هایمان مفتخریم. به تنهایی در این قرن فرانک لوید رایت، لوکور بوزیه، میس ون درروهه و معماران جوانی داشتیم که جزو بهترین­ها بوده­اند. آنها نقش بسیار ارزنده­ای را در این دورۀ تغییرات عظیم داشته­اند، تغییری که در راستای وارونه سازی پیش فرض­های گذشته می­باشد. تفکر نوین هنر را فرا می­گیرد.

در این دوران است که جایزۀ پریتزکر به عنوان نماد یک تغییر قریب الوقوع، نمود پیدا می­کند. جایزه­های پولیتزر و نوبل هیچگاه و در هیچ زمینه­ای به هنرمندان و هنرهای بصری اهداء نشد، چه برسد که به یک معمار. تا امشب ما هنرمندان احساس می­کردیم، همراهان درجۀ دو، در جامعۀ­مان هستیم. دانشمندان، نویسندگان، پزشکان انسانهای مهمتری بودند که در جامعه محترم شمرده می­شدند. بعد از این شب، ما آنچه که قبلاً بودیم، نیستیم، معماران می­توانند احساس سربلندی بکنند.

من شخصاً پاداشی برای خودم نمی­خواهم. این هدیه­ای است برای حرفۀ معماری، هنری که به نام مادر تمامی هنرها می­خوانیمش. در کنار کار ما، هنرهای بزرگی مثل طراحی، دکوراسیون، طراحی شهری و... قرار دارد. شاید بتوانیم در قرون بعد نقاشی و تندیس گری را برای ارتقاء زندگیمان در کارمان سهیم سازیم.

تأثیر گشایش و افتتاح چنین مراسم قدردانی و اهداء جایزه باید پیوندی به سوی زایشی نوین در دنیای توانای ما باشد. بگذارید که ما سکونت­گاه­هایمان و بناهایمان را در صحرای خشک قلبمان دوباره بسازیم. بگذارید محیط اطرافمان را شکل دهیم،  در راهی که این نسل و نسل­های بعدی به خاطر بسپارندش.

قسم به نام تمام معماران روی زمین، سپاسگزارم از Hayyat Fundation برای این جایزه که در حرفۀ ما امید این را داد که خواهیم توانست جایگاه مناسبی برای محیط انسانی در این جهان پهناور بیافرینیم.

 

        معمار و معماری - فیلیپ جانسون

اولدوز فضلعلی                منابع :                                       www.pritzkerprize.com    www.bc.edu/bc_org/avp/cas/fnart/fa267/pjohnson.html

/ 8 نظر / 53 بازدید
B A S T A M I . I R :: آیگاه

با سلام قبل از هرچيز از وبلاگ حرفه ای و به معنای کامل کلمه پر محتواتون تشکر ميکنم. يه پيشنهاد دارم که می تونه سطح کار شما رو حرفه ای تر و پر مخاطب تر از قبل کنه که انشاالله پس از مرور يک سری مسايل مطرح خواهم کرد. در اولين فرصت پس از بررسی قضیه با ايميل شما تماس خواهم گرفت.

ابوالفضل

كشف معمارای جوان توسط جانسون و حضور به روز در معماری از لوكوربوزيه تا معماری مجازی دهه 90 رو خيلي دوست می‌داشتم.

پیام ابتکار

سلام. اومدم بگم منصرف شدم. نمی دونم...شایدم بگم شرط مون رو باختم... اصلا نمی خوام وبلاگم رو با خودخواهی های حاصل از علم مترقی معماری آلوده کنم...!!! اصلا بذار معماری بمونه واسه همه اونائی که ادعاشو دارن... البته سوء تفاهم نشه منظورم شما نیستی... ما کجا معماری کجا.. من ترجیح میدم لینک معماری نداشته باشم و لینک از وبلاگ معماری نگیرم.. همین که می خونم و یاد می گیرم برام کافیه... و از همه اونائی که یاد میدن تشکر می کنم.. خوش به حال دوستائی که با معماری به نهایت خواسته هاشون میرسن و هیچ دغدغه ای به جز معماری ندارن... در ضمن به توصیه خودتون کامل خوندم متنو... مثل همیشه خوب بود ولی ایرادی که داره به نظر من اینه که هیچ نقدی رو متن نمیذاری.. به نظرم میرسه این نقد کردنه یه پدیده ست،که میتونه گره رو باز کنه...توصیفش شاید مشکلی رو حل نکنه..باید دنبال یه فرمول بود بنظرم..یه راهی که بتونه یه پدیده پیچیده رو ساده بکنه...جانسون به شکلی که خودش تشخیص داده این پدیده رو

پیام ابتکار

جرم... سردم است.. جریان خون در رگانم... به تلافی آستانه برخاسته است... سرم را به افتراق آستانه می کوبم... به جرم روشنی... به جرم رفاقت.. به جرم عشق.. و هزار سال بی هیچ شکایتی ، بر صلیب ندامت نفرینت خواهم کرد... نفرین روشنی.. نفرین رفاقت .. نفرین عشق.. رهایم کن.. سردم است... و آستانه بوی گس خون میدهد.. زنجیرهای قلبم زنگار جنون گرفته است... و چشمانم به سفیدی میرود.. و رگانم بی تو ،بی خون... بی هیچ گلایه ای... می خشکد... ((ابتکار دی ماه ۸۵))

حسام

دوست عزيز خسته نباشی. اميدوارم که همچنان با اين کيفيت پيش بری و به اميد آن روزی که شرافت معماری به امری بديهی در ايران تبديل بشه.. پیشنهادی داشتم که اگر می تونيد و به ساختار محتوايی مطالبتون آسيبی وارد نمی شه ، حجم پست های صفحه نخست رو کم کنيد تا بالا اومدن وبلاگتون آسون تر و کامل تر بشه..

مهدی

سلام. وبلاگ قوی و تخصصی خوبی داريد. اگر تبليغات روی سايت نياز داريد٬ با بخش تبليغات پرشين بلاگ تماس بگيريد تا بصورت رايگان تبليغ کند. همينطور وبلاگهای فنز. شاد باشيد.

م.ميرغلامی

سلام اصولا خودم ترجيح ميدهم وقتی برای کسی کامنتی می گذارم به صورت نقد نوشته يا يادآوری و پيشنهاد باشد تا صرفا سلام و احوالپرسی که اين البته نيازمند آن است که متن مزبور از حالت توصيفی به حالت شايد و اما يا نظر و عقيده در آيد تا بتوان بر سر آن بحث کرد. اما فعلا به يک خسته نباشيد اکتفا می کنم. موفق باشيد

علی هاشمی

سلام فقط خواستم خسته نباشی گفته باشم به اميد روزهای پربارتر