ایده­هایت را دور بریز - Please Throw Away Your Ideas

جدی نگیرید - ٣

لطفا ایده­هایت را دور بریز

Do Not Seriously - 3
Please Throw Away Your Ideas

یک طراح خوب، از دور ریختن یک ایده خوب نمی­هراسد. تنها به این خاطر که یک ایده خوب به ذهن شما خطور کرده، بدین معنی نیست که به ساختمانی که طراحی می­کنید، تعلق دارد. هر ایده، فکر بکر، اندیشه­ای که تصادفی به ذهن خطور کرده و پیشنهاد مفید را به دقت مورد بررسی منتقدانه قرار دهید. هدف شما به عنوان یک طراح، باید خلق تمامیتی یکپارچه باشد و نه آمیختن بهترین مشخصه­ها در ساختمان، بدون توجه به هماهنگی آنها.

     لطفا ایده هایت را دور بریز - Please Throw Away Your Ideas

به ایده ساختاری، همانطور که یک نویسنده، موضوع خود و یک آهنگساز، تم موسیقیایی را برمی­گزیند، توجه کنید و بیاندیشید. هر ایده­ای که یک آفریننده در ذهن خلق می­کند، لزوما به پروژه­ای که هم­اکنون بر روی آن در حال کار است، تعلق ندارد. ایده خوب ولی ناهماهنگ خود را برای وقت و پروژه­ای دیگر ذخیره کنید و این را بدانید که این ایده، ممکن است آن زمان نیز به کار نیاید.

منبع: فردریک،ماتئو. 1388. ترجمه احسان شیخ­الحرم. 101 نکته­ای که در مدرسه معماری آموختم، انتشارات حرفه هنرمند. تهران.

تکمله: همه ماها، همیشه ایده­هایی توی ذهنمون هست و شایدم سالهاست که با این ایده­ها زندگی کردیم و مدام دنبال فرصتی می­گردیم که طرحی یا پروژه­ای، گیرمون بیافته و بتونیم دلی از عزا در بیاریم و به آرزوی دیرینه محقق کردن ایده­هامون برسیم. اما غافل از اینیم که هر ایده­ای، جا و مکان خودش رو داره و نمی­شه اونو به نام یک ایده خوب توی هر طرحی قالب کرد. به هر حال اگر خیلی دلمون می­خواد که بلند پرواز باشیم و به آرزومون برسیم، بهتره که این توصیه جناب "فردریک" رو جدی نگیریم.

لینک مطلب قبل: پیتر آیزنمن: "من دیگر جالب نیستم"

آرش پوراسماعیل
 

/ 5 نظر / 40 بازدید
m.k

سلام وتشکربابت مطالب ارزشمندتون مدتیست که ازوبلاگ شما دیدن میکنم وازکارها ونوشته هاتون استفاده کردم برای استفاده سایردوستانم ازوبلاگ شما اگر مشکلی نداره لینکتون کردم باسپاس

محمدعلی عبدالصمدی

سلام استاد. خیلی عالیه

محـــبوبه جبــــارنژاد

سلام استاد خیلی سخته ایده ها رو دور ریختن! ولی سعی خودمو می کنم... متشکرم/

طلیعه توحیدی

اگه واقعا بتونیم هم این موضوع رو کاملا درک کنیم حداقل می تونیم از این همه نماهای زشت و بدون ترکیب درست حسابی ساختمونای شهرمون جلوگیری کنیم. این که همه چیو یک جا با هم نخوایم و درسته که هر چیزی شاید به تنهایی برای خودش قشنگ و کاربردی باشه ولی این که همه این قشنگی ها رو یکجا در کنار هم بخوایم استفاده کنیم نه...! امیدوارم این مطلب به جا همیشه ملکه ذهنم باشه و بمونه... همیشه با پست های عالیتون غافلگیرمون می کنید.مخصوصا پست قبل که واسه من خیلی آموزنده بود.

علی راهی

به نظر من اگه یه ایده خوبو بیرون بندازیم .. مطما هستم یه ایده بهتر میاید که اون ایده خوبی که بیرون انداختم در قاب و مفهوم طرحهم وارد خواهد شد