86 در یک نگاه

 

سال تحول وبلاگ­های معماری

  

 i86 in One Viewpoint

Year Of Architrectural Blogs's Change

       

        وبلاگ های معماری

        

۸۶ نیز مانند سایر سال­ها و به زبان خودمانی مثل برق و باد گذشت، اما در این سیر سریع، ردپاهایی به جا گذاشت و میراث­هایی به یادگار ماند، که بی­شک سالیان بعد نیز آثار آن را خواهیم دید و درک خواهیم نمود. هر فصل از سال 1386 شمسی برای وبلاگ نویسان معماری، گشایش­گر صفحه­ای نوین بود و بطور مستقیم و غیر مستقیم اثرگذار در مسائل و حرکات بعدی. به شرح این مساله به تفکیک فصل­ها می­پردازم:

بهار و برگزاری اولین مسابقه برترین وبلاگ معماری؛ لحظات تحویل سال 86، مقارن با شروع اولین دوره مسابقه برترین وبلاگ معماری بود که توسط ایمان بستامی ارائه شده بود و این خود، اولین نقطه شروع تحولات بود که در آن با شرکت بسیاری از وبلاگ نویس­ها، حساسیت­ها، انتقادات و پیشنهادات، چالش­ها و... مواجه شدیم. دو مرحله­ای شدن این انتخاب و اعمال نظر رأی داوران، خود دامنه بحث­ها را طولانی­تر کرده و تا اواخر فصل بهار این موضوع ادامه داشت. این مسابقه اگر چه با ضعف­هایی همراه بود ولی اولین حرکت جمعی بود که اتفاق افتاد و وبلاگ­نویسان داشته خود را در بوته آزمایش گزاردند و شاید بسیاری در این دوره شناخته شدند و تعاملات بیشتر شد.

تابستان و ایده ایجاد تشکل و صنف مجازی معماری، ایده هایپرکیوب مجازی؛ ارائه این ایده­ها از جانب آرش پوراسماعیل، موج جدیدی در عرصه فضای مجازی ایجاد نمود و حتی می­توان از آن پست­ها به عنوان متون جنجال برانگیز نام برد. بسیاری در این بحث شرکت نمودند، چندین وبلاگ نیز در این باره نوشتند و بسیاری نیز به حتم در این مورد فکر نمودند و به چگونگی تحقق آن اندیشیدند. در این بین جنگ سردی نیز در گرفت و هزاران حرف و حدیث. آیا فکر نمی­کنید، امروز این ایده تا حدی به تحقق پیوسته است و آن­ مخالفت­ها رنگ خود را از دست داده­اند و  صنف مجازی معماری تشکیل یافته است؟

پاییز و شروع ضیافت­ها و ارائه تک موضوعات؛ کوروش رفیعی در اقدامی خلاقانه، همه را به ضیافتی معمارانه دعوت نمود و اولین موضوع ضیافت به نام "خانه"، با استقبال گرمی مواجه شد (در این میان جای بعضی­ها در ضیافت خالی بود و کماکان خالی است! چرایش را نمی­دانم؟؟). یک گروه چهل و چند نفری درباره یک موضوع مطلب نوشتند و هر کس از دریچه­ای به موضوع نگریست. در این بین به نظر من و بعضی از دوستان که مخاطب هم هستیم، شروع این ضیافت به دست کوروش رفیعی را نباید نادیده گرفت، چون فردی محبوب در این عرصه بود و شاید اگر کس دیگری اولین قدم را برمی­داشت، نتیجه در این حد مطلوب نبود. ایشان نیز محمد رضا شیرازی را به عنوان میزبان بعدی معرفی کردند. شیرازی موضوع خلافیت-معماری را مطرح کرد و  در هر دو ضیافت مطالب خوبی ارائه شد.

زمستان و ادامه ضیافت­ها و به رأی گذاشتن موضوعات ضیافت؛ محمدرضا شیرازی برای ضیافت سوم فضای رویداد را پیشنهاد کرد و در این دوره، تک موضوعات ضیافت جای خود را به رأی­گیری داد. همانطور که همگی می­دانیم تا کنون ضیافت­ها ادامه دارد، ضیافت چهارم به میزبانی مرتضی میرغلامی انجام پذیرفت و ضیافت پنجم هم به میزبانی نصیر زرین­پناه در مرحله رأی گیری است.

این سطور شامل یک جمع­بندی کوتاه و مختصر بود. با این تفاسیر، به نظر من سال 86، سالی پربار و مانند یک مبداء تاریخی برای وبلاگ نویسی معماری بوده است و تمامی این اتفاقات، تاثیرات مهمی داشته­اند. امیدوارم که سال­های بعد با ایده­های جدیدتری روبرو شویم.

  

پی­نوشت: یکی از بهترین خاطرات سال 86

 سال­86 برای فضای رویدادی­ها (به قول دوستان!) سال خوبی بود چون از دانشگاه فارغ­التحصیل شدند.

  

اولدوز فضلعلی 

  موضوعات: