یک خداحافظی کوتاه

  

یاران معمار نیز غریبانه از خانه می­روند!

  

A Short Farewell

Architect Friends, Go Strange From Home Too!

  

      

 نیاز جهان به مسکن شامل میلیون­ها انسان آواره، پناهنده و بی­خانمان می­شود که قربانی بلایای طبیعی و جنگ شده­اند، معمار ایرانی نادر خلیلی، امیدوار است که بتواند این نیاز را با راه­حل­ها و روش ساخت خاص خود مرتفع سازد. پس از تحقیقات زیادی که بر روی معماری بومی ایران و بناهایی که از خاک ساخته می­شوند،انجام گرفت و طبق گونه­های اولیه شناخته شده در این زمینه، او توانسته است سیستمی از ساخت و ساز که شامل کیسه­های شنی است، بدست آورد. در این روش کیسه­ها از شن پر شده و در پلانی دایره شکل در کنار هم قرار می­گیرند در هر لایه افقی یک ردیف سیم خاردار گذاشته می­شود که وظیفه مهار این کیسه­ها را بر عهده دارد و این کار، بنا را منسجم ساخته و در برابر زلزله مقاوم می­سازد. از این رو کیسه­های شنی و سیم­های خارداری که در جنگ مورد استفاده قرار می­گیرند، امروز برای مقاصدی صلح آمیز بکار می­روند و با معماری سنتی و نیازهای جهان معاصر ادغام می­شوند.آنچه خواندید، ترجمه بخشی از سخنانی بود که در سال 2004، هنگامی که نادر خلیلی شایسته دریافت جایزه آقاخان شد، قرائت نمودند.

سایت اینترنتی آفتاب درباره او اینگونه نوشته بود: معماری پایدار در آمریکا با الهام از اشعار مولوی؛ یکی از قدیمی­ترین و غنی­ترین فرهنگ­های دنیا، جهان­بینی مولانا، شاعر ایرانی قرن سیزدهم میلادی و فرصت­های مناسب در مدرن­ترین کشور جهان، الهام بخش یکی از برجسته­ترین آرشیتکت­های ایرانی­الاصل تبع آمریکا شدند تا راه­حل­های نوینی برای یکی از قدیمی­ترین مشکلات دنیا یعنی بی­خانمانی بیابد. و این درباره کسی نبود جز نادر خلیلی و دو صفحه توضیح کامل در مورد نحوه تفکر و عملکرد ایشان در معماری، که خواندن آن خالی از لطف نیست. 

         

         

        

18 اسفند ماه خبر از دست دادن مهندس نادر خلیلی را از طریق برخی سایت های اینترنتی شنیدیم؛ معمار و معماری­نویس معاصر، برنده جایزه آقاخان، مبدع روش گلتافتن و خانه­های سرامیکی...سلام اینجا ایران است از نادر خلیلی چه خبر؟! استاد روحتان شاد، از وقتی فوت کرده­اید به یادتان افتاده­ایم، روزهای قبل در دانشکده خبری از شما نبود، اساتید چیزی از موفقیت­های شما به ما نگفتند! اخبار هم چیزی نگفت. شما حدود 40 سال پیش در تهران آسمان­خراش می­ساختید و معمار برجسته­ای بودید، اما خوب چون کمی از ایران دور شدید، بالاخره اوضاع متفاوت شد و ما نتوانستیم که حتی ابداعات شما را هم قبول بکنیم! شما با خاک در دل کویر چه کارها که نکردید و ما فکر کردیم فقط حسن فتحی اینگونه معماری می­کند. وقتی کتاب "تنها دویدن" را نوشتید هم به ما خبر ندادند. فکر می­کنم اکنون به یاد کارهای شما دور هم جمع بشویم و شما را مدح کنیم. قرار شده است در سایتی تمام کارهای شما توضیح داده شود و همگی با آنها و روش­های شما آشنا بشویم، بیوگرافی شما را نوشته­اند و اینکه کجا درس خوانده­اید، خلاصه که امروز ما شما را تا حدی شناخته­ایم. استاد شما در وطن غریب بودید مثل خیلی های دیگر. یادتان گرامی.

 

مطالب سایر دوستان: 

یادها و یادگارها،نادر خلیلی - بهرام هوشیار یوسفی

آقای خلیلی درگذشت - محمد افشار 

نادر خلیلی در سن ۷۱ سالگی درگذشت - محمد حامد موسوی 

بازخوانی یک گفت و شنود مطبوعاتی - کمال یوسف پور 

فضای رویدادموضوعات: