خلاقیت در طراحی - ۸

  

معماران پلاستیک و تجربه­ای نوین

       

Initiative In Design – 8

Plastik Architects & New Experience

 

        plastik architects - gravesend public toilet

 

بار اولی که تصویر بالا را دیدم، بدون توجه به تیتر آن، با خودم گفتم: احتمالاً ورودی یک کلوپ و بار زیرزمینی است یا یک دکه روزنامه فروشی یا باجه اطلاعات شهری یا... ولی با کمال تعجب متوجه شدم این بنای کوچک با این نورپردازی یک "سرویس بهداشتی" در شهر کوچکی به نام "گریوسند" در کنار رودخانه تیمز واقع در انگلستان می­باشد و شورای شهر ضمن فراهم آوردن تسهیلات برای شهروندان، خواستار ارائه طرحی زیبا و چشم نواز شده است که به عنوان "نشان شهری کوچکی" نیز کارکرد داشته باشد و شاخص گردد!

این بنا توسط گروه معماران پلاستیک طراحی و اجرا گشته است. این گروه در معرفی خود چنین می­گویند: ((ما کارهای خاصی انجام می­دهیم که درخور نیازهای منحصر بفرد و بومی شماست. ما به زیبایی شناسی، تناسب، نظم، حجم، مصالح و مسائلی که در راستا و موازات محیط زیست باشد، اهمیت می­دهیم تا بتوانیم نتایج خوبی را بدست بیاوریم و  علی­الخصوص در ارتباط با مصالح، رنگ و اجرا مطالعات وسیعی انجام می­دهیم تا بتوانیم به هدف خود برسیم. ما هنگام شروع سوالاتی را مطرح می­کنیم از جمله اینکه، چگون فضا خواسته­های پروژه را برآورده خواهد کرد؟ ارزش­ها و معیارها چیست؟ بنا چگونه با سایت و بناهای تاریخی ارتباط برقرار خواهد نمود؟ طبق قانون، چه محدودیت­هایی خواهیم داشت؟ ما با توجه به اینها آلترناتیوهایی را در نظر می­گیریم و پس از رسیدن به یک طرح مطلوب آن را گسترش داده و مطالعات لازم را روی آن انجام می­دهیم. نقش اعظمی از کار ما کمک به نیروی بالقوه بصری شماست)).

مکان بنای مزبور در مرکز و کنار پارک بزرگ شهر می­باشد و پارکینگ در اطراف آن قرار گرفته و طرح طبق توپوگرافی منطقه اجرا شده است. در درون بنا دیاگرام­های ساده­ای روی دیوارها کشیده شده است تا فضاهای داخل را تفکیک کند.

  

        plastik architects - gravesend public toilet

  

        plastik architects - gravesend public toilet

   

        plastik architects - gravesend public toilet

   

        plastik architects - gravesend public toilet

  

پی نوشت1: دیدن این کار مرا به یاد تصویر یک سرویس بهداشتی در شهر امیرکلای مازندران انداخت و شباهت زیادی به برج آزادی داشت و آن را در وبلاگ آقای میرغلامی که مطلبی در مورد معماری ملی و هویت ایرانی نوشته بودند، دیده بودم و صد البته مقاله جالبی بود.

پی نوشت2: حتما مسئولین امیرکلا نیز در صدد داشتن نشان شهری بودند!  

اولدوز فضلعلی

                        موضوعات: