یادداشت نویسنده

معمای انگلیسی!

Author Note
English Mystery!

از قدیم گفته‌اند فرض محال، محال نیست. حتی اگه محال هم باشه باز فرض کنید که مثلا زبان فارسی، زبان اول بین‌المللی دنیا می‌شد. چه اتفاقی می‌افتاد؟ تمام کنفرانس‌ها به زبان فارسی برگزار می‌شد! تمام ناشران معتبر بین‌المللی کتاباشون رو به زبان فارسی چاپ می‌کردن! تعاملات دیپلماتیک به زبان فارسی صورت می‌گرفت! در همه مدارس و دانشگاه‌ها، زبان فارسی می‌شد زبان اول! تمام مردم، بچه‌هاشون رو از همون دوران نوزادی می‌فرستادن تا تافل فارسی بگیرن! دگمه‌های ریموت کنترل تلوزیون‌ها به فارسی نوشته می‌شد! یا حتی تو مسابقات فوتبال، بازیکنها موقع درگیری با زبان زیبای فارسی به همدیگه تیکه پرونی می‌کردن!
البته همه اینها یک تصور بیش نیست و ما کاری به این نداریم که حوزه تمدن چیه و قابلیت‌های یک زبان باید چطوری باشه که جهانی بشه و سیاست‌های جهانی چه نقشی داره و الی آخر. سئوال به زبان ساده و سلیس اینه که این انگلیسی جماعت چه شونه و چی کار کردن که شدن انگلیسی؟ باطن قضایا رو که خدا داند ولی ظاهر قضیه اینه که این جماعت، همه کارشون با دنیا فرق داره. از محل راننده تو ماشین و جهت جاده‌ها گرفته تا واحدهای اندازه‌گیری و غیره، مختص به خودشونه. انگار نه انگار که کل دنیا چی رو پذیروفته و چی می‌گه! از همه اینها گذشته، من شخصا سر در نیاوردم که این جماعت، بالاخره محافظه کارن یا آوانگارد!!!

غرفه انگلستان در نمایشگاه اکسپوی شانگهایغرفه انگلستان در نمایشگاه اکسپوی شانگهای

اگه حرف از تفاوت‌هاست که ماشاالله ما ایرانی جماعت، تو تفاوت با کل دنیا، دست کمی از انگلیسی‌ها نداریم که هیچ بلکه بحمدالله گاها تضاد و تناقض و تقابل هم داریم. خلاصه اینکه به نوعی ما هم مثل برادران و خواهران انگلیسی به هیچ صراطی مستقیم نیستیم و شاید برای یک نفر تو اونور دنیا، سئوال باشه که ایرانی جماعت، محافظه کاره یا آوانگارد. البته شاید بشه با مقایسه سیاست‌ها یا حتی خیلی ساده‌تر با مقایسه رویکرد رسانه ملی ما با رسانه استعمارگر و فتنه‌گر بی‌بی‌سی، به میزان قابل توجهی از تفاوت‌ها با دنیا پی برد. شاید هم لازم نیست خیلی تلاش کنیم تو حوزه‌ای که تخصص نداریم وارد بشیم، کافیه غرفه‌های ایران و انگلیس رو تو نمایشگاه اکسپوی شانگهای مقایسه کنیم. قطعا هردو غرفه به عنوان نماد دو کشور به میزان بسیار زیادی با تمام کشورها متفاوت بودند. اما این کجا و آن کجا. در نهایت شاید با کمی منطق و کنکاش، بالاخره بشه به معمای انگلیسی پی برد! آوانگارد محافظه کار یا محافظه کار آوانگارد؟ مساله این است.