یادداشت نویسنده

نسل گوگلی­­

Author Note
Google Generation

وقتی صحبت از تفاوت نسل‌ها به میان می‌آید، فرصت‌ها و امکانات و به طور کلی "شرایط هر زمان"، مهمترین شاخص در تفاوت‌ها تلقی می‌شود. شاید‌هم، چنین نگرشی چندان دور از انتظار نیست. وقتی شرایط دو دهه گذشته را با شرایط کنونی، قیاس می‌کنیم به شکاف عمیقی پی می‌بریم که بنیان‌های تفاوت، میان نسل حاضر با نسل قبل را شکل داده. آنچه از گذشته سراغ داریم، امکانات محدود و دسترسی بسیار مشکل به اطلاعات بود تا حدی که گاهی برای به دست آوردن کوچکترین داده‌ها می‌بایست مشقت بسیاری را تحمل می‌نمود. بطور مثال، منابع و بانک‌های اطلاعاتی، تنها به کتابخانه‌ها و برخی مراکز مهم، محدود می‌شد که نیازمند اخذ مجوزها و مراجعات مکرر حضوری بود و در اغلب مواقع، ماحصل کار، چندان رضایت‌بخش نبود.

     نسل گوگلی

آنچه در ذهن ما از گذشته نقش بسته، تصویر مبهمی از دوران اطلاعات قطره چکانی است که به نوعی تمام این محدودیت‌ها بر شکل گیری روحیات و رفتارهای نسل پیشین تاثیر گذار بوده. نسلی که عادت کرده با هزینه گزاف و با پشتکار و مشقت فراوان، کمترین دستاوردها را غنیمت شمارد. اما آنچه امروز، روی داده بسیار متفاوت از گذشته است. رسانه‌ها و شبکه‌های ارتباطات و اطلاعات، مهمترین و شاید پیچیده‌ترین مولفه زمان ما شده‌اند. مولفه‌ای که در کنار دستاوردهای تکنولوژیک خود، فرهنگ ویژه‌ای را هم با خود به همراه آورده. آسان سازی دسترسی به پیچیده‌ترین اطلاعات و در عین حال کثرت و سرعت غیر قابل باور آن، بر تمام جتبه‌های شناختی و تربیتی نسل جدید اثر گذاشته و انسان‌هایی را شکل داده که در کنار تمام قابلیت‌ها، هوش و استعدادها، نسلی راحت طلب و زیاده خواه‌اند.

جستجوی محتوای نوشتاری و تصویری و ده‌ها نمونه دیگر به همراه گشت و گذار بر فراز کره زمین، اقیانوس‌ها و موزه‌ها و تهیه نقشه و عکس‌های هوایی و ... در کسری از ثانیه، این باور را به وجود آورده که دسترسی به اطلاعات، امری آسان و سهل الوصول است. کلیک کردن برای یافتن، به بخشی از عملکرد روزمره ما بدل شده و اعتماد به نفس و توانایی خارق‌العاده‌ای پدید آورده. در این بین، موتورهای جستجو به ابزاری شگفت انگیز تبدیل شده‌اند که گویا، چراغ جادوی عصر حاضر هستند که هر آنچه می‌خواهیم در آنها می‌یابیم. بی‌گمان این چراغ‌های جادو با خود، فرهنگی را ساخته و نسلی را پرورانده که بی‌راهه نرفته‌ایم اگر آن را نسل گوگلی بنامیم.

آرش پوراسماعیلموضوعات: