خلاقیت در طراحی- ۳

 

خودی فیض و ون دورسن در فیض دیزاین استودیو

  

   

Initiative in design - 

Khodi Feiz & Van Dorssen in Feiz Design Studio

        خودی فیض - ون دورسن - فیض دیزاین استودیو  

Feiz Design Studio" " در سال 1998 توسط یک طراح صنعتی به نام  "خودی فیض" و یک گرافیست به نام "ون دورسن" تاسیس گردید. تخصص آنها در زمینه طراحی محصولات صنعتی، مبلمان معماری، گرافیک، طراحی داخلی و غرفه های نمایشگاهی با تبیین استراتژی و مفاهیم جدید طراحی است. تاکنون کارهای آنها جوایز بی­شماری را در زمینه های گوناگون به خود اختصاص داده  و در نمایشگاه ها و نشریات مختلف جهانی ارائه شده است.

"خودی فیض  (Khodi Feiz)" بنیانگذار این شرکت در سال 1963 در ایران متولد شد. وی در سال 1986 از دانشگاهی در آمریکا در رشته طراحی صنعتی فارغ التحصیل گردید. در طی چهار سال بعد او برای مرکز طراحی ابزارآلات تگزاس کار کرد. در سال 1990 به بخش طراحی شرکت فیلیپس هلند پیوست. طراحی تجهیزات پزشکی، محصولات الکترونیکی و لوازم خانگی مهمترین زمینه های کاری او در این دوره محسوب می شدند، سپس وی به عنوان مدیر و طراح ارشد یک گروه پیشرو طراحی منسوب شد. وی جوایز متعددی را در سالهای 2000،1999 و 2003 از بنیادهای مختلف دریافت کرده است. آنچه درباره خودی فیض می­توان گفت؛ خلوص، وقار و تاثیر گذاری او است که بطور یقین او را به یکی از ستارگان تابناک حال حاضر در عرصه طراحی تبدیل کرده است.

"ون دورسن (Van Dorssen) " در سال 1967 در هلند متولد شد. در 1990 از آکادمی طراحی آیندهوون در رشته گرافیک فارغ التحصیل گردید. او در حین تحصیل از تجربه کاری در شرکت Rolex  سوئیس بهره مند شد. وی در 1991 به بخش طراحی فیلیپس پیوست و تا سال 1997 در گروه ویژه ارتباطات فیلیپس در پروژه های مختلف به کسب تجربه در زمینه طراحی گرافیک پرداخت.

 

        خودی فیض - ون دورسن - فیض دیزاین استودیو

بنیانگذاران Feiz Design Studio" " معتقدند مهمترین چیزی که الهام بخش آنها در کار است را می­توان در سه چیز خلاصه کرد:

-  وضوح (clarity)

-  مفهوم (concept)

-  زمینه (context)

  

خودی فیض - ون دورسن - فیض دیزاین استودیو       

تعریفی که آنها از این سه نکته اساسی در طراحی ارائه می­کنند به این شرح است:

-  وضوح  (clarity): تهی کردن اشیاء از درون برای نمایان شدن ماهیت برهنه آنها و آشکار شدن کیفیت اصیل و رسای اشیاء. اغلب، پروژه های ساده به عنوان کارهایی سطحی و معمولی تعبیر می­شوند و به نظر می­رسد پیچیدگی بیشتر و پیشرفته تر بهتر است اما آنها درست برخلاف این عقیده را پیشنهاد می­کنند و معتقدند سادگی پروژه، چالش و دشواری بیشتری را برای درخور توجه شدن آن می­طلبد، چراکه ماسک و ظاهر پیچیده ای برای پنهان کردن باطن وجود نخواهد داشت.

-  مفهوم (concept) : این ایده ای است که ارزش و معنایی را به یک شئی می­دهد. زمانی که چیزی تخیل شما را تسخیر می­کند یا شما را وادار به جستجو و کنکاش مجدد می­نماید، این از کانسپت جدیدی نشات می­گیرد که گونه ای جدید را پدید آورده است.

-  زمینه (context) : با الهام گرفتن از محیطی که برای آن طراحی می­کنید، شما نقاط قوت زیادی برای شروع کار در اختیار دارید. اغلب در شروع کار، فکری برای شیئی که طراحی می­شود وجود ندارد اما زمینه ای که خالق شئی است می­تواند هدایتگر طراح شده و نتایج شگفت انگیز و جدیدی را بوجود آورد.

  

  

        خودی فیض - ون دورسن - فیض دیزاین استودیو

مضاف بر آن، در خلال اين جستجو و تلاش به اين باور دارند كه تمامی رويكردهای كاری آنان در راستای پروژه­ها و اثرات آتی آنهاست، به همين دليل پروژه­های كثيری را در راستای گسترش و پيشرفت در وب سايت خود به نمايش گزارده­اند كه از سوی خود و همكارانشان تحقيق می­شوند. برای آنها طراحی، يك فعاليت عمومی و همگانی است. آنها اعتقاد بر اين ندارند كه طراح يك انسان همه فن حريف می­باشد، اما می­تواند با ويژيگی­های مختص به خودش و بطور خلاقانه­ای مشاركت نمايد،‌ مزايای يك طراح آن است كه با عملی مدبرانه به ساخت آينده و با ارائه پيشنهادهای سازنده به فرهنگ و اجتماع كمك خواهد نمود،‌ در راستای علوم ارتباطی به ساختن دانش و آگاهی ياری رسانده و در خدمت ادراك و فهم بيشتر خواهد بود، از لحاظ هنری توليد كار خواهد كرد و از لحاظ فنی و تكنيكی به نوآوریهای صنعتی ياری خواهد رساند. اينها بسياری از جوهره­های فردی و عناصری‌ هستند كه جهان طراحی را می­سازند و هيچگاه عوض نخواهند شد. آنها دوست دارند كه پيشرفت نمايند و گسترش يابند و بدست آوردن كيفيت را در ارتباط با صنعت می­دانند چون به نظر آنها هر ساختاری بايد در خور ستايش باشد. برای آنها كيفيت، التزام و طراحی نوعی الهام و القاء است.‌  

 

         خودی فیض - ون دورسن - فیض دیزاین استودیو

مثالی از تجلی الگوهای سه گانه طراحی در فرایند شکل گیری یک طرح : 

خودی فیض - ون دورسن - فیض دیزاین استودیو

 

برای مطالعه بیشتر کارهای خودی فیض  مراجعه کنید به سایت : www.feizdesign.com   

 

آرش پوراسماعیل

 موضوعات: