گفتار معماری - 5

فرصت­ فضاهای نمایشگاهی
 

Speech of Architecture - 5
Opportunity of Exhibition Spaces

در کشورهای توسعه یافته، همه ساله صدها نمایشگاه تخصصی در زمینه­های گوناگون برگزار می­شود. نمایشگاه­ها علاوه بر اینکه جذابیت زیادی برای صاحبان صنایع مختلف جهت ارائه دستاوردهای جدید خود به مصرف کنندگان دارد در عین حال فرصتی برای عموم مردم فراهم می­کند تا در عین آشنایی با محصولات جدید، تجارب نوینی از فرم، فضا، رنگ، نور و ... را در قامت غرفه­های نمایشگاهی تجربه کنند.

     فرصت فضاهای نمایشگاهی - Opportunity of Exhibition Spaces

در کشور ما هم زمان با جهش اقتصادی دهه­های چهل و پنجاه، اولین تجارب در زمینه برگزاری نمایشگاه­های بین­المللی در تهران شکل گرفت و به مرور زمان و با توسعه صنعتی مراکز استان­ها، دامنه برگزاری نمایشگاه­ها بسیار فراگیر شد. امروزه در اغلب شهرهای صنعتی کشور همه ساله ده­ها نمایشگاه با موضوعات مختلف برگزار می­شود. این نمایشگاه­ها فرصتی متقابل برای صنعتگران و طراحان است تا به بهانه معرفی محصولات، فضاهایی جذاب برای جلب توجه هرچه بیشتر مردم فراهم نمایند.
از طرف دیگر نمایشگاه­ها دارای پتانسیل­های فراوانی برای ایجاد زنجیره وسیعی از اشتغال در شاخه­های مختلف صنعتی از معماری و گرافیک گرفته تا چاپ، بسته­بندی و ...  می­باشند. در واقع غرفه­های نمایشگاهی، فضاهای موقتی هستند که یک طراح، فارغ از تنگناها و محدودیت­های طراحی معمول معماری از قبیل محاسبات پیچیده سازه­ای، مشکلات اجرایی، قوانین شهرسازی و ... به آن می­پردازد. با فراگیر شدن رشته معماری در دانشگاه­ها، همه ساله با گستره عظیمی از فارغ­التحصیلان این رشته مواجهیم که قطعا با دامنه وسیع اشتغالی که در زمینه طراحی فضاهای نمایشگاهی وجود دارد، این بعد از حرفه معماری می­تواند صدها شرکت مهندسی و معماری را درگیر خود کند. با توجه به چنین پتانسیل عظمیمی که در این صنعت وجود دارد، شاید بتوان در دانشکده­های معماری در کنار تمرین­های معمولی که برای دانشجویان تعریف می­شود؛ طراحی غرفه­های نمایشگاهی نیز گنجانده شود تا معماران آینده کشور در مواجهه با موقعیت­های دشوار اشتغال، فرصت­هایی مغتنم برای ارائه ایده­های خود بدست آورند.

لینک مطلب قبل: فرصت گفتگوی سازنده میان شهر و شهروند
لینک مطلب مرتبط: معماری و فضای نمایشگاهی - بخش اول
لینک مطلب مرتبط: معماری و فضای نمایشگاهی - بخش دوم

آرش پوراسماعیلموضوعات: