اخبار معماری

وداع با مصطفی مقتدائی

Architecture News
Farewell To Mostafa Moghtadaei

مهندس مصطفی مقتدائی در فروردین ماه سال 1326 در اصفهان به دنیا آمد. معماری را در دانشگاه هنر تهران در رشته معماری داخلی تحصیل نمود. از سال 1354 تا سال 1361 با مهندسین مشاور امکو در بخش طراحی همکاری داشت، با تاسیس شرکت مهندسین مشاور بینش و فن در سال 1361 به عنوان سهامدار و عضو هیات مدیره و طراح مشغول به فعالیت گردید. او هنرمندی بی­نظیر بود که علاوه بر بیش از 270 اثر معماری، در سایر زمینه­های هنری از جمله خوشنویسی، مجسمه سازی، نقاشی و ... آثار ارزشمندی از خود بر جای گذاشت. سال 1387 طرح "توسعه آرامگاه حافظ" در مهندسین مشاور بینش و فن آغاز گردید. طراحی این مجموعه با عشق آغاز گردید و عاشقانه طراحی شد. امید است روح بلندش نظاره­گر به ثمر رسیدن این اثر بیادماندنی نیز باشد.

     وداع با مصطفی مقتدائی

قسمتی از طرح ها و فعالیت­های حرفه­ای

-  احیا و بازسازی بیش از 16 بنای تاریخی، مسکونی، خدماتی و کالبدی در شهر کاشان از جمله خانه­های طباطبائی، عباسیان، عامریها، شریفیان، حمام سلطان امیراحمد، خانه آل یاسین، خانه بنی کاظمی، خانه حسینی،... و بافت محله علوی در کاشان
-  همکاری با بنیاد فرهنگی کاشان برای تدوین کتاب معماری داخلی کاشان
-  مشارکت در طرح جامع و طراحی صحن و ساختمان­های مجتمع شاهچراغ شیراز
-  مجموعه فرهنگی مذهبی سبز قبا (دزفول)
-  دانشگاه نفت پردیس (اهواز)
-  دانشکده فنی آیت­الله یثربی (کاشان)
-  دانشکده مهندسی فن آوری­های نوین دانشگاه شهید بهشتی
-  دبیرستان بزرگ امام کاشان
-  خوابگاه­های دانشکده پزشکی (تهران، کاشان)
-  مدرسه کودکان استثنائی (کاشان)
-  مجتمع آکادمی المپیک ایران (تهران)
-  کتابخانه دانشگاه محقق اردبیلی
-  سلف سرویس دانشگاه تبریز
-  ساختمان اداری مرکزی مجتمع فولاد (اهواز)
-  کارخانه پیستون تبریز
-  کارخانه سنگبری فراز (کاشان)
-  مجتمع ورزشی زیتون (تهران)
-  طراحی معماری ساختمان دیدگاه سد و نیروگاه کارون 4
-  هتل چهارستاره رضوی (مشهد)
-  برج اداری جهاد کشاورزی (تهران)
-  برج اداری پتروشیمی (تهران)
-  بازنگری در طرح معماری و معماری داخلی ساختمان اداری اطلسی آرام (تهران)
-  شهرک تفریحی خزرآباد (ساری)
-  ایستگاه­های راه آهن کرمانشاه، ملایر، سنندج و همدان
-  معماری داخلی ساختمان مرکزی وزارت راه و ترابری (تهران)
-  طراحی توسعه آرامگاه حافظ و طراحی باغ موزه مشاهیر (شیراز)

زهره نوایی
 

تنها عشق حقیقت دارد

مهندس مصطفی مقتدائی به دیاری دیگر سفر کرد.
عجیب نیست که شاید اسمش رو هم نشنیده باشیم. اهل مصاحبه و معرفی و تبلیغ نبود اما کارهای با ارزشی برای حرفه اش به یادگار گذاشت. نمی خوام از تاریخچه و بیوگرافی و معرفی کارهاش بگم که تعدادشون هم کم نیست، از شاه چراغ شیراز تا مرمت خانه های معروف کاشان و این اواخر توسعه مقبره حافظ و بیمارستان خیریه کودکان اکبر.... فقط هم یک معمار نبود، یک هنرمند به تمام معنی، یک خطاط و یک نقاش. 
اما دنبال گفتن این حرفها هم نیستم. فقط می خوام بگم که مصطفی مقتدائی یک عاشق واقعی بود. خیلی دیر شناختمش و حتی نمی تونم ادعا کنم که شناختمش اما همون چند باری که دیدمش به وضوح تونستم اینو درک کنم. گفته می شه عشق به خدا و رسیدن به اون مقام سخت­ترین مرحله است اما به نظر من انسانها اگر بخوان به عشق خدا می­رسند، با خودشون هم بالاخره به تفاهم می­رسند اما دشوارترین مرحله عشق، عشق بی دریغ و بی چشم ­داشت به انسانهاست.  
جزو معدود انسانهایی بود که دیدم بی هیچ قید و شرطی می­خوان و می­تونند که به همه چیز و همه کس عشق بورزند. حتی در همون حالی که بیماری داشت جسمشو به تحلیل می­برد باز هم این پرتوهای قدرتمند رو می­شد به وضوح دید که دارند از قلبش ساطع می­شند. دوست داشتن رو بلد بود و قدرت معجزه اونرو درک کرده بود و با همین قدرت حتی قادر بود گرد و غبار رو از دل دیگران هم پاک کنه. بخشیدن و بخشیده شدن رو هم خوب می­شناخت و چقدر ساده خیلی­ها رو شیفته خودش کرد.
قدرت و لذت بخشش و دریافت عشق رو حتی در بیتی که این اواخر اغلب بر لبش بود می­شد احساس کرد : 

منحصر شد همه دار و ندارم به جنون               در چه ره خرج کنم این همه دارائی را

از دست دادنش غم بزرگیه اما فکر که می­کنم می­بینم اگر چه جاش خیلی خالیه، با اثر عمیقی که بر دل و جان اطرافیانش به یادگار گذاشته، در وجود تک تک اونها زنده است. و در نهایت زیباترین تعبیر رو می­خوام که از حرفهای خودش بنویسم، از آخرین جمله هاش :
(( ما همواره به جهانهایی دیگر در سفریم اما همه جا تنها عشق حقیقت دارد و باقی می ماند. ))

تکمله: مراسم بزرگداشت آنمرحوم روز یکشنبه پنج اردیبهشت از ساعت 16 الی 18 در مرکز همایش­های بین­المللی رایزن واقع در تهران، نیاوران، کاشانک، نریسیده به سه راه آجودانیه، شماره 210 برگزار خواهد شد.

لینک: دریافت بروشور
لینک: دریافت بروشور

سحر علیزاده شالچیموضوعات: