نامه­های رسیده

نامه مدیرمسئول فصلنامه معماری و ساختمان
در ارتباط با مطلب "دانشمیر، افتخارزاده؛ گفتگویی با زبان مشترک"
   
 

                                               با سلام و احترام
 

رجوع به قوانین حقوقی جمهوری اسلامی، هرگونه خدشه دار نمودن و استفاده نابجا از تصاویر اشخاص مشمول پی­گرد قانونی و کیفر حقوقی می­باشد. بدین وسیله به عنوان اولین تذکر طی این نامه رسما درخواست می­گردد هرچه سریعتر نسبت به حذف تصاویر تحریف شده از اینجانب و سرکار خانم مهندس افتخارزاده و جناب آقای مهندس دانشمیر از مقالات و وبلاگ www.eventspace.persianblog.ir  اقدام نمایید.
بدیهی است که در غیر اینصورت اقدام بعدی فصل نامه معماری و ساختمان از مجاری حقوقی و قانونی خواهد بود.

 

 
 

                                                                     با تشکر فراوان
                                                            احمد زهادی - مدیر مسئول
  

رونوشت: سرکار خانم مهندس افتخارزاده، سردبیر فصل نامه معماری و ساختمان
رونوشت: جناب آقای مهندس دانشمیر، مدیر عامل مهندسین مشاور حرکت سیال
رونوشت: جناب آقای داریوش بهنام، مشاور حقوقی فصل نامه معماری و ساختمان

     نامه مدیرمسئول فصلنامه معماری و ساختمان ‏
  
 

تست دموکراسی

همانگونه که مشاهده می­کنید این نامه در ارتباط با مطالبی که بهمن ماه گذشته تحت عنوان "نقد معماری: دانشمیر، افتخارزاده؛ گفتگویی با زبان مشترک" در فضای رویداد ارائه شده بود ارسال گشته. این مطلب که با رویکردی طنز گونه محتوای نقد خانم افتخارزاده و جوابیه آقای دانشمیر را به چالش کشیده بود بازتاب گسترده­ای هم در میان خوانندگان وبلاگ داشت. هدف این مطلب حساس نمودن فعالین معماری در عرصه نقادی با شیوه­ای طنزآلود بود و به هیچ عنوان قصد تخریب یا خدشه­دار نمودن جایگاه اشخاص را نداشت. بی­شک معتقدیم معماران و اصحاب رسانه­ای چون رضا دانشمیر، ساناز افتخارزاده و احمد زهادی جزء سرمایه­های معنوی این سرزمین محسوب می­شوند و هرگونه حرکت نابجایی ره به جایی نخواهد برد.
اما آنچه از احمد زهادی انتظار می­رفت درک پیام واقعی مطلب اخیر بود تا با بهره­گیری از رسانه نوشتاری خود، جایگاه خود را به عنوان یک عامل تاثیر گذار در جهت گیری معماری معاصر کشورمان درک کند و در جهت اعتلای آن بکوشد. آن چه از قشر متخصص و فرهیخته جامعه انتظار می­رود قطعا ورای انتظاری است که از عموم مردم وجود دارد، بخصوص فردی که سالها در عرصه رسانه­ای فعالیت کرده و مسئول یکی از نشریه­های معتبر معماری کشور است و رویکردی انتقادی را در نشریه خود دنبال می­کند می­بایست سعه صدر بیشتری در برابر نقد دیگران داشته باشد. در تصویر مطلب اخیر سعی شده بود با قرار دادن عکس واقعی و عکس مونتاژ شده در کنار هم، خواننده به ساختگی بودن آن واقف شده و استنباطی طنز آمیز از آن داشته باشد، قطعا هدف چنین تصویری خدشه­دار ساختن چهره اشخاص نبوده و نیست.
به هر حال در جهت برآوردن درخواست آقای زهادی، تصویر ایشان و خانم افتخارزاده در عکس مورد ادعا تغییر یافت تا قابل شناسایی نباشد. از آنجا که آقای دانشمیر مخالفتی با مونتاژ چهره خود نکردند تصویر ایشان تغییر نیافته است.

     دانشمیر، افتخارزاده؛ گفتگویی با زبان مشترک 

فراخوان فضای رویداد

از تمامی دوستان و خوانندگان محترم، خواهشمندیم فارغ از متن نقد ارائه شده در فضای رویداد و صرفا با تکیه بر تصویر ارائه شده در مطلب به پرسش­های زیر پاسخ دهند:

R آیا تصویر ارائه شده، عبور از خط قرمزهای رسانه­ای محسوب می­شود؟

R آیا تصویر ارائه شده را توهین آمیز تلقی می­کنید؟

R آیا نقد طنزآمیز مشابه در سایر کشورها هم چنین بازخوردی دارد؟

R آیا سطح انتقاد پذیری در کشور ما مطلوب است؟ 

توضیح: به اطلاع آن دسته از خوانندگان محترم وبلاگ که تصویر قبلی (شطرنجی نشده) را ندیده­اند می­رساند در آن تصویر، چهره آقایان دانشمیر و زهادی و خانم افتخارزاده (با حجاب کامل) به جای چهره عوامل گروه MVRDV مونتاژ شده است که البته هر دو تصویر اصلی از گروه MVRDV و تصویر مونتاژ شده در کنار هم قرار داده شده تا خواننده کاملا در جریان ساختگی بودن آن قرار گیرد.

لینک مطلب: دانشمیر، افتخارزاده؛ گفتگویی با زبان مشترک
لینک مطلب: بازتاب نظرات خوانندگان

 آرش پوراسماعیلموضوعات: